Postel z palet: Řekneme vám, jak ji vyrobit!

Nábytek z dřevěných palet dnes zažívá svůj boom. Zatímco dříve jimi lidé téměř opovrhovali, dnes z nich vyrábějí konferenční stolky, policové systémy, sedačky a postele. Pokud o ní přemýšlíte i vy, povíme vám, jak si ji snadno vyrobit.

Dřevěné palety byly (a stále jsou) považované za věc, která usnadňuje přepravu nadměrného nákladu. Kromě toho, že jejich mřížka dokáže rovnoměrně rozložit váhu mají důmyslné otvory, které sedí do vidlic skladních strojů a zvedáků. Kromě toho jsou považovány za ekologické, protože se nevyrábějí z plastu, ale ze dřeva.

Osud tomu ale chtěl, že se našla nějaká kreativní duše, která se rozhodla přijít s prvním kouskem doma vyrobeného paletového nábytku. A najednou ho byl plný internet. Dnes už sice nejde o tak žhavý trend, ale kutilové z celého světa stále svádějí lítý boj o palety se sklady a přepravci. (Určitě nám dáte za pravdu, když řekneme, že je mnohem rozumnější dělat nábytek z nepoužité dřevěné palety než z takové, která má už dny své slávy za sebou.)

Nyní se půjdeme podívat, jak takovou postel z palet vyrobit.

Nepodceňujte výběr palet

Jak jsme to psali o pár odstavců výše, je nutné věnovat zvýšenou pozornost výběru palet, ze kterých budete něco vyrábět.

Pokud nejsou úplně nové, dávejte pozor, aby:

 • Nebyly špinavé
 • Nebyly poškozené 
 • Z nich nečouhaly hřebíky
 • Nepocházely od dopravce, nebo firmy, které manipulují s chemikáliemi, nebo jiným nebezpečným nákladem
 • Na nich nebyla plíseň
 • Na nich nebyla barva (nikdy nevíte, co v ní může být)
 • Z nich netrčely třísky

Pokud neobjevíte žádný z těchto uvedených defektů, patrně je bezpečné danou paletu použít. Jen dávejte pozor na to, aby neměla lamely moc daleko od sebe.

Co všechno bude potřeba?

Návodů, jak postavit postel z dřevěných palet existuje spousta. Hodně záleží i na tom, zda chcete postavit jednolůžko, nebo dvoulůžko. Budeme ale vycházet z předpokladu, že vaším cílem je klasická manželská postel.

Na ni mějte po ruce

 • 7 palet o velikosti 120 x 80 cm
 • Pilku na dřevo (pro případ, že budete chtít zkracovat)
 • Spojovací materiál (hřebíky…) a kladivo
 • Brusný papír
 • Lak, nebo ochrannou barvu na dřevo
 • Štětec
 • Protiskluzové pásky

Postup

Začněte tak, že si nejprve poskládáte palety vedle sebe a složíte je do požadované velikosti a tvaru postele. (Palety mohou být klidně otočené napříč.) Zkrácením upravte velikost, tak, aby vám na žádné straně nepřečníval okraj. (Berte u toho ohledy na velikost matrace.) V téhle fázi koukejte i na to, jak která paleta vypadá. Pokud se vám nějaká po estetické stránce nezdá, šup s ní do spodního patra, kde nebude vidět.

Následně základ z palet rozeberte, protože je budete opracovávat před finálním složením. (Základ si vyfoťte, nebo nějak popište, ať pak nepřemýšlíte nad tím, kam který kus skládačky patří.) 

Vizuálně zkontrolujte každou paletu a zajistěte, aby nikde netrčel nějaký přebytečný, nebo potenciálně nebezpečný hřebík. Pokud úplně nesedí zatlučení důležitých hřebíků, dodatečně je zatlučte několika opatrnými ranami kladivem. Následně každou paletu přejeďte brusným papírem. (Čímž zahladíte povrch a zbavíte se třísek.)

Palety natřete ochranným nátěrem, nebo lakem na dřevo a nechejte ho uschnout.

Jakmile je barva, nebo lak suchý, palety přeneste na místo, kde bude postel stát. Na spodní palety dejte protiskluzové pásky, nebo podložku, aby se nezačaly nečekaně posouvat. Při konstrukci jednotlivých pater k sobě palety připevněte hřebíky, nebo jiným spojovacím materiálem, který zajistí, že budou držet pospolu. (Někdo na to používá provaz. Fantazii se meze nekladou.) Nakonec dejte na postel matraci a ložní textil a máte hotovo.

Zkoušeli jste někdy vyrobit nábytek z palet? Pokud ano, jak to dopadlo?

 

Napsat komentář