Nevíte, jak provonět váš byt? Zkuste těchto 10 tipů!

O vůni se říká, že dokáže přivolávat vzpomínky a navozovat příjemné emoce. Je tedy v našem nejlepším zájmu, aby to u nás doma hezky vonělo. Copak to ale jde, když vám je v koupelně cítit odpad? Pokud chcete zjistit, jak provonět váš byt, nebo dům, snadno a rychle, v tomto článku vám povíme, jak na to.

Všichni máme rádi, když něco hezky voní. Nemusí jít jen o parfém, ale například i o dobře vybranou aviváž, o čistě vyprané ložní prádlo, nebo o zajímavé aroma v nějaké místnosti. A právě o posledním jmenovaném bude dneska řeč, protože ačkoliv domov (podle některých) tvoří čerstvě upečený koláč, nebo plápolající krb, pro mnohé je důležitým faktorem i příjemná vůně.

Dostat vůni dovnitř ale nemusí být jen otázkou koupě řezaných květin, které rychle zvadnou. Pokud nevěříte, určitě pokračujte ve čtení.

Esenciální oleje

První jednoduchou radou je použití esenciálních olejů, které seženete ve skoro každém obchodě s přírodní kosmetikou a zdravou výživou. Podle svých preferencí můžete olej nakapat buď na tkaninu, do vody v aroma lampě, nebo do parního difuzéru. Pak by měl váš domov příjemně vonět po dobu několika dní.

Prášek na pečení na koberec

Domácnosti, ve kterých je koberec, mohou být cítit podivně zatuchle. Pokud vám to vadí, zkuste na koberce nasypat prášek do pečení, který by měl neutralizovat zápach. Teoreticky lze použít i klasickou jedlou sodu. Prášek nechte působit po dobu 15 minut a pak ho vysajte.

Vonné svíčky

Vonné svíčky různých barev jsou ideálním způsobem jak provonět byt

Dalším trikem, který určitě znáte, jsou vonné svíčky, které seženete v každém obchodě s dekoracemi a nábytkem. Výhodou je, že si vyberete i opravdu netradiční vůně. Vonné svíčky se prodávají v různých designech a velikostech, takže si myslíme, že svého favorita najde brzy každý.

Klasický difuzér

Pokud vám vadí zápach na toaletě, v koupelně, či v předsíni, můžete na tato místa umístit klasické aroma difuzéry. Ve své podstatě jde o bytové vůně, ke kterým se dávají speciální dřevěné tyčinky. Jakmile je namočíte, vtáhnou do sebe vůni, kterou pak budou vydávat do blízkého okolí.

Pot-pourri

Dříve to byl velký hit, dnes jeho popularita celkem strmě klesá. Pot-pourri je speciální vonná směs, kterou můžete dát do misky, vázy, nebo do jiné dekorativní nádoby. Když je čerstvé, dovede příjemně provonět část místnosti. Jen dávejte pozor na to, aby se vám na něm neusadil prach.

Suchý šampon do bot

Pokud se line nepříjemný zápach z vaší předsíně, pravděpodobně na něj budou mít vliv vaše boty. V případě, že budete chtít jejich zápach neutralizovat, stačí do nich nastříkat dostatečné množství obyčejného suchého šamponu.

Pěstujte rostliny

Vaše domácnost se promění i ve chvíli, kdy se rozhodnete pěstovat pokojové rostliny. A speciálně pak ty kvetoucí. Všechny rostliny bez rozdílu ale prospívají vzduchu v domácnosti i tím, že ho přirozeně čistí.

Voňavá drogerie

Nemá smysl kupovat prostředky, které nevoní. Dnes už jde za přijatelnou cenu sehnat kvalitní aviváže, které voní i několik týdnů. To samé platí o úklidových prostředcích. (Nemusí jít přitom o těžkou chemii, existují i takové, jejichž hlavní složkou je jedlá soda.) Pokud máte doma něco ze dřeva, můžete sehnat i speciální vonný olej na dřevo. 

Vyčistěte odpad

Ne vždy jde zápachu z odpadu zabránit, ale můžete se o to pokusit alespoň tím, že ho budete pravidelně čistit.

Upečte něco dobrého

Posledním trikem, který můžete aplikovat před příchodem návštěvy, je pečení sušenek, koláče, buchty, nebo něčeho dalšího, co je voňavé a sladké. Úspěch zaručen.

Jakými způsoby se staráte o vůni v domácnosti vy? Pokud máte nějaké další tipy, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.cheatsheet.com/culture/15-simple-ways-to-make-your-home-smell-amazing.html/ – 15 tipů na vůni v domácnosti (anglicky)

Napsat komentář