Jaké tapety se hodí do ložnice? Vyberte si takové, které navozují klid a pohodu

Přemýšlíte o rekonstrukci ložnice, ale nemáte potřebnou inspiraci? Pokud máte pocit, že vstávání s výhledem na bílé zdi není nic pěkného, měli byste začít přemýšlet o výmalbě, nebo o aplikaci tapet. Podle čeho si je ale vybrat?

Ložnice je místnost, která nám poskytuje maximální míru soukromí. Jde o prostor, který slouží jak ke spánku, tak k lenošení, nebo k trávení příjemných chvilek s partnerem. Proto by měla být zařízená tak, aby kromě praktičnosti poskytovala i nějakou tu potěchu pro oko a duši. 

Harmonie lze docílit mnoha různými způsoby. Třeba tím, že si na zeď pověsíte fotografie, plakáty a obrazy a vyberete si hezké povlečení, ve kterém se vám bude příjemně spát. Atmosféře pomáhají i lampy u postele a dekorační polštáře. Málo lidí si ale uvědomuje, že extrémně důležitá je i správná volba barev na zdech. Kvůli nim může pokoj působit nudně, studeně, stísněně nebo dokonce depresivně. 

To vše a mnohem víc byste měli vědět ještě před nákupem tapet. 

Tipy, podle kterých vybrat tapety do ložnice

V první řadě byste měli vědět, jak pracovat s prostorem. Zatímco ve velkých místnostech si můžete dovolit kombinovat textury a vzory, nebo používat tmavší barvy, které ložnici opticky trochu zmenší, u malých ložnic se na to spoléhat nelze. Těm naopak sluší světlejší barvy a decentní velikosti vyobrazených materiálů a předmětů. V menších prostorách lze také vytapetovat jen jednu stěnu. (Díky čemuž si pak nebudete připadat jako v krabici.)

V ložnici bude vypadat dobře:

 • Tapeta, která imituje látku
 • Barevná tapeta s hravým vzorem, která bude v kontrastu s doplňky (dobře se hodí žlutá k růžové a světle modré a podobně)
 • Tapeta s výrazným a velkým vzorem (ale je pak nutné ubrat na barvách a doplňcích v místnosti)
 • Tapeta se stříbrným leskem (bývá dražší, ale působí velmi luxusně, hlavně večer)
 • Tapeta s výjevem z krajiny (když jí vytapetujete jednu stěnu, bude ústředním bodem místnosti)
 • Tapeta, která dělá optickou iluzi (dřevo, kování, starobylé kachle…)

V posledních několika letech je velmi oblíbený i motiv, který imituje přírodní kámen. Například mramor, nebo onyx, jejichž reálná instalace by vás vyšla na pěknou sumu peněz.

Výhody a nevýhody tapet vůči klasické malbě

Někdo může říct, že negativem tapet je zastaralost. Ale není to pravda. Tapety jsou čím dál stylovější a sofistikovanější, takže se trefí do noty i jejich zarytým odpůrcům. 

Výhodou tapety oproti malbě je:

 • Nepřeberná škála designů
 • Snadná instalace
 • Cenová dostupnost
 • Dlouhá životnost
 • Že se dají odstranit jen poškozené pláty

Na druhou stranu, musíte si dát dobrý pozor na to, aby vám vzor na tapetě lícoval. Pokud si na to netroufáte, budete si na to muset objednat profesionála, kterého budete muset zaplatit. Také může být těžké tapetu v průběhu času odstranit. (Na lepení se používá speciální a velmi odolné lepidlo na tapety.)

Správná péče o tapety

Pokud jste se rozhodli, že jsou pro vás tapety to pravé, je důležité znát alespoň některé náležitosti, které vám pomohou prodloužit jejich životnost.

Aby byla vaše tapeta stále krásná, je důležité ji jednou, či dvakrát za měsíc zbavit veškerých nachytaných nečistot. Obvykle si na to vystačíte se suchým hadrem, nebo jemným ručníkem. Nikdy na tapetu netlačte, jinak byste ji mohli poškodit!

Také nikdy nepoužívejte přípravky, které obsahují abrazivní částice. Opět totiž hrozí, že by mohly tapetu poškodit. Nevhodné jsou i chemikálie a odstraňovače skvrn. (Případně i odlakovače na nehty.)

Tapeta také nevydrží, když:

 • Ji budete nadměrně namáčet
 • Budete v místnosti nadměrně používat parní zvlhčovač vzduchu, nebo difuzér

V případě, že se vám tohle vše podaří dodržet, můžete se ze svých tapet těšit i po dobu několika dlouhých let.

Jaký je váš postoj k tapetám? Máte je rádi, nebo si myslíte, že se do dnešní doby nehodí?

Zdroje informací

https://www.houzz.co.uk/magazine/how-to-choose-the-bedroom-wallpaper-of-your-dreams-stsetivw-vs~35129694 – Jak vybrat tapety do vaší ložnice (anglicky)

https://www.homeadvisor.com/r/wallpaper-vs-painting/ – Malba vs. tapety: Výhody a nevýhody (anglicky)

https://www.easywallprints.com/how-it-works/taking-care-of-wallpaper – Správná péče o tapety (anglicky)

Napsat komentář