Dětská šatní skříň: Víte, co by měla splňovat?

Děti potřebují během období růstu spoustu oblečení. A ideálně i dostatek prostoru pro úklid hraček, knih a dalších věcí, které jim zabírají místo v jejich dětském pokoji. Proto je důležité jim zařídit vhodný úložný systém, do kterého se vše bez problému vejde. Dnes se proto mrkneme, jaká kritéria by měla splňovat dětská šatní skříň.

Každý rodič ví, že oblečení, které bylo potomkovi před dvěma měsíci mu dnes může být už malé. Kromě zvýšených nákladů na nákup oblečení a bot je tedy vhodné myslet trochu dopředu a mít už něco připravené pro dobu, kdy dítě trochu doroste. 

Na jednu stranu vás to osvobodí od toho, abyste každý čtvrtý, či pátý víkend jezdili na nákupy oblečení. Na té druhé vás však čekají zvýšené nároky na prostor. Vše se totiž musí někam uklidit. (Když je dětí víc, tato otázka rodiče pálí ještě o chlup víc.)

Aby se oblečení neválelo v plastových taškách někde v koutě a nedošlo k jeho poškození, podíváme se na to, jak vybrat správnou dětskou šatní skříň. Když zvolíte dobře, bude potomkovi sloužit až do dospělých let.

Tipy, jak na organizaci dětské skříně

Děti, ale často i dospělí na nějaký pořádek a organizaci moc nedbají. Sice tak při každém ukládání uspoří tři vteřiny času, ty jsou ale vykoupené mnoha jinými mínusy, kvůli kterým se zdá, že se tento zbrklý přístup příliš nevyplatí. (Prádlo je zmačkané, do skříně se toho vejde mnohem méně a také strávíte spoustu času hledáním jedné konkrétní věci, kterou si hodláte obléknout.) Jak ale docílit perfektního pořádku, když vy, nebo vaše dítě nemáte od přírody potřebu mít oblečení v úhledných komíncích?

Třeba tak, že:

 • Nejprve všechno vyndejte ze skříně ven a podívejte se, s čím můžete pracovat
 • Co není bezpodmínečně nutné, to ze skříně vyřaďte a přeneste to někam jinam (může jít o dětský cestovní kufr, spacák a podobně)
 • Rozdělíte věci podle kategorií (sezónní věci, trička s krátkým rukávem, malé věci, věci pro pozdější nošení…)
 • V případě, že během třídění objevíte něco, co už nebudete potřebovat a je to v dobré kondici (hračky, oblečení pro batolata a miminka…), prodejte to, nebo darujte někomu, o kom víte, že může danou věc v nejbližší době použít
 • Posunete poličky, tak, aby na ně dítě pohodlně dosáhlo
 • Mějte stejné, nebo podobné věci pohromadě (oblečení na doma, zimní oblečení, sukně, věci na sport…)
 • Použijete organizéry, boxy a další vychytávky, které vám pomohou lépe rozdělit a organizovat prostor (box na spodní prádlo a ponožky, box na šály a čepice…)
 • Začnete boty skladovat někde jinde
 • Dáte pryč hračky/sportovní výbavu (ta může být třeba v předsíni, nebo v nějakém úložném boxu v dětském pokoji)
 • Naučíte děti nový systém ukládání věcí a budete prosazovat jeho dodržování

Nákup nové skříně

Předchozí bod vám pomůže udělat si představu, zda je nutné kupovat novou šatní skříň. Je totiž možné, že se vám tímto zásahem podaří tento krok o pár měsíců, či let, oddálit. Někdy ale není jiného zbytí a je potřeba se vydat urychleně na nákup. (Třeba, když zjistíte, že i přes veškerou snahu nemáte ty věci kam uložit.)

Aby nákup nedopadl fiaskem, udělejte si nejprve představu o tom, co se v obchodech nabízí. (Což bude na počátku vyžadovat prohlídku internetových obchodů.) Vzhledem k tomu, že jsou u zboží uvedené rozměry, můžete se ihned ujistit, zda se skříň vejde do dětského pokoje. Také budete vědět, jak skříň vypadá uvnitř a zda má vůbec cenu s ní během koupě počítat.

Zajímat by vás měla i:

 • Barva
 • Styl úložného systému (jde jen o věšáky, nebo jsou tam i nějaké přihrádky?)
 • Cena

V neposlední řadě musíte brát v úvahu i materiál, ze kterého je skříň vyrobená. Zvlášť, pokud máte zkušenost s tím, že dítě na všechno kreslí a podobně. (V takovém případě volte něco, co se snadno udržuje a dá se to podle potřeby umýt vodou a úklidovým prostředkem.)

Také se zamyslete nad tím, zda opravdu chcete investovat spoustu peněz do okouzlujícího dětského nábytku. Jakmile děti trochu vyrostou, začnou toužit po něčem, co vypadá trochu více dospěle. 

Podle jakých kritérií jste se při nákupu dětské skříně orientovali vy?

Zdroje informací

https://www.froddo.com/10-tips-for-organizing-your-child-s-closet – 10 tipů, jak organizovat dětskou skříň (anglicky)

https://www.culturesouthwest.org.uk/furniture/how-to-choose-the-right-kids-wardrobe/ – Jak vybrat skříň pro děti (anglicky)

 

Napsat komentář