Závěsné houpací křeslo ozvláštní ložnici i obývací pokoj

Po náročném dni každý z nás zatouží po alespoň malé špetce klidu. Někdo tento čas věnuje sledování televize, jiný zase čtení knihy u kávy. Kam se ale uvelebit? Třeba do závěsného houpacího křesla.

Když odpočíváme, chceme mít dokonalé pohodlí. Někdo si hupsne do postele, jinému k naprostému štěstí stačí měkoučký gauč v obývacím pokoji. A pak jsou tu lidé, kteří mají pro tyto chvíle přesně stanovené místo, kterým může být samostatně stojící křesílko.

I když je to rozhodně dobrá volba, možná máte chuť své chvíle pohody něčím trochu ozvláštnit. Třeba poklidným houpáním se v závěsném houpacím křesle, ze kterého se stal v posledních několika letech velmi populární trend.

Je ale tento kus nábytku vhodný do každé domácnosti? A podle čeho si tento typ křesla máte vybírat?

Historie závěsného houpacího křesla

I když by se mohlo zdát, že tento typ nábytku je nejmodernější vynález 21. století, ve skutečnosti ho jenom recyklujeme. Poprvé toto křeslo spatřilo světlo světa v 60. letech 20. století, kdy s ním přišla dánská návrhářka Nanna Ditzel. V té době se mu říkalo houpací vajíčko. Od té doby se hodně změnilo a my dnes můžeme relaxovat v dalších typech těchto pohodlných křesílek. 

Druhy závěsných houpacích křesel

I když se závěsnému křeslu říká houpací, s tím klasickým, které známe od našich babiček a dědečků toho má společného jenom velmi málo. Zatímco tradiční houpací křesla fungují na principu odrážení se od země, ta závěsná se mohou pohybovat už jen kvůli tomu, že v nich někdo sedí.

V dnešní době seženeme:

  • Venkovní závěsná vajíčka
  • Vnitřní závěsná vajíčka
  • Závěsná houpací křesla pro dva
  • Závěsná houpací křesla s upevněním do zdi
  • Závěsná houpací křesla se stojánkem

Samozřejmě je pak dělíme i podle použitých materiálů. Na jejich výrobu se používá dřevo, proutí, ratan, textilie a podobně. Také se odlišují ve stupni uzavřenosti. Zatímco některá vám umožní pohodlné sezení a výhled do okolí, v jiných budete mít naprosté soukromí. Stupeň pohodlnosti se odvíjí i podle toho, zda dáváte přednost košíku, nebo nějakému jinému typu konstrukce. Asi není potřeba dodávat, že všechny tyto faktory mají vliv na životnost, na údržbu a na finální cenu.

Na co myslet během výběru

Místo toho, aby vám to předchozí odstavec trochu ulehčil, tak je tomu spíše naopak. Hodně lidí začne přemýšlet o tom, zda je lepší pořídit si závěsné houpací křeslo s instalací do stropu, nebo takové, které má svůj vlastní stojánek.

Na to, co je lepší neexistuje žádná jasně stanovená odpověď. Vše závisí na tom, jaké s ním budete mít záměry. Pokud chcete křeslo přenášet z obývacího pokoje, nebo z ložnice na zahradu, nebo terasu, rozhodně si vyberte křeslo s vlastním stojanem. A to i přesto, že nemusí vypadat úplně elegantně. V případě, že nic podobného v úmyslu nemáte, bude vám vyhovovat staticky zavěšené křeslo. V takovém případě přemýšlejte o tom, zda křeslo zavěsíte za provaz, nebo za kovový řetěz.

Bezpečnost

Před dokončením objednávky si zkuste udělat jasno v tom, zda je pro nákup závěsného houpacího křesla správný čas. Překážkou mohou být velmi malé děti, které nevědí, jak s ním správně zacházet a u kterých by mohlo dojít vlivem nepozornosti ke zranění, či k úrazu. V případě, že to nepovažujete za problém, děti seznamte s tím, jak křeslo funguje a dovolte jim houpat se jen pod dozorem dospělé osoby. 

Houpací křeslo tohoto typu patrně neocení ani starší člen rodiny, který má problém s rovnováhou a koordinací pohybu. Aby nedošlo k pádu a zranění, místo toho mu kupte normální houpací křeslo, které mu poskytne i při vstávání oporu a jen omezený směr hybnosti.

Máte doma závěsné houpací křeslo, nebo si vás tento trend zatím ještě nezískal?

Zdroje informací

https://en.wikipedia.org/wiki/Nanna_Ditzel – Nanna Ditzel (anglicky)

https://www.hanging-chairs.net/different-types-of-hanging-egg-chairs/ – Růžné typy závěsných houpacích křesel (anglicky)

https://www.swingsfortrees.com/macrame-swing-chair/ – Výhody a nevýhody závěsného houpacího křesla (anglicky)

 

Napsat komentář