Ucpaný záchod: Nemáte zvon? Zkuste tyto 3 rady, jak na něj!

Ucpaný záchod v paneláku může způsobit opravdu vážné problémy. Radost z něj ale nebudete mít ale ani v rodinném nebo menším bytovém domě. Co s tím? Dovedete si s ním poradit sami, nebo vám pomůže jen instalatér?

Určitě to znáte. Vypěstujete si nějaký návyk, jehož provozování se vám jeví jako v pořádku, ale časem nastane problém, který ukáže, že šlo o osudovou chybu. Své by o tom mohli vyprávět lidé, kteří řešili ucpaný záchod vlhčenými ubrousky, nebo dokonce plastem. (Například z dámských hygienických potřeb, které správně patří po použití do koše.) Ucpaný záchod papírem nebo stolicí nebývá tak častým problémem, někdy se to ale může stát. (Třeba, pokud dojde ke zúžení odpadního kanálu tukem a výše zmíněnými materiály, které nemají v záchodě co dělat.)

Samozřejmě, existují babské rady, které vám budou tvrdit, že na ucpaný záchod nejlépe funguje Savo nebo Jar. Do podobných experimentů bychom se ale raději nepouštěli. Místo toho zkuste něco, co doopravdy funguje.

Co by to ale mělo být?

Co na ucpaný záchod

První věcí, po které automaticky každý sáhne, je obyčejný zvon, který by měl být součástí každé domácnosti. Jeho použití je velice jednoduché. Stačí, když ho natlačíte do ucpaného odtoku a trochu jím zapumpujete.

Pokud je to alespoň trochu možné, jednou z nejlepších variant je Krtek (nebo také Fredy), který slouží k čištění ucpaného odpadu. (A to i toho kuchyňského a koupelnového.) Jeho použití bývá většinou dost jednoduché. Do odpadu dáte požadovaný počet odměrek a po nějaké době ho zalijete vroucí vodou, kterou si uvaříte v konvici. To by mělo pro lehčí ucpání, které bylo způsobeno třeba jídlem, vlasy a podobně, bohatě stačit.

Pokud žádná z předchozích variant nepomohla, přišel čas obrátit se na instalatéra, který dovede prošťouchnout potrubí speciálním “perem”, které se dovede dostat až do odlehlých částí odpadní roury. (Z vlastní zkušenosti vám ale musíme říct, že u této metody existuje velké riziko poškození potrubí na jiném místě, což může způsobit opravdu vážné a nechutné nehody. Obvykle u jiného bytu, jehož obyvatelé nic netuší.)

Prevence ucpané toalety

Jak už bylo řečeno výše, ucpané toaletě se dá předcházet. To ale znamená, že si musíte osvojit pár důležitých návyků.

Pomáhá, když nebudete do záchodu vyhazovat:

  • Vložky a tampony
  • Nerozložitelné vlhčené ubrousky
  • Odličovací tampony
  • Plenky (to by snad ale nikoho nenapadlo)
  • Kondomy
  • Vatové tyčinky do uší
  • Tuk

U tuku hrozí riziko toho, že postupně obalí odpadní potrubí, čímž dojde k jeho zhoršené průchodnosti.

Dále může toaletu ucpat příliš velké množství toaletního papíru. Dále se může stát, že do záchoda spadne velký kus osvěžovače, který může opět toaletu ucpat. V neposlední řadě dávejte dobrý pozor, aby vám do odpadu omylem nespadl třeba hadr na podlahu, který by se vám po mytí podařilo spláchnout. Ten totiž může opět způsobit neprůchodnost, která bude trápit jak vás, tak vaše sousedy.

Kdo má svůj vlastní dům, ten by měl také přemýšlet o tom, že vymění starou toaletu za novou. (Ty novější jsou přeci jen trochu lépe designově řešené, takže by měly nabídnout i lepší průchodnost odpadu.)

Mezi další tipy patří:

  • Dvojité splachování
  • Pravidelné čištění toalety (říká se tomu prevence)
  • Pravidelná inspekce odpadu

Také myslete na to, že pokud bydlíte v pronajatém bytě a ucpaný odpad se vám nepodaří vyřešit svépomocí, měli byste kontaktovat pronajímatele, který by měl zajistit firmu, která tento problém vyřeší.

Jak řešíte ucpaný odpad vy? Máte na něj nějakou ověřenou metodu, která funguje?

Zdroje informací

https://www.plumbingtroopers.com/blog/what-to-do-when-your-toilet-wont-unclog/ – Jak vyřešit ucpaný záchod (anglicky)

https://happyhiller.com/blog/reasons-for-a-clogged-toilet-and-how-to-prevent-the-problem/ – Důvody, proč se vám ucpala toaleta a jak tomuto problému předcházet (anglicky)

 

Napsat komentář