Jak na zazimování muškátu na podzim: Pozor na teplotu!

Jelikož se teploty pomalu ale jistě snižují, přichází na řadu otázka, kdy na zazimování muškátů, které zdobí vaše okna a balkon. Pokud se do něčeho takového pouštíte poprvé, nebo jste se v minulosti dopustili nějaké chyby, kvůli které jste o ně přišli, níže vám poradíme, jak to dělat správně.

Muškáty jsou velmi oblíbenou okrasnou rostlinou, která se dlouhodobě pěstuje na mnoha českých parapetech a balkonech. A ne náhodou, jedná se totiž o poměrně nenáročnou, ale zároveň vysoce dekorativní rostlinu, se kterou vaše okna hodně rychle prokouknou. (Tím spíš, pokud máte roubenku nebo jiné dobové stavení, ke kterému muškáty jednoznačně patří.)

Jelikož jim venkovní nízké teploty moc nesvědčí, je důležité vědět, jak zazimovat (nejen) vzpřímené muškáty správně, jinak hrozí, že je svým nesprávným postupem zahubíte.

Jak na to?

Nejlepší načasování

Muškáty ve venkovních podmínkách vydrží až do října, takže nejlepší čas pro jejich zazimování nám už v tuto chvíli klepe na dveře. (S tím, že příprava na zazimování většinou začíná už ke konci léta.)

První signál, že máte muškáty uložit k zimnímu spánku je předpověď prvních ranních mrazíků, před kterými je potřeba muškáty důkladně chránit. Pokud jste tento termín nevychytali, udělejte to co nejdříve.

Co s nimi?

Než se rozhodnete muškáty zazimovat, je důležité, abyste jim omezili zálivku. Také není vhodné je před uložením k zimnímu spánku přihnojovat, protože je tím akorát podpoříte v dalšímu růstu. (Primárním cílem je naopak příprava na odpočinek.)

Dále si udělejte nějaký den dostatek času na to, abyste z muškátů odstranili suché listy, zažloutlé listy a podobně. Na škodu není ani seříznutí výhonků. Střih může být v tomto případě docela radikální a hluboký. V neposlední řadě mějte po ruce i speciální postřik, který muškáty ochrání před vznikem plísně a před škůdci.

Tipy, kam je uložit

Zazimované muškáty potřebují i přes zimu dostatek slunečního záření. Ve srovnání s jinými rostlinami je tedy nedávejte do sklepa, ani do temné místnosti, protože jim to neudělá dobře. Zároveň ale muškáty potřebují poměrně nízkou teplotu, která se pohybuje okolo 6-10 °C. Teoreticky je tedy můžete uložit do chladnější chodby, která má vlastní okno, do zimní zahrady (pokud máte) a podobně.

Jde to i jinak?

Naše babičky neměly takové možnosti, jaké máme my, z toho důvodu často přistupovaly k tomu, že muškáty daly zazimovat do novin. Dělá se to tak, že se každý výhonek obalí do novinového papíru a pak se umístí tak, aby rostlina svou korunou směřovala směrem k podlaze. Ideální je pro tyto účely chladnější sklep.

Na tohle nezapomeňte

I když mají vaše muškáty zimní spánek, po kterém se na jaře opět probudí, je důležité, abyste je pravidelně kontrolovali. Pokud je to možné, muškáty v malém množství zalévejte, jinak hrozí, že jim úplně vyschne substrát, do kterého jsou zasazené. Pokud začne muškát i přes zazimování obrážet a kvést, výhonky odstraňte. Následně muškát přesuňte někam, kde je chladněji. V neposlední řadě také kontrolujte, jestli muškát nenapadla plíseň, nebo si ho nevyhlédli nějací nežádoucí škůdci, kterých je potřeba se zbavit.

Jak postupovat na jaře

Nyní se v rychlosti podíváme na to, jak s muškáty pracovat v průběhu jara. V ideálním případě je přihnojte někdy během března. Kromě toho, první hnojení je signál pro vás, že máte postupně navyšovat množství zálivky. 

Pokud chcete, během jara můžete udělat řízky, které zasadíte a ze kterých následně získáte nové rostliny. (Případně je můžete někomu darovat.) Ven muškáty dejte až ve chvíli, kdy se minimalizuje riziko mrazu.

Co vám může zazimování muškátů nabídnout?

V první řadě se vám povede uchovat již existující rostliny pro další sezónu, takže významně ušetříte při nákupech sazenic a již vypěstovaných rostlin. Pravidelné (a správné) zazimování má navíc pozitivní vliv na bohatost květů, takže s každým rokem by měly být vaše muškáty krásnější a krásnější.

Zazimovali jste někdy muškáty? Pokud ano, narazili jste při péči o ně na nějaký nečekaný zádrhel?

 

Napsat komentář