15 zahradních květin pro vaši zahradu na tento rok

Pokud máte hektický životní styl a nemáte pro zahradničení vlohy, nemusíte se barevného potěšení na zahradě vzdávat úplně. Stačí, když si zvolíte nenáročné květiny na zahradu, které od vás budou vyžadovat jen minimum péče. Musí jít jen o trvalky? A co když si vyberete vysoké květiny, které dovedou taktéž přispět ke kultivaci prostoru?

Zahradničení vnímá mnoho lidí různým způsobem. Zatímco pro někoho je to budování životního díla, jehož hlavním kladem má být co největší estetičnost, další ho vnímají pouze jako koníček, který jim pomáhá od nahromaděného stresu. V neposlední řadě mezi námi existují i lidé, kteří mají o pěstování rostlin velký zájem, ale nemají pro zahradničení dobré předpoklady. (I vy určitě znáte alespoň jednoho člověka, kterému všechno rychle umře.)

Výhodou je, že v kategorii venkovních rostlin najdeme jarní zahradní květiny, trvalky a květiny nejrůznějších barev, díky kterým můžete ladit vzhled zahrady do konkrétního odstínu.

Jak si ale vybrat?

Brambořík

Mezi oblíbené zahradní rostliny patří bramoříky, které patří mezi podzimní rostliny, protože právě před zimou vás okouzlí svými růžovými, bílými a jinak barevnými květy. Jde o odolnou trvalku, které nebude vadit, když ji dáte pod strom. Na druhou stranu, i pod ním by mělo k bramboříku pronikat světlo, protože trvalý stín mu obvykle moc nesvědčí.

Popínavá růže

Chloubou vaší zahrady může být i velmi elegantní popínavá růže, která dovede zkrášlit například starou cihlovou zeď. Jako podpěra popínavým růžím ale dobře poslouží i starší plot. Růžím dělá dobře světlejší stanoviště, kde by na ně ale nemělo příliš foukat. Také nezapomínejte na důležitost pravidelného přihnojování.

Rozchodník nachový

Zajímavý barevný tón do vaší zahrady přinese rozchodník nachový, který má výrazně nafialovělou barvu. Patří mezi méně náročné trvalky, takže ho mohou pěstovat i lidé, kteří nemají pro zahradničení dobré vlohy. Důležité je, aby byl na místě s plným přístupem slunce a měl spíš sušší zeminu. Pokud tedy nevíte, co udělat s málo úrodným koutem zahrady, zasazení rozchodníku by mohlo být řešením.

Třemdava bílá

Třemdavě bílé se také někdy říká hořící keř. Zajímavostí je, že i když má v názvu slovo bílá, kvete spíše růžově. Hlavním důvodem jejího pojmenování je barva kořene, nikoli jejích květů, takže její pojmenování dává dokonalou logiku. Patří mezi vysoké zahradní květiny, protože může dorůst až do 80 cm. Třemdava má příjemně citrusovou vůni a snadno hoří. Oheň se většinou uhasí sám dřív než rostlinu poškodí. Vyhovuje jí suché a slunečné stanoviště.

Macešky

Ve vaší zahradě se určitě uchytí i macešky, které jsou k dostání v mnoha různých barvách. Může jít o jednoletky, ale i o vytrvalé rostliny. Vyhovuje jim úrodnější zemina a dostatečná vláha. Pozor si u nich dávejte na přímé slunce, vyhovovat jim bude spíš polostín. Proto jim může být dobře pod stromem nebo pod nějakou vyšší rostlinou.

Narcis

Mezi žluté zahradní květiny patří tradičně narcis, který je jedním z poslů jara. Jelikož je nenáročný, můžete ho dát na přímé slunce i do polostínu. Důležité však je, aby byl zasazen v humózní půdě, která může být odlehčená pískem.

Šeřík

Šeřík je technicky vzato spíš keř, ani to vám však nemusí bránit v tom si nějaký na zahradě vysadit. Tím spíš, že vás potěší svými fialovými květy a příjemnou vůní. Dobře mu bude na slunném stanovišti. Co se týče půdy, ta by měla být buď neutrální nebo vápenatá. Dobře snáší sucho, ale v době květu potřebují větší množství vody.

Tulipán

Tulipán všichni dobře známe. Kromě toho, že vypadá velmi elegantně, je k dostání v mnoha různých barvách. Tulipány potřebují pro své prospívání alespoň občasné hnojení, díky kterému získají dostatek živin pro svůj růst. Také nezapomínejte na to, že by se měly pěstovat na dostatečně slunném stanovišti.

Mochna

Komu se pěstování šeříků zalíbí natolik, že by chtěl na zahradě další keř, tomu by mohla vyhovovat mochna. Je mrazuvzdorná a je odolná i proti škůdcům, takže se hodí i pro méně zkušené pěstitele. Při zasazování jí vybírejte slunné stanoviště, snese ale relativně dobře i větší stín. Bude to ale na úkor květu, který nebude tak bohatý. Mochna snáší dobře sucho, ale nemělo by trvat příliš dlouho.

Mateřídouška

Určitě se mezi námi najdou i lidé, kteří chtějí pěstovat nějakou tu léčivku. Dobrým tipem je mateřídouška. V ideálním případě by měla být v písčité zemině, na místě, kde bude mít dostatek slunce. Nedělá jí problém sucho, chraňte ji ale před větrem, který jí nedělá dobře.

Krásnoočko

Jde o trvalku, které dělá dobře život v propustnější zemině. Nevadí jí sucho, ani sluníčko, proto se hodí pro pěstování v letních měsících. Když se jí dobře daří, může se rozrůstat do keříků. Opět můžete tuto rostlinu zasadit do méně úrodných míst na zahradě.

Řebříček

Řebříček většinou kvete na loukách, ale můžete ho pěstovat i na zahradě. Jelikož může vyrůst až do výšky 150 cm, rozhodně ho nepůjde přehlédnout. Obvykle kvete celé léto, a to až do příchodu prvních mrazů. Vyžaduje sušší půdu a dobrý přístup ke světlu.

Šalvěj

Šanci by měla dostat i šalvěj, pro kterou můžete následně najít i další způsoby využití. Jelikož je nenáročná, opět ji mohou pěstovat i méně zkušení pěstitelé. Půdu potřebuje hlinitopísčitou, co se týče světla, sluníčko jí rozhodně nijak neuškodí.

Třapatka nachová

Třapatka nachová, nebo také Echinacea, opět není vůbec špatnou volbou. Řadí se mezi vyšší byliny, protože může vyrůst až do výšky 100 cm. Potřebuje plný přístup ke slunci a nevadí jí vítr, takže může růst i v méně příznivých podmínkách.

Ibišek

Krásné velké květy, které hrají všemi barvami – to je ibišek. Nevadí mu mírně kyselá půda a slunné stanoviště, jde totiž původem o tropickou rostlinu. Půdu potřebuje vlhkou, ale neměla by být přemokřená. Čas od času můžete ibišek pro lepší růst pohnojit.

Jaké rostliny máte na své zahradě vy?

 

Napsat komentář