Jak si zařídit, nebo postavit venkovní krb do pergoly

Máte pergolu, která je určená pro setkávání s rodinou a přáteli, ale máte pocit, že jí něco chybí? Pokud v ní máte pohodlné sezení, možná by ji mohl vyšperkovat venkovní krb do pergoly. Jak se dá ale něco takového udělat?

Pergola je označení pro lehkou venkovní stavbu, která slouží k rekreaci a k okrase. Nejčastěji má dřevěnou konstrukci, pod kterou se vejde stůl s židlemi, nebo pohovka a stolek. Pokud chcete, můžete konstrukci pergoly použít i k zahradničení. Velmi pěkně ji dovede ozdobit například popínavé víno.

Po nějaké době vám ale může přijít vaše pergola trochu nudná. Navíc, večer, kdy začíná být chladněji, se s hosty musíte přesunout do vašeho obývacího pokoje. 

Mohl by to vyřešit venkovní krb?

Kdy myslet na gril a kdy na krb?

krb do pergoly

I když žijeme v moderním světě, ve kterém je skoro všechno možné, pořízení krbu do pergoly má své limity. Nejen stavební, ale i bezpečnostní.

Například pro obyčejnou pergolu z dřevěných trámů není pořízení venkovního krbu vhodné. V takovém případě pro vás přichází v úvahu jen samostatně stojící gril. Na druhou stranu, grilování s přáteli v pergole také nemusí být špatné. Před koupí se ale zamyslete nad tím, kterým směrem půjde kouř. Kouř navíc může působit na konstrukci, která může po čase působit tmavě a špinavě. 

Kvůli bezpečnosti také mějte na dostupném místě požární deku, nebo menší hasicí přístroj. Byla by totiž škoda, aby vám dřevěná konstrukce kvůli nějakému nedopatření shořela.

Pergola s venkovním krbem přichází v úvahu v případě, že:

  • Je dřevěná
  • Je zděná
  • Je postavená tak, aby šel vyřešit komín

Bezpečnost

krb do pergoly

Kromě potřeb pro hašení požáru je potřeba u krbu myslet na to, aby měl kam odcházet dým. Z toho důvodu nepodceňujte nutnost stavby komína. Případně je potřeba krb napojit na již existující komín.

Ačkoliv nechceme podceňovat vaši zručnost a lidovou tvořivost, tyto úkoly nechte na profesionálech. Nezapomínejte totiž na to, že špatně zkonstruované zařízení může způsobit požár. A ten, jak víme, může způsobit škody na majetku a v extrémním případě i na životech. V tomhle ohledu tedy není šetření na místě.

Mezi další zlatá pravidla bezpečnosti, kterých byste se měli držet, patří:

  • Volba správné velikosti venkovního krbu
  • Volba krbu, u kterého nehrozí rozptyl žhavého materiálu do prostoru pergoly
  • Neustálá přítomnost dospělého (zvlášť, když u krbu nikdo není, nebo tam jsou zvířata a děti)
  • Zákaz pálení plastů nebo jiného nevhodného materiálu (smetí atd.)
  • Připravená nádoba s dostatkem vody na uhašení ohně
  • Ochrana krbu před listím, před kabely atd.
  • Pravidelné čištění venkovního krbu
  • Pravidelná kontrola krbu odborníkem
  • Včasná výměna krbu pod pergolou ve chvíli, kdy začne vykazovat známky poruchy/konce životnosti

Pokud máte malé děti, je potřeba s nimi o používání venkovního krbu mluvit. Samozřejmě, úměrně jejich věku. 

Nezapomínejte na to, že otevřený oheň zvyšuje riziko popálení. Proto to dítěti řekněte. Také mu řekněte, že venkovní krb není na hraní a že do něj může něco přikládat jen ve chvíli, kdy budete s ním. 

krb do pergoly

Také nezapomínejte na to, že napojení krbu na komín není koncem vašich povinností. Komín se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Jinak hrozí, že nebude správně odvádět svou práci. Kontrolu si stačí sjednat u vašeho lokálního kominíka, který zkontroluje, zda je s vaším komínem vše v pořádku.

Ještě jednou také apelujeme na to, abyste se nepokoušeli si krb pod pergolou stavět svépomocí. Jinak opravdu hrozí vážná újma na zdraví a majetku. 

Máte venkovní krb pod pergolou, nebo dáváte přednost grilu? Podle jakých kritérií jste se rozhodli? A máte nějakou zkušenost s nečekanou nehodou?

 

Napsat komentář