Celosia neboli nevadlec: Jak na úspěšné pěstování?

Někteří zahrádkáři hledají stále nové výzvy, takže občas obrací svou pozornost směrem k exotickým rostlinám všeho druhu. Jednou z nich je celosia, které se česky říká nevadlec. Je celosia pokojová rostlina, nebo jí bude lépe venku? A záleží na tom, jestli si vyberete celosia caracas, celosia argentea (nevadlec hřebenitý) nebo celosia spicata (nevadlec růžový)?

Hned na úvod musíme říct, že nevadlec patří mezi méně náročné rostliny, jejichž pěstování zvládnou i začátečníci a méně zdatní pěstitelé. Tato letnička je navíc velmi oblíbená, protože je dostupná v mnoha atraktivních odstínech (viz názvy z perexu článku, které označují fialové a růžové druhy). Kdo navíc nemá zahradu, ten může celosii pěstovat i v truhlíku, vadit jí to rozhodně nebude.

Tip: Podívejte se na nejoblíbenější zahradní květiny

V jakých dalších barvách je celosia dostupná? A jaké ke svému prospívání potřebuje podmínky?

Barvy celosie

Nevadlec vám může nabídnout jak růžovou a nafialovělou barvu, tak nejrůznější odstíny krémové, žluté a červené. Znamená to tedy, že když se vám podaří namíchat několik barev do jednoho truhlíku, můžete se těšit na zajímavou barevnou kombinaci, která dovede rozzářit i ten nejsmutnější kout vašeho domova.

Ideální podmínky pro pěstování

Nevadlec patří mezi exotické druhy rostlin, kterým se daří v teplém podnebí Afriky, Ameriky a Asie. Vzhledem k tomu, že krátce po období růstu odumírá, u celosie se nemusí řešit přezimování. Při správné péči vám však vydrží dělat parádu od července do září.

Základem úspěšného pěstování celosie je výběr vhodného stanoviště, které by mělo být v ideálním případě dostatečně slunné a teplé. Velmi špatně však snáší mokro a chladno, proto ji za ošklivého počasí raději přesuňte dovnitř. Půda, do které celosii zasadíte, by měla být spíš lehčí a bohatá na živiny.

Tip: Víte, jak zazimovat muškáty?

Kdy dát nevadlec ven?

Jak už bylo řečeno, tato rostlina naprosto nenávidí chladné a vlhké počasí, z toho důvodu uděláte nejlépe, když ji dáte ven nejdříve někdy v květnu, kdy už bývá teplota poměrně stabilní a je dostatek sluníčka. Sazenice by od sebe měly být alespoň 25 cm, aby měly dostatek místa. 

Jak celosii zalévat?

Možná vás to překvapí, ale ve srovnání s jinými rostlinami je vhodné nevadlec po zahájení květu přestat nadměrně zalévat. Jak už ale bylo řečeno hned na začátku, jde o exotickou rostlinu, která vyžaduje slunce, teplo a sucho. Nemusíte se tedy bát, že by jí tento krok nějak ublížil. Pokud ji naopak přemokříte, může to způsobit její hnilobu a úhyn.

Tipy pro hnojení

I když je nevadlec poměrně odolný, udělá mu dobře, když ho jednou týdně trochu přihnojíte. Nejvíce mu bude vyhovovat hnojivo, které obsahuje větší množství dusíku. V případě, že budete hnojení šidit, celosie nebude mít tak výrazné barvy a bude mít zažloutlé listy, takže neudělá tolik parády.

Tip: Tohle jsou nejoblíbenější pokojové rostliny!

Lze ho předpěstovat?

Většina lidí si nevadlec koupí ve větším zahradnictví, kde už bývá celkem často předpěstován. Samozřejmě, můžete se o to pokusit i v domácích podmínkách, musíme vás ale upozornit na to, že to bývá poměrně náročné a nemusí se vám to povést.

Je nutné:

  • Připravit semena v březnu (ideálně v pařeništi nebo ve skleníku)
  • Semena nezasypávat zeminou
  • Dbát na to, aby se teplota pohybovala kolem 20°C
  • Pravidelně postřikovat, aby byla vyšší vlhkost vzduchu
  • Rostliny minimálně jednou přepíchat (navíc je důležité, abyste to udělali včas)

Když se vám to podaří, rostlinky by měly vzejít zhruba do týdne. Pak je můžete zasadit do květináčů.

Co pak s ním?

Pokud je vám líto nevadlec kvůli jeho atraktivnímu vzhledu vyhodit, je ideální rostlinou pro usušení, která se pak dá použít pro dekorování interiérů.

Napsat komentář