Štípance a kousnutí od štěnice: Jak vypadají? A co dělat?

Svědění kůže a alergická vyrážka trápí spoustu lidí, takže se nad těmito problémy často ani nepozastavujeme. Co když si ale štípance odnášíte z postele, a to i přesto, že jste zrovna neměli na programu vášnivou noc? I když vás nechceme strašit, na vině mohou být štěnice. Jak kousance od tohoto parazita vypadají? A existuje na ně nějaká první pomoc?

Určitě jste v poslední době četli články o tom, že Paříž zamořily štěnice, které se rozlezly jak po bytech, tak v MHD. V bezpečí před nimi není téměř nikdo. Vzhledem k tomu, že jde o velmi odolný hmyz, možná přemýšlíte o tom, jak moc pravděpodobným scénářem je to, že by se takový problém mohl týkat jednoho dne i nás.

Proto je důležité vědět, jak kousance od štěnic vypadají, jak by se měly správně ošetřit a jakými způsoby je možné štěnice vypudit z vašeho životního prostoru.

Tip: Jak na mšice?

Jak vypadají štěnice a jak vypadá jejich kousnutí

Štěnice jsou drobný hmyz, který má hnědo-oranžovou barvu a má 6 noh. Co se týče jejich velikosti, jsou velké asi jako jablečné jádro. Jsou tedy malé, ale ve srovnání s jinými našimi protivníky je možné je spatřit i pouhým okem. Napitou štěnici poznáte podle zvětšeného těla a podle toho, že změní barvu na rezavě červenou.

Štěnice se živí lidskou krví a kousat vás mohou i několikrát během jedné noci. Kousanců si ale obvykle všimnete zhruba jednou až za dva týdny, protože se zásobou dovedou nějaký čas přežít. (Proto je pro někoho snadné se domnívat, že jde třeba o kousnutí od komára.)

Samotné kousnutí je zarudlé, někdy může postižené místo vypadat i jako pupínek s tmavším bodem uprostřed. Nejvíc štěnicím vyhovuje kůže na předloktí, na nohou a na krku, ale pokousat vás mohou i jinde, kde místo není přikryto peřinou nebo není skryto pod oděvem. Ve srovnání s kousnutím od blechy nebo od komára pak mohou být štípance kousek od sebe, protože si tento parazit obvykle trochu popojde.

Přečtěte si: Jak se konečně zbavit plevele

První pomoc: Co mám dělat?

Kousnutí od štěnice bývá zarudlé a oteklé. Také není neobvyklé, že vás začne svědit. Sliny štěnic navíc mohou způsobovat vážné kožní reakce. Neobvyklé není ani hnisání kousanců, které se špatně hojí. V případě, že to dojde až do takového stavu, je důležité neprodleně vyhledat pomoc lékaře. Běžné kousance od štěnic může zklidnit přikládání studeného obkladu. Také vám může pomoci ulevit aplikace krému po štípnutí hmyzem. V průběhu léčby se také snažte najít způsob, jak se štěnic zbavíte, protože nelze očekávat, že samovolně odejdou.

Jak se zbavit štěnic v domácnosti

Štěnice jsou skutečně těžkým protivníkem, protože prakticky nikdy se jich nezbavíte tím, že zvolíte domácí prostředky. Na vašem místě bychom tedy začali co nejrychleji hledat kontakt na odborníka, který se zabývá likvidací hmyzu a dalších škůdců, a který poskytuje své služby ve vaší lokalitě. Pokud navíc žijete v domě s více byty, je pravděpodobné, že bude muset dojít k deratizaci jak v nich, tak ve společných prostorách, protože tito nezvaní návštěvníci se mohou šířit z nějakého jiného místa. Pokud tedy chcete uspět, je důležité, abyste brali celou záležitost skutečně vážně.

Napsat komentář