10 pokojových rostlin, které zútulní váš domov

Existující druhy pokojových rostlin nenechají nikoho na pochybách o tom, že si z nich vybere naprosto každý typ osobnosti a pěstitele. Zatímco někdo si nevědomky vybírá jedovaté pokojové rostliny, někdo preferuje pokojovky do stínu, nebo ty kvetoucí. Které z nich by mohly vyhovovat vám?

Velké pokojové rostliny jsou dneska zase v módě! Alespoň podle fotek na sociálních sítích, které naznačují, že obývací pokoje některých našich spoluobčanů připomínají nespoutanou džungli. Ovšem, co člověk, to originál. Nám všem se nelíbí ty stejné věci. Také máme jiné schopnosti něco pěstovat. Případně nemáme dost světla/stínu, nebo místa pro jakékoliv květiny obecně.

Proto vám přinášíme průřez nenáročnými pokojovými rostlinami, převislými pokojovými rostlinami a vyloženě zajímavými pokojovkami, které se mohou stát předmětem vašeho rozhovoru s rodinou, či s přáteli.

Druhy pokojových rostlin

Jak se starat o pokojové rostliny hodně záleží na tom, jaký typ si vyberete. Některé si vyloženě libují  ve stínu, další zase potřebují speciální péči kvůli své úctyhodné výšce.

Kromě obvyklých domácích rostlin, které se nacházejí snad v každém druhém bytě, nebo domě, také rozlišujeme kvetoucí rostliny, malé a nenáročné pokojové rostliny, rostliny s velkými listy, kaktusy, interiérové palmy, závěsné převislé rostliny, popínavé rostliny, cibulovité rostliny, vánoční rostliny (jako je třeba vánoční kaktus, nebo vánoční hvězda), stromky, masožravky a další extravagantní květiny, sukulenty, živé kameny…a spoustu dalších druhů. Včetně těch, které jsou jedovaté a nehodí se je pěstovat v domácnostech s malými dětmi, nebo zvířaty.

Pokojové rostliny do stínu

Pokud máte okna orientovaná na západ, patrně budete mít jen velmi málo skutečně světlých míst pro pěstování květin. Proto byste si měli vybírat druhy, kterým prospívá temnější prostředí. Mezi ně se řadí například filodendron. Ten by měl být sice správně někde u okna, ale zároveň by na něj nemělo přímo pražit slunce. Jeho výhodou je velmi malá náročnost, takže bude prospívat i u lidí, kteří nemají velké zkušenosti se zahradničením. V úvahu pro vás připadá i fíkus, kterému stačí přiměřený přístup ke slunci. Jen myslete na to, že mu nebudou dělat dobře teploty pod 16 °C. 

Pokojové rostliny kvetoucí

Jednou z kvetoucích rostlin, kterou už jsme zmínili na začátku tohoto článku, je vánoční kaktus. Pravda, jeho pěstování je poměrně náročné a ne každému okamžitě vykvete. Když mu ale dopřejete správnou péči, vykvete okolo Vánoc, nebo Velikonoc, kdy je venku ještě třeskutá zima a nezřídka i sníh. V moderních interiérech jsou hodně populární i orchideje. Těm uděláte největší radost, když je postavíte na okno. Vadit jim nebude dokonce ani topení. (Což můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit.)

Převislé pokojové rostliny

Pokud nemáte dost místa a chcete své pokojovky pověsit, vybírejte si typy, které mají hezký převis, který se postará o velmi zajímavý efekt. Dobrou volbou je například na pohled atraktivní bostonská kapradina. Sice preferuje klima s vyšší vlhkostí, ale zvládne se poprat i s existencí v sušším prostředí. Zajímavé je na ní to, že v bytě, nebo v domě čistí vzduch. Velmi dekorativní je i anglický vřes. U něj je ale potřeba dávat pozor na děti a zvířata. Je totiž jedovatý.

Velké pokojové rostliny

Pokud jste zastáncem tvrzení, že větší je vždycky lepší, zkuste si vypěstovat monsteru. Ta dokáže vyrůst do opravdu velké výšky. Ke všemu ji zdobí dost výrazné listy. Z toho důvodu je potřeba na ni mít hodně místa a mít pro ni připravenou dostatečně pevnou oporu. Svými zajímavě zbarvenými listy by si vás mohl získat také kroton.

Zajímavé pokojové rostliny

Co když ale chcete udělat na své hosty vždycky extra dojem? V tom případě investujte do živých kamenů. Samozřejmě, technicky vzato nejde o kameny, ale o rostliny, které tak vypadají. Když je nebudete přelévat, vydrží vám dlouho dělat parádu. Vděčným tématem hovoru budou i sukulenty monilaria. Některé jejich druhy (obconica) jsou vyšlechtěné tak, že vzhledem připomínají malé králičí hlavičky. Což je v našich podmínkách rozhodně nevídané. 

Jaké pokojovky pěstujete vy?

Zdroje informací

https://www.houseplantsexpert.com/house-plant-types.html – Druhy pokojových rostlin (anglicky)

https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/indoor-plants-for-shade.htm – Pokojovky do stínu (anglicky)

https://www.housebeautiful.com/lifestyle/g29132632/indoor-blooming-plants/ – Kvetoucí pokojové rostliny (anglicky)

https://www.proflowers.com/blog/indoor-hanging-plants – Převislé pokojové rostliny (anglicky)

https://www.bobvila.com/slideshow/10-huge-houseplants-that-make-a-statement-52621 – Velké pokojové rostliny (anglicky)

https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g4222/weird-indoor-plants/ – Zvláštní pokojové rostliny (anglicky)

Napsat komentář