Nesmiřitelný boj s moly: Jak se jich zbavit jednou provždy?

Larvy molů jsou asi zhruba to poslední, co byste chtěli najít ve své spíži. I tak se to ale pravidelně děje. Jelikož je zavíječ moučný poměrně rozšířeným nezvaným hostem, v dnešním článku se podíváme na to, jak vyhubit moly jednou provždy.

Věděli jste, že druhy molů se od sebe poměrně významně liší? Pokud řešíte otázku mol šatní vs. mol potravinový, rozdíl mezi nimi je v první řadě v tom, že šatní mol má celý světlou barvu. Potravinový mol se zase pozná podle toho, že má část těla světlou a část těla tmavou. (Se šatním molem se ale setkáte hlavně ve starých skříních, které se dlouho neudržovaly. A pak taky tam, kde je zvýšená koncentrace pravých kožešin a oblečení z přírodních materiálů. Z toho důvodu je dobrým řešením pravidelná kontrola oblečení a umístění sáčků s vůní levandule, které budete po nějaké měnit.)

Jelikož je boj s potravinovými moly o dost složitější a častější, v následujících několika odstavcích se zaměříme hlavně na něj.

Co na moly ve spíži funguje? A co dělat, aby se mol kuchyňský už nikdy nevrátil?

Jak poznám problém?

Problém s molem ve spíži poznáte podle několika indicií. Mezi první hlavní příznaky patří poletující motýlci, kteří mají správnou barvu. (Viz výše.) Také si všímejte menších pavučin a případně i larev, které můžete objevit například v mouce.

První pomoc: Jak vyhubit moly

Pokud si všimnete, že máte napadenou spíž, bude to od vás vyžadovat rychlý zásah. Rodinka molů totiž dokáže napáchat za pár hodin opravdu vážné škody, které lze vyčíslit na stovky až tisíce korun.

Postup je následující:

  • Vyprázdněte napadenou spíž
  • Zkontrolujte všechno, co je otevřené (zjistíte, jestli se tam náhodou nezabydleli červi)
  • Důkladně vysajte skříň a pořádně ji umyjte horkou vodou se saponátem
  • V žádném případě nedávejte všechno zase zpátky do potravinové skříně

V případě, že se vám podaří včas zasáhnout, můžete si ušetřit spoustu trápení v následujících dnech a týdnech.

Prevence proti molům

Nyní se podíváme na to, jakými všemi způsoby se můžete proti zabydlení molů u vás doma bránit. Možná to bude znamenat, že si musíte osvojit nový systém skladování potravin, vzhledem k ušetřeným problémům vám ale toto zvýšené úsilí za to stojí.

V první řadě se hodí přestat skladovat potraviny v pytlících, do kterých se může hmyz celkem snadno dostat. Mnohem lepším řešením jsou kovové plechovky s pevným uzávěrem, plastové nádoby pro skladování potravin a sklenice, do kterých budete dávat ovesné vločky, ořechy, mouku, cukr a další “zranitelné” potraviny, na kterých by si mohl mol snadno pochutnat, nebo by je mohl využít pro své množení.

S tím jde ruku v ruce pravidelná kontrola nakoupených potravin. Někdy se totiž stává, že si mola přinesete domů rovnou z obchodu.

Dále zkuste:

  • Pravidelnou kontrolu potravinové skříně
  • Pravidelný úklid potravinové skříně
  • Použití vůní, které potravinový mol nesnáší

Co se týče nejlepších vůní proti potravinovým molům, dobře vám poslouží například máta peprná, bobkový list a cedr. Když něco z toho použijete, mělo by to váš problém vyřešit.

Také existují speciální spreje proti molům. Nejprve si ale zjistěte, jestli vámi vybraný funguje proti šatním molům, nebo proti potravinovým molům. Některé přípravky jsou navíc na přírodní bázi, takže si z nich vyberou i lidé, kterým záleží na ekologii a na ochraně přírody.

Jakými způsoby se zbavujete molů vy? Pokud máte nějaké vlastní osvědčené tipy, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v komentářích pod článkem.

Zdroje informací

https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-pantry-moths/ – Jak se zbavit potravinových molů (anglicky)

https://www.moth-prevention.com/blogs/the-art-of-prevention/how-do-i-get-rid-of-pantry-moths-10-steps-to-pantry-moth-prevention – 10 tipů, jak předcházet potravinovým molům (anglicky)

 

Napsat komentář