Spálená žehlička? Bez starosti! Postup jak vyčistit žehličku ve 4 krocích

Pokud máte doma žehličku, pak se vám už dost možná někdy stalo, že se vám ji nedopatřením podařilo připálit. Vzhledem k tomu, že nepřipadá v úvahu spálenou plochou žehlit čisté kusy oblečení, společně se podíváme na to, jak se dá spálená žehlička dát zase rychle do pucu. Následně se také podíváme na to, jak vyčistit žehličku od vodního kamene.

Žehlení je disciplína, která vyžaduje cvik. Své o tom vědí například lidé, kteří nosí puky na kalhotách nebo potřebují na pravidelné bázi dokonale vyžehlenou košili. I když se na štítcích oblečení obvykle nachází značky, které nás mají správně navést, jak u oděvu provádět bezproblémovou údržbu, občas máme tendence je stříhat. U starších kusů oděvů už navíc může být cedulka i sepraná a nedá se z ní nic vyčíst. A pak je každá rada drahá.

Stačí, když jednou nesprávně odhadnete, jaký materiál právě držíte v ruce, a na žehličce se začnou kumulovat spáleniny, které na ní rozhodně mít nechceme. Tím spíš, že taková spálenina může poškodit světlé kusy prádla.

Jaké babské rady a další tipy, jak vyčistit žehličku, můžete v takové chvíli vyzkoušet?

Pasta na zuby

Prvním parťákem, kterého si můžete vzít na pomoc během čištění kovové plochy žehličky, je naprosto obyčejná zubní pasta, kterou má doma každý. Pokud je spálenina čerstvá, naneste malé množství pasty na hadřík a pusťte se do čištění. Během chvíle by měl být váš problém vyřešen. Podle potřeby můžete samozřejmě zubní pastu přidat.

Ocet

I tuto pomůcku pro čištění má doma většina z nás. Než se ale pustíte do díla, mějte po ruce čistý plátěný hadřík. Přípustná je i čistá textilní (bavlněná) plena, pokud ještě něco takového doma máte. (Tento pozůstatek rodičovství se dá ještě občas najít u lidí středního věku a starších.) Následně nahřejte žehličku, látku namočte do malého množství octa, který před žehlením pořádně vymačkáte, a následně teplou žehličkou přejíždějte po látce. Dávejte si však dobrý pozor na to, aby se ocet nedostal do otvorů žehličky.

Sůl

Tato metoda je mírně riskantní, protože u ní hrozí riziko poškrábání žehličky. Pokud ale žádná z předchozích rad nefunguje, může jít o poslední možnost. Budete potřebovat opravdu hodně jemně mletou sůl, kterou nasypete na čistý hadřík. Přes sůl pak budete opatrně posouvat teplou plochu žehličky. Průběžně ji také mezi dalším přejížděním otřete do novin. Opět by se sůl neměla dostat otvory dovnitř.

Čistič na žehličku

Pokud se vám ani jedna z předchozích metod příliš nezamlouvá, stále ještě můžete vyzkoušet některý ze speciálních čističů na žehličku. K dostání jsou například tyčinky, které vás vyjdou v řádu několika desítek korun. Ideální volba pro jedince, kteří nejraději používají speciální prostředky, které jsou určeny pro konkrétní věc.

Tip: Jak zamrazit houby

Čištění žehličky od vodního kamene

Aby vám žehlička mohla sloužit co možná nejdéle, neobejde se to ani bez průběžného odstraňování vodního kamene. Některé moderní žehličky mají funkci samočištění, které by mělo v ideálním případě probíhat nad dřezem, umyvadlem nebo nad vanou. Žehlička by se měla před čištěním rozpálit na maximum a posléze by se měla do odpařovacího otvoru nalít studená voda. Následně se pak nečistoty dostanou ven napařovacími otvory. 

Některým lidem při čištění žehličky vyhovuje i kyselina citronová. Stačí, když 25 g kyseliny rozpustíte ve vlažné vodě, nalijete ji do nálevky a následně spustíte napařování. Úplně nakonec by se pak měla do nálevky přidat čistá voda a napařování by se mělo ještě jednou zopakovat. Také při této příležitosti nezapomeňte vyčistit pračku.

Přečtěte si: Jak poznat kousnutí od štěnice?

Tipy pro údržbu žehličky

Nejlepší samozřejmě je, když se o žehličku průběžně staráte. Na základě toho totiž nemusí k připáleninám ani k usazování vodního kamene a dalších nečistot vůbec dojít.

Pokud do žehličky v průběhu žehlení naléváte vodu, vždy po jeho skončení zkontrolujte, zda není potřeba přebytečnou vodu vylít ven. U žehlení také nezapomínejte kontrolovat štítky na oblečení, podle kterých poznáte, zda je vůbec možné tkaninu žehlit. A pokud ano, tak na kolik.

Také pomáhá, když:

  • Budete mít žehličku tam, kde se na ni nebude mezi žehlením prášit
  • Žehlička bude po většinu času v suchém prostředí (což určitě není koupelna)
  • Budete žehlit na žehlícím prkně

Samozřejmě, ještě existuje jedna možnost. V případě, že si nejste svými schopnostmi zatím příliš jistí, sázkou na jistotu pro vás může být i nákup žehličky s nepřilnavým povrchem. Případně můžete vyzkoušet i některý z menších napařovacích systémů.

Čistíte pravidelně svou žehličku? Pokud ano, jaká je vaše nejoblíbenější metoda?

Napsat komentář