Sádrokartonové desky: Skvělí pomocníci pro váš byt i dům

Je jedno, zda se pouštíte do velkých stavebních prací, nebo se hodláte ponořit jen do nějakých menších domácích úprav. Skoro vždycky během nich sáhnete po sádrokartonových deskách, které vám usnadní práci. Byla by ale škoda o nich nic dalšího nevědět. Proto jim dnes věnujeme samostatný článek.

I zapálení kutilové si chtějí čas od času usnadnit svou práci. Zvlášť, když se rozhodnou pro větší stavební úpravu, jako je třeba stavba samostatně stojící šatny v ložnici. Může jít ale i o jiné stavební rozdělení prostoru v domě, nebo v bytě, které má za úkol dát věcem nový řád. 

Variant, pro které se můžete během práce rozhodnout je několik. Buď vsadíte na osvědčenou zeď z cihel. (Která je ale drahá a pracná.) Taky ale můžete zvolit stavbu z OSB desek. Nebo si obstaráte sádrokartonové desky

Z čeho se vyrábějí, na co se hodí a jak s nimi zacházet si nastíníme v následujících několika řádcích.

Co je sádrokartonová deska?

Sádrokartonové desky jsou prefabrikované desky vyrobené ze sádry a dalších možných přísad (papír, skleněná vlákna…). Obvykle je drží vrstva papíru, nebo jiná vnější skořápka, která jim pomáhá udržet pevnost a jednotný tvar. 

I když se sádrokartonové desky těší velké oblibě, jejich výroba začala už ve 2. polovině 19. století. V porovnání s těmi dnešními však měly trochu jiné vlastnosti. K jejich skokovému vylepšení došlo mezi lety 1910-1930. Vzhledem k některým jejim specifikům a negativům jsou dnes sádrokartonové desky vyráběné v různých (užitečných) úpravách.

Typy sádrokartonových desek

Klasické sádrokartonové desky mají spoustu výhod. Jsou levné, snadno se s nimi zachází a dokážou vám ušetřit spoustu času a práce. Na druhou stranu, můžete za to zaplatit tím, že mohou začít vlhnout, nebo plesnivět. (Případně podléhají nějakým dalším nežádoucím vlivům.) 

Dnes jsou na trhu k dostání (krom klasických sádrokartonových desek) i:

  • Sádrokartonové desky odolné proti plísním
  • Sádrokartonové desky odolné proti vlhkosti
  • Sádrokartonové desky odolné proti ohni
  • Sádrokartonové desky odolné proti hluku
  • Bezpapírové sádrokartonové desky
  • Ekologické sádrokartonové desky

Je ale potřeba dodat, že pokročilejší technologie obvykle vycházejí dráž, než úplná klasika. Je tedy na každém, aby si zodpovědně určil, zda se mu podobná investice vyplatí. 

Instalace sádrokartonové desky

Nyní se pomalu dostáváme k samotné instalaci sádrokartonové desky. Tu zvládnete i svépomocí, ale není vyloučeno, že v některých případech bude nutné povolat zkušeného profesionála. Nejprve si ujasněte, co hodláte stavět. Následně si zajistěte dostatek materiálu v požadované tloušťce a kvalitě. 

Dále je potřeba:

  • Odstranit staré sádrokartonové desky a zkontrolovat stavební základ/vybudovat nový stavební základ, na který budete instalovat nové desky (Obvykle jde o základ z dřevěných latí, nebo z oceli)
  • Naměřte a zkraťte sádrokartonové desky podle potřeby
  • Začněte pokládat desky na místo a zajistěte je dostatečným množstvím pojivového materiálu (někdy to může vyžadovat i vrtačku a hřebíky)

Jakmile budou sádrokartonové desky na místě a pojivový materiál bude dostatečně usušen, můžete začít s pozvolnou úpravou zdi, která pak bude vypadat přesně podle vašich představ.

Na co se dají použít?

Sádrokarton se dá použít mnoha způsoby. Dá se instalovat jako obklad zdí v místnostech vašeho bytu, nebo domu. Hodí se i na podhledy, nebo pro stavbu nových místností uvnitř zděného domu, nebo bytu. (Šatna, kumbál, spižírna…)

S jeho využitím tedy dovedete dost významně transformovat prostor, ve kterém aktuálně žijete. Pokud však nemáte dostatek zkušeností, dávejte si extrémně dobrý pozor na bourání nosných zdí, které drží nemovitost pohromadě. (V takovém případě to může mít i fatální následky.)

Máte nějakou zkušenost s instalací sádrokartonových desek? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://en.wikipedia.org/wiki/Drywall – Sádrokartonové desky (anglicky)

https://www.homestratosphere.com/types-of-drywall/ – Druhy sádrokartonových desek (anglicky)

https://www.britannica.com/technology/drywall-construction – Konstrukce sádrokartonových zdí (anglicky)

 

Napsat komentář