Jak vytvořit šatnu

Chcete mít dokonalý přehled o oblečení, které vám visí ve skříni? Zároveň byste ale potřebovali, aby měl každý kousek dostatečné množství místa, aby se nekrčil a nemačkal? Řešením by pro vás mohlo být zřízení vlastní šatny. Jak na to? 

Oddělenou šatnu má většina lidí spojenou s luxusním bydlením, které vídáme jen u celebrit, nebo ve filmech. Pravda je ale taková, že oddělená šatna se pomalu dostává i do našich běžných životů.  

U většiny lidí sice nezabere několik rozlehlých místností a nemívá tolik technických vychytávek. I tak to ale stačí k tomu, aby nemuseli mít v ložnici, či jinde po bytě přebytečné skříně. Do šatny se dá navíc v některých případech instalovat i pračka, sušák nebo žehlicí prkno s napařovačem, či žehličkou. 

Dnes se společně podíváme na to, jak si zařídíte šatnu za téměř jakýchkoliv podmínek.  

Plánování šatny 

Než se vrhnete do víru zařizování, je potřeba se nejprve posadit a o svém záměru trochu přemýšlet. Tím předejte situaci, že vám v polovině práce přestane něco vycházet. 

Nejprve si odpovězte na to, zda: 

  • Máte na šatnu dostatečně velkou samostatnou místnost 
  • Celou místnost nemáte, ale máte jiný velký prostor, kde by ji šlo vytvořit 
  • Bude šatna sloužit jenom jednomu člověku, nebo celé rodině 
  • V ní chcete mít uklizené pomocníky, kteří souvisejí s údržbou oděvů 

Jakmile máte v těchto otázkách jasno, můžete se pohnout k pozvolnému náčrtu toho, jak by měla vaše šatna vypadat. Vycházet budeme jak ze situace, kdy máte na šatnu jednu celou místnost, tak i z takové, kdy ji budete vytvářet vymezením volného prostoru. 

Plánování šatny v samostatné místnosti 

Mohlo by se na první pohled zdát, že plánování šatny v samostatné místnosti je ideálním řešením. (Není to ale až tak úplně pravda.)  

Úplně nejlépe uděláte, když se vám tuto místnost podaří zcela vyklidit. Díky tomu uvidíte, s čím můžete pracovat. Zvláštní pozornost by měli celé věci věnovat ti, kteří v šatně počítají i s pračkou, nebo sušičkou. Kromě zásuvek bude v šatně potřeba zařídit kohouty na vodu a vymyslet, kam bude odtékat odpad. Ve finále možná zjistíte, že jsou vaše představy příliš ambiciózní. V tom případě nechte pračku se sušičkou v kuchyni, nebo v koupelně 

Pokud pracujete s omezeným prostorem (kdy je budoucí šatna spíše větší kumbál), počítejte s nutností precizního měření. A to jak v případě, že hodláte do šatny instalovat samostatně koupený nábytek, tak ten, který si necháte vyrobit na míru. (Vždy měřte délku, výšku, a i potenciální hloubku skříní a dalších úložných prostor.) 

Plánování šatny přehrazením prostoru 

Hodně lidí nemá tu výhodu, že by měli o jednu místnost navíc. (Navíc takovou, kterou by mohli postrádat.) To ale není důvod k mrzutosti, nebo panice.  

V případě, že máte dostatečně velkou ložnici, stačí, abyste nakoupili několik větších šatních skříní, které (bez nutnosti stavebních úprav) vytvoří oddělený šatní prostor. V případě, že je ložnice spíš menší ji můžete přesunout do většího pokoje. 

V nejhorším případě lze vybudovat něco, jako volně stojící šatní stěnu, která se potáhne kolem celé jedné zdi pokoje. Zakrýt ji můžete buď dveřmi, nebo několika závěsy. (Bude vyžadovat navrtání tyče, nebo konzole.) 

Vybavení šatny 

Šatna je především o ukládání celoročních i sezónních oděvů. Své místo v ní ale mají i pásky, šátky, rukavice, klobouky a pokrývky hlavy, spodní prádlo, šperky, kabelky a boty.  

Pokud bude šatna sloužit jednomu, maximálně dvěma lidem, půjde vám rozvržení prostoru celkem hladce. V případě, že půjde o prostor, který bude využívat celá rodina by ale mohl vzniknout celkem pěkný chaos. Rozhodně tedy nepodceňujte všechny možnosti a vychytávky, které vám ukládání a údržbu uložených věcí maximálně usnadní. 

V žádné šatně by neměly chybět: 

  • Prostorné šatní skříně (například na kabáty, bundy, saka atd.) 
  • Policové systémy (na trička, svetry, kalhoty…) 
  • Závěsné tyče (na šaty, sukně, košile…) 
  • Kvalitní ramínka (ideálně taková, ze kterých nebudou věci padat na zem a podobně) 
  • Ramínka na šátky a pásky 
  • Věšák (na kabelky, klobouky atd.) 
  • Šuplíky (na spodní prádlo, ponožky…) 
  • Skříně na boty (může jít o běžné skříně na knihy s větším množstvím polic) 
  • Stojan na deštníky 
  • Zrcadlo 

Další tipy pro lepší organizaci oděvů 

  • Mějte oblečení rozdělené na sekce (pánská, dámská, dětská/společenské oděvy, oděvy do práce, oděvy na domácí nošení…) 
  • Pořiďte si různě velké úložné boxy, na které si nalepte štítky s popisem, co do nich patří 
  • Sezónní věci se pokoušejte mít pokaždé u sebe (kabáty na zimu, kabáty na jaro, zimní šaty a sukně, věci na hory…) 

Máte doma šatnu? Budeme rádi, když nám napíšete svůj postup jejího zařizování do komentářů. 

Napsat komentář