Bělení oblečení krok za krokem: Čím a jak vybělit prádlo

Stalo se vám někdy, že jste vyprali bílé prádlo, které však z nějakého důvodu ztratilo svou svěžest? Případně, opakovaně perete bílý kus prádla, ale po nějaké době na něm začalo být patrné, že zašel? I když můžete vyzkoušet klasické bělidlo, existuje i několik dalších metod, které mohou vrátit bílému textilu jeho zářivý vzhled.

Na kolik prát bílé prádlo je trochu alchymie, protože každý kus vyžaduje trochu jiný přístup. Například u ložního prádla se doporučuje volit teplotu mezi 40-60°C. Krep zase vyžaduje nižší teplotu. Jenže, když se podíváte na štítek nového ložního povlečení, dost možná zjistíte, že výrobce vám povoluje prát jen na 30°C. (Což znamená, že při automatické volbě vyšší teploty dojde často ke značným škodám.)

Jemné bílé prádlo a záclony zase vyžadují teplotu mezi 30-40°C. U záclon je také vhodné je na nízké otáčky krátce odstředit, takže je můžete ještě vlhké pověsit na kolejnici, ale už z nich nebude odkapávat voda.

Tip: Jak na ucpaný záchod?

Co když ale dojde k nehodě a bílá zežloutne, objeví se vám flek na tričku nebo se objeví nějaká jiná nežádoucí změna odstínu?

Bělení prádla jedlou sodou

Jednou z nejosvědčenějších metod je zcela nepochybně bělení prádla jedlou sodou, kterou má doma téměř každý. Zvolit můžete hned několik postupů. Například můžete ještě mokré prádlo strčit do lavoru s horkou vodou a jedlou sodou a čekat, co se stane. Jiní lidé zase dávají jedlou sodu přímo do pračky před zahájením praní.

První pomoc: Co funguje na mšice?

Pokud by bylo zabarvení prádla opravdu silné, vezměte pořádně velký hrnec a bílé prádlo do něj dejte spolu s vodou a dostatečným množstvím sody vyvařit. Po bělení tímto způsobem pak problematický kus ještě dejte po vytažení vyprat do pračky.

Bělení prádla octem

Dalším trikem našich babiček bylo bělení prádla octem. Ocet můžete dát přímo do pračky, protože kromě toho, že má dobrý vliv na vzhled prádla, může si poradit i se zápachem pračky a s usazeninami v potrubí. Kvasný ocet nalijte do nádržky pro aviváž, kterou při tomto praní vynecháte. Ocet po vyprání není cítit a dovede si poměrně dobře poradit se žlutými skvrnami od potu.

Bělení prádla citronem

Rozhodně ničemu neuškodí ani bělení prádla kyselinou citronovou. Nemusíte ale vymačkávat hromadu citronů, protože existuje i sypká kyselina citronová, kterou koupíte v domácích potřebách. V tomto případě je vhodné bílé prádlo nechat na několik hodin odmočit v horké vodě s kyselinou citronovou. Slabší skvrny lze rovnou vyprat po přidání cca 100 ml citronové šťávy do bubnu pračky.

Přečtěte si: Takhle se zbavíte molů

Savo

Tady se pouštíme tak trochu na tenký led, speciálně v případě, kdy má oblečení potisk, několik barev nebo nějaký kontrastní vzor. V případě, že je tkanina čistě bílá, lze vzít vatovou tyčinku a savem pokapat jen postižené místo. Pokud to ale přeženete, savo může vyžrat do tkaniny díru nebo změnit její barvu.

Žlučové mýdlo

V případě, že chcete zkusit něco šetrnějšího, můžete vyzkoušet i namáčení bílého prádla, které ještě přejedete pořádně napěněným žlučovým mýdlem a kartáčkem. Tímto způsobem můžete poměrně šetrně vyčistit límečky bílých košil, mastnotu a skvrny od krve (na ty se ale musí jedině studenou vodou, jinak bude textil nenávratně poškozen). Kdo preferuje ještě trochu silnější kalibr, ten může po ošetření oděvu žlučovým mýdlem strčit tento kus ještě s pracím gelem do pračky.

Tip: Jak provonět byt?

Zásady pro praní bílého prádla

Aby bílá barva prádla vydržela co nejdéle, používejte speciální mýdla a gely, které jsou určeny pro bílé prádlo. (Výdrž černého oblečení zase prodlouží speciální prostředky na černé prádlo.)

Dále pomáhá, když do pračky nebudete při praní dávat příliš velké dávky, protože pak se oblečení nevypere správně. Obsah pračky během praní by měl také obsahovat pouze bílé prádlo. Na zašednutí prádla může mít s postupujícím časem vliv i usazování vodního kamene v pračce, proto je vhodné ji jednou za čas vyčistit. (Například jedlou sodou a kvasným octem, či speciální tabletou na čištění pračky.)

Jaké tipy a triky na bělení prádla znáte vy?

 

Napsat komentář