Barvy stěn inspirace: Jaké se hodí do kuchyně, ložnice nebo obýváku?

Možná jste si toho nikdy předtím nevšimli, ale naši náladu do velké míry ovlivňují barvy v místnosti. A speciálně pak hovoříme o barvě stěn, která ve většině případů dominuje celému prostoru. Víte, jaké barvy se nejvíc hodí do ložnice, obýváku a kuchyně? Pokud ne, na vše podstatné se podíváme níže.

Pokud budete trávit celý den v chladně studené modré místnosti, je docela pravděpodobné, že se začnete po nějaké době cítit smutně a depresivně. Jasně červená zase může povzbuzovat agresi. Nevhodně zvolená barva ale může způsobovat i častější bolest očí a hlavy, únavu a mnoho dalších jevů, se kterými si ji na první dobrou nejspíš vůbec nespojíte.

Z toho důvodu je dobré, když se před stěhováním, nebo větší rekonstrukcí, začnete zajímat o psychologii barev. (Kterou se pak nebudete bát uplatnit v praxi.) Díky tomu můžete významně ovlivnit spokojenost s vlastním životem, radostnější vstávání a podobně.

Nejlepší barvy pro vaši kuchyň

Všichni se asi shodneme na tom, že nejdůležitějšími prvky kuchyně jsou kvalitní skříňky a dlaždičky, které zabrání prskání oleje na zeď. Pravda je ale taková, že bílá kuchyň může působit na vás a na vaše návštěvníky příliš sterilně, proto můžete přemýšlet o tom, že jednu zeď vyhradíte pro výraznější nátěr.

Pokud chcete zajít ještě dál, můžete jednu zeď opatřit černým magnetickým nátěrem. Díky tomu si mohou vaše děti kreslit po zdi bez toho, aby to na ní zanechalo nějaké výraznější škody. Na zeď si také můžete díky tomu psát nákupní seznam, nebo vzkazy, které byste museli za jiných okolností čmárat na kus papíru.

Pokud je to pro vás příliš radikální, pro kuchyň se hodí i:

 • Petrolejově modrá
 • Teplá šedá
 • Tmavě zelená
 • Teplá žlutá

Všechny tyto barvy podporují hřejivou atmosféru domova a dobrou náladu, takže ve své kuchyni budete s chutí trávit větší množství času.

Nejlepší barvy pro ložnici

Pokud jste každé ráno unavení a nechce se vám vstávat, svůj den můžete podpořit tím, že si vyberete správnou barvu stěn.

V první řadě vám pomůže, když do své ložnice přidáte pár červených prvků, které působí energicky a svižně. (Kromě toho, červená podporuje vášeň a sexualitu, což v ložnici jednoznačně chcete.) Pokud je pro vás červená příliš agresivní, pozitivní náladu vám po ránu pomůže zajistit žvýkačkově růžová malba na stěnách, kterou můžete doplnit o modré, tyrkysové, žluté a zelené doplňky. Kdo sdílí ložnici s mužem, kterému tato barva nevyhovuje, tomu prokáže dobrou službu i pudrová růžová, která se víc podobá béžové a šedé.

Skvělou volbou je i:

 • Meruňková a broskvová
 • Korálová
 • Krémová
 • Terakotová
 • Čokoládově hnědá

Nezapomeňte, že volbě barvy by měly vyhovovat i vybrané doplňky. (Například k čokoládě a terakotě se skvěle hodí orientální styl.)

Nejlepší barvy pro obývací pokoj

Obývací pokoj je místo pro setkávání a zábavu, takže jeho prostředí by mělo přispívat k rozproudění konverzace.

Mezi nejlepší barvy pro tuto místnost patří:

 • Tlumená limetkově zelená
 • Krémová
 • Olivově zelená
 • Citronově žlutá
 • Námořnická modrá

Asi nemusíme říkat, že do barevného schématu lze zahrnout i pohovku, která může být v nějaké kontrastní barvě. Na ní navíc mohou být polštáře s jinak barevným potahem. Pokud ale chcete, obývák můžete mít i tón v tónu. Důležité je, abyste se v něm cítili dobře a rádi jste v něm trávili svůj čas.

Jakou barvou to máte doma vymalované vy? Máte všude bílou, nebo preferujete experimentování?

Zdroje informací

https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/g37979926/most-popular-kitchen-colours/ – 10 nejlepších barev do kuchyně (anglicky)

https://www.housebeautiful.com/room-decorating/colors/g1287/colorful-bedroom-decorating-ideas/ – 40 barev pro ložnici pro lepší vstávání (anglicky)

https://www.housebeautiful.com/room-decorating/colors/g1181/living-room-paint-color-ideas/ – 45 nejlepších barev pro obývací pokoj (anglicky)

Napsat komentář