Mšice: 5 babských rad, co na ně platí!

Škůdci na paprikách či na balkonových rostlinách, které si hýčkáme už od sazenic, dovedou dost pokazit nejen náladu, ale i vaši finální úrodu. Jelikož ale chemické prostředky také nemusí být ideální volbou a mnohdy poškozují i životní prostředí, podíváme se na domácí postřik na mšice a na další tipy a triky, jak s těmito nezvanými hosty snadno zatočit.

Jestli se hodí strom do bytu, to už nejspíš dobře víte. Vrásky na čele vám ale může dělat i spousta jiných věcí. Například napadení rostlin mšicemi, které dovedou značně ochladit váš pěstitelský zápal.

Přečtěte si: Tipy, jak vyřešit plevel na zahradě

Mšice jsou polokřídlý hmyz, který řadíme mezi parazity rostlin. Způsobem obživy mšic je vysávání šťávy. Pokud se objeví a započnou ve své činnosti, může to vést k zakrslému růstu rostlin, ke změně zbarvení listů a podobně. Také vylučují medovici, která činí rostlinu náchylnější ke vzniku plísní. Velkým rizikem je pak přenos mšic z rostliny na rostlinu. (Z toho důvodu se nevyplatí tento problém na zahradě či na balkoně ignorovat.)

Naprosto neškodné jsou naopak pestřenky, kterým se často říká vosičky, a které žijí z pylu kvetoucích rostlin. Zároveň zahradu a balkon před mšicemi brání.

Tip: Živé ploty nemusí být jediným způsobem, jak mít soukromí

Babské rady na mšice

Pokud sháníte na mšice postřik, než vyzkoušíte drahé chemické preparáty, nejprve sáhněte po našimi babičkami osvědčených metodách, které vás nebudou prakticky nic stát, ale mají celkem dobrou účinnost. Je lepší postřik na mšice z octa, nebo bude výhodnější vyzkoušet postřik na mšice z jedlé sody? (Abychom vás nenapínali, hned na úvod vám povíme, že jedlá soda zrovna v tomto případě nefunguje. Mnohem lepší bude na ucpaný záchod.)

Postřik z mýdla nebo jaru

Mýdlo má doma prakticky každý z nás, takže se může stát prvním z prostředků, který se rozhodnete proti nezvaným mšicím vyzkoušet. Je vhodný jak na okrasné rostliny, tak na jedlé rostliny/plodiny.

Postřik připravíte tak, že smícháte jednu lžíci tekutého mýdla na ruce nebo jaru s cca 2,5 l vody. Poté dejte tuto směs do rozprašovače a nastříkejte ji na spodní strany listů a na další potřebná místa. Co se týče aplikace, stačí, když k ní přistoupíte jednou týdně ve večerních hodinách. Na rostlinu tento roztok nikdy nestříkejte za plného slunce, protože by ji to mohlo poškodit.

Hnojení z kávového lógru

Pokud milujete kvalitní mletou kávu a po její přípravě vám vždy zůstane kávová sedlina, nevyhazujte ji a použijte ji na mšice. Speciálně, pokud se zabydlely na růžích nebo na pokojových rostlinách. Lógr stačí aplikovat kolem rostlin a do květináče, žádný postřik z něj připravovat nemusíte.

Ocet

Určitě znáte metodu umývání oken octovou vodou. Pokud ji budete mít po úklidu domova, zbytek můžete použít na přelití napadených rostlin. Připravit si samozřejmě můžete i čerstvou. Tento tip nejlépe poslouží při potížích s mšicemi na růžích.

Přečtěte si: Jak na vlhké zdi?

Rostlinný olej

Dalším dobrým pomocníkem je obyčejný rostlinný olej. Stačí, když ho v poměru 1:10 smícháte s vodou a rozprašovačem ho opět nanesete na problematická místa. Používejte podle potřeby.

Bylinky a potraviny

Pokud máte chuť experimentovat, můžete na mšice vyzkoušet i řadu dalších bylinek a potravin. Nemají rády například česnekovou vodu, kterou připravíte tak, že několik rozmačkaných česneků zalijete vodou a počkáte, až se z nich udělá výluh. Také ale můžete zkusit kopřivovou jíchu nebo rajčatový nálev. To vše by mělo přispět k tomu, že se ve vaší zahradě či na vašem balkoně mšice dlouho neukážou.

Prevence mšic

Vaším hlavním cílem by mělo být přilákání berušek, vosiček, škvorů, ptáků a dalších obyvatel přírody, kteří mají mšice za nepřátele. Proto se jim snažte udělat dost úkrytů a snažte se, aby jim u vás bylo dobře. Také můžete vysadit heřmánek, lichořeřišnici či pažitku.

Napsat komentář