Vybíráme jídelní židle

Jídelní stůl je místo, u kterého se odehrává podstatná část života. Jelikož se u něj setkáváme s přáteli a rodinou a často je dějištěm svátečních večeří a oslav, je důležité, aby se nám u něj dobře sedělo. Což vyžaduje pohodlné a stylové jídelní židle. Pojďte s námi načerpat inspiraci a vyberte si ty, které vám budou sedět nejvíce.

Aby vás během nedělního oběda netlačilo pozadí, nebo nezačala bolet záda, je nutné investovat dostatek energie do výběru správných jídelních židlí. Rezignovat bychom ale neměli ani na jejich skladnost, velikost a vzhled

Ten by měl v ideálním případě doplňovat celkový dojem kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje. (Jak víme, dnešní byty mají obývák spojený s kuchyní, takže si musíme dát o to více záležet, čemu se rozhodneme říct své “ANO”.) 

Pokud se tohoto úkolu z hloubi duše děsíte, mile rádi vám s ním pomůžem.

Sezení pro extra hosty

Pokud vám smíme radit, židle byste si měli obstarat ve stejnou chvíli, kdy kupujete jídelní stůl. Kromě toho, že v tu dobu víte, jaké má stůl rozměry můžete reagovat i na jeho neobvyklý tvar. Také si budete lépe pamatovat, že jde rozložit, takže máte obstarat i židle pro hosty.

Nyní ale přichází vcelku zásadní otázka: Je potřeba pro hosty kupovat stejné jídelní židle, jako jsou ty u zbytku stolu, když k vám chodí jenom občas a stůl bude po většinu roku v základní délce?

Odpověď na tuto otázku není úplně snadná, protože bude dost záviset na tom, jaké jsou vaše finanční a prostorové možnosti. (Dvě, nebo čtyři extra židle jde snadno poskládat na půdu, do sklepa nebo do garáže a vyčištěné je vytáhnout podle aktuální potřeby.) Pokud tyto možnosti nemáte, ale máte alespoň malý kumbál, či úzký prostor za skříní, v úvahu pro vás připadá pár rozkládacích židlí. Myslete ale na to, že aby se hosté nemuseli trápit sezením na nepohodlné židli, měli byste jim opatřit měkký podsedák.

Na čem všem se dá sedět u stolu?

Když máte tuhle ožehavou otázku vyřešenou, můžete se plně věnovat výběru jídelních židlí, na kterých budete každodenně sedávat s rodinou a partnerem.

V současné době jsou módní:

  • Dřevěné židle
  • Židle v kombinaci dřevo/látka
  • Kožené židle
  • Textilní židle
  • Speciální křesílka (většinou mají nízké opěrky na záda a na ruce a jsou vyrobené ze semiše, či jiného polstrovaného textilu)
  • Plastové židle
  • Kovové židle

Zatímco základní dřevěné, nebo textilní a plastové židle mohou vyjít na pár stovek, designové kousky z neobvyklých materiálů, nebo netradičních tvarů vás vyjdou i na několik tisíc

Ani levné jídelní židle však nemusí nutně znamenat, že se vám na nich bude hůře sedět. Případně, že nebudou ladit s designem interiéru. V současné době lze celkem snadno pořídit různé textilní přehozy na židle, nebo pratelné podsedáky. Co se týká čalounění, do něj bychom se na vašem místě pouštěli jen v případě, že chcete renovovat staré židle z bazaru, nebo po své babičce. Jelikož jde o specifickou práci, která něco stojí, může se vám tento postup prodražit.

Podle čeho dalšího se řídit?

Aby se vám dobře sedělo, kromě podsedáků berte v úvahu i:

  • Výšku zádové opěrky
  • Tvar zádové opěrky
  • Opěrky na ruce
  • Tvar a materiál nožiček
  • Výšku židle, opěrek na ruce a desky stolu

Kdo se často stěhuje, ten by měl myslet i na snadnou složitelnost a rozložitelnost vybraného modelu. U čalouněných, textilních a kožených židlí také počítejte s pozdější náročnější údržbou. (Textilie se prošoupe, kůže, nebo koženka popraská a sloupe se…) 

Jaké jídelní židle máte doma vy? A jak řešíte sezení u jídelního stolu v případě, že máte zrovna hosty?

Napsat komentář