Vánoční výzdoba – krásná a jednoduchá

Vánoce jsou svátek, který vyžaduje speciální výzdobu. Nejen proto, že v nás tak vyvolá mnohem lepší náladu během temných dní, ale také pomůže navodit tu správnou atmosféru. Víte, jak ji správně zvolit? 

Většina svátků, které slavíme, se pojí s nějakými symboly. O Velikonocích jde o zajíčky, kuřátka a nabarvená vejce. Vánoce máme naopak spojené s vánočním stromkem a velkým množstvím svíček. 

To ale rozhodně není všechno. Trendy ve vánoční výzdobě se neustále mění. Proto mohou každé vaše svátky vypadat trochu jinak. Vše záleží jen na osobní invenci a vašich aktuálních finančních možnostech.  

Jak ale zvládnout obstarat krásnou a jednoduchou vánoční výzdobu na poslední chvíli? 

Druhy vánoční výzdoby 

Někteří lidé jsou od přírody minimalisté. Jiní naopak holdují každoročnímu nakupování nejrůznějších vánočních dekorací a ozdob, které skladují v několika krabicích. 

Ať už jste milovník Vánoc, nebo jejich zarytý odpůrce, ve vaší domácnosti patrně nechybí: 

 • Vánoční stromek 
 • Adventní kalendář 
 • Adventní věnec 
 • Betlém 

Vánoční stromek 

Vánoční stromek je kapitola sama pro sebe. Někteří lidé si ho chodí nakupovat řezaný a po svátcích ho vyhodí. Komu je takového plýtvání líto, ten si opatří stromek umělohmotný. Pokud máte zahradu, úplně od věci není ani koupě vánočního stromu v květináči, který po svátcích zasadíte ven. (Řešení, které šetří prostor je malý stromek v květináči, který se vejde i do bytu.) 

Z obyčejného stromu se ten vánoční stane ale až přidáním správně vybraných vánočních ozdob. Vůbec nezáleží na tom, zda jde o ty skleněné, které vám odkázala babička, nebo plastové, které jste ulovili ve výprodeji skladu na začátku roku. Hlavní je, aby k sobě všechno ladilo. (Velmi pěkná je kombinace bílých, zlatých a červených ozdob. Případně modrých, bílých a stříbrných.) 

Adventní kalendář 

Dnes se dělají adventní kalendáře prakticky na všechno. Mimo ty čokoládové nakoupíte i adventní kalendáře s kosmetikou, nebo několika páry ponožek. Vyrobit si ale můžete i svůj vlastní. 

K němu budete potřebovat několik látkových pytlíků s čísly, nebo holé pytlíky, které zavřete pomocí malého dřevěného kolíčku (kterým na pytlík připevníte i papírové číslo). Do každého z nich pak dejte čokoládu, miniaturu kosmetického produktu, hračku, nebo čaj. Fantazii se meze nekladou. 

Adventní věnec 

Čas už sice pokročil, ale není problém si vyrobit svůj vlastní adventní věnec. K němu budete potřebovat dostatečně velký tácek, 4 velké svíčky a několik ozdob. Svíčky poskládejte do řady na tác (případně do nějakého jiného tvaru). Na něj poté umístěte ořechy, ozdoby, perníčky či jiné předměty, které mají evokovat sváteční atmosféru Vánoc. 

Betlém 

Ke správným českým Vánocům neodmyslitelně patří i betlém. Ten můžete koupit za pár korun někde v papírnictví, nebo na vánočním trhu. (Dokonce i některé české památky prodávají vlastní verzi betlémů.) Případně, pokud jste dostatečně zruční ho můžete upéct třeba z perníku 

Další zajímavé tipy na vánoční výzdobu 

Pokud vás hodně tlačí čas a zároveň nemáte prostor něco vymýšlet, můžete využít některé z dalších tipů, které vám pomohou zachránit letošní výzdobu. 

Doma se vám neztratí: 

 • Vánoční hvězda 
 • Vánoční kaktus 
 • Světelné řetězy 
 • Světelné dekorace (závěsné hvězdy…) 
 • Svícny 
 • Mísy s ovocem (hlavně jablka, pomeranče a ořechy) 
 • Jmelí 
 • Běžné sváteční dekorace 

Co se týče vánoční hvězdy, tu stačí jen koupit a umístit ji na viditelné místo. (Vánoční kaktus vám nemusí vůbec vykvést, takže jeho pořízení nemusí mít požadovaný efekt.) 

Hodně oblíbené jsou i světelné řetězy a žárovky. Ty nemusíte dávat jen na stromek. Zavěsit je můžete třeba na pelest postele. Do okna si také můžete pověsit dnes tolik moderní svítící hvězdy, nebo na parapet postavit elektrický svícen.  

Dobrou práci ale odvede i klasické jmelí, hezky naaranžovaná mísa s ovocem, nebo běžně prodávané vánoční dekorace. Vybírat si můžete nejrůznější sošky, figurky, andělíčky, hvězdy, stromky, zvířata a podobně. 

Jakou vánoční dekoraci máte letos vy? Napište nám své oblíbence do komentářů. 

Napsat komentář