Zvlhčovače vzduchu: Kdy se používají a jaký mají dopad na zdraví?

Vzduch je nezbytnou součástí našeho života. A přesto ho bereme jako samozřejmost a často nijak neřešíme jeho kvalitu. Prostě je a tím to pro nás hasne. Věděli jste ale, že suchý, ale i příliš vlhký vzduch u vás doma může mít negativní dopad na vaše zdraví? 

Kvalitu vzduchu většinou řešíme jen venku. Když je příliš vlhko, krepatí se nám vlasy. Suchý vzduch zase může dráždit ke kašli a vysušovat pleť. Ani špinavý vzduch plný smogu nám nedělá ani trochu dobře. (Nehledě na to, že nám špiní záclony a okna.) 

Vzduch se ale vyplatí řešit i u vás doma. Vzhledem k tomu, kolik času uvnitř strávíme, je prakticky jisté, že jeho suchost, nebo vlhkost může podstatně ovlivňovat to, jak dobře, nebo špatně se právě cítíme. A kdo ví? Možná zjistíte, že se vám tak podařilo odstranit nějaký dlouhodobý problém.

Proč je dobré mít doma zvlhčovač vzduchu? A kdy od něj raději upustit?

Dopady příliš suchého vzduchu

Suchý vzduch je ten, který obsahuje jen velmi málo vlhkosti. (Popřípadě žádnou.) Jelikož naše tělo potřebuje vodu ke zvlhčení sliznic, je jisté, že dlouhodobý pobyt v podobném prostředí nám nemusí dělat ani trochu dobře. 

Příliš suchý vzduch může mít vliv na:

  • Zhoršení respiračních obtíží
  • Bolest v krku
  • Suché a podrážděné oči
  • Suchou kůži a dermatitidu
  • Krvácení z nosu
  • Zvýšenou hladinu stresu
  • Dehydrataci
  • Přenos některých chorob (nachlazení, chřipka…)

V případě, že se u vás některý z těchto problémů z ničeho nic vyskytl, je to dobrá příležitost zkusit, zda ho nevyřeší instalace zvlhčovače vzduchu. Na trhu je seženete i v řádech stokorun, takže to z vaší strany nebude vyžadovat žádnou větší investiční položku. (Pro případ, že by se jako původce ukázalo něco jiného.)

Výhody zvlhčovačů vzduchu

Jak už bylo řečeno, domácí zvlhčovače vzduchu mohou taktéž ovlivnit stav vašeho těla. (A to jak pozitivně, tak negativně. O mínusech si ale povíme v následujícím modulu.)

Vlhčí vzduch umí:

  • Zatočit se suchou kůží
  • Zmírnit bolesti hlavy
  • Ulevit od bolavého krku
  • Zmírnit podráždění nosu
  • Zamezit krvácení z nosu
  • Zmírnit praskání rtů

Nevýhody příliš vlhkého vzduchu

I když je používání zvlhčovačů bezpečné, pojí se s nimi několik možných mínusů, na které je nutné dávat si pozor. V první řadě není vhodné je instalovat do dětského pokoje. (Děti jsou zvídavé a mohly by ho poničit, nebo by se mohly při manipulaci s ním zranit.) Příliš vysoká vlhkost vzduchu v domě nebo v bytě může vést i ke vzniku plísní. Ty ze sebe vydávají spóry, které mohou dráždit ke kašli, nebo způsobovat jiné zdravotní neduhy. (Třeba alergie.) 

Z podobného důvodu je nutné zvlhčovač vzduchu pravidelně čistit. Jinak hrozí, že bude do vzduchu vypouštět nečistoty a prach.

Druhy zvlhčovačů

Když už znáte veškerá pro a proti, v rychlosti se podíváme na to, jaké typy zvlhčovačů jsou aktuálně k dostání. 

V poslední době jsou velmi oblíbené parní difuzéry, do kterých se dají nakapat éterické oleje. Investovat lze i do centrální jednotky, která je zároveň i čističkou vzduchu. Některé přístroje dokonce používají ultrazvukovou technologii. 

Některým lidem ale bohatě stačí, když si do místností postaví misky naplněné vodou. (Jak moc je to efektivní se nás ale příliš neptejte.)

Máte doma zvlhčovač vzduchu? 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/dry-air – Jak může suchý vzduch ovlivnit lidské zdraví (anglicky)

https://www.healthline.com/health/humidifiers-and-health – Vliv zvlhčovačů vzduchu na zdraví (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322228 – Výhody používání zvlhčovačů vzduchu

Napsat komentář