Chcete ušetřit na vytápění? Vyzkoušejte biomasu!

Řešíte, jaké budete o letošní zimě používat zdroje energie? Pokud ano a cílíte především na alternativní způsoby vytápění, které by mohly například dodatečně podpořit váš kotel, v úvahu pro vás může přicházet biomasa. Co to ale je? A je topení s ní výhodné?

I přes nebývale teplý podzim se ručička teploměru postupně dostává na čím dál nižší hodnoty. Jakmile je několik dní po sobě 13 °C a méně, oficiálně začíná topná sezóna, kdy startují s dodávkou i teplárny.

Ne každý má ale doma centrální vytápění. Možná máte vlastní elektrokotel, u kterého se snažíte kvůli vyšším cenám poskytovatelů snížit spotřebu. V rodinném domě, který může být na vytápění o poznání méně ekonomický, pak můžete mít k dispozici i další alternativní zdroje topení, například krb, který je možné pro topení biomasou v případě nutnosti využít.

Je ale biomasa na topení finančně výhodná? A je tento typ topení ekologický?

Co je to biomasa

Biomasa je termín, který označuje látky, jež tvoří těla živočichů, rostlin, hub a podobně. Co se týče biomasy na topení, nejčastěji se tím myslí ta, která pochází z rostlinné říše. (Do této kategorie patří třeba palivové dřevo.) V souvislosti s tím pak hovoříme o biomase jako o biopalivu, které se cíleně vyrábí či připravuje z biomasy. I když si mnoho lidí myslí, že biomasa je vhodná pro vytápění hlavně v chudších zemích, poměrně vysoký počet lidí jí topí i ve Skandinávii.

Co potřebujete pro vytápění biomasou?

Abyste mohli biomasou topit, bude k tomu potřeba vhodný typ zařízení. Tradičně jím může být onen zmíněný krb, do kterého v případě potřeby naskládáte dřevo a následně už budete jen udržovat oheň podle potřeby. Také ale můžete mít kamna na dřevo, která lze při topení biomasou taktéž klidně využít. V případě, že přemýšlíte o větší investici do vytápění, zvážit můžete i pořízení speciálního kotle na biomasu, který může nahradit kotel na uhlí, k jehož omezení dlouhodobě dochází. (Pokud budete mít štěstí, na tuto výměnu můžete získat dotaci.)

Čím vším lze topit?

Topení biomasou je poměrně variabilní. Velmi oblíbené je například palivové dříví, které se hodí mít nachystané pro vlastní potřebu před začátkem zimy (nebo případně v době, kdy ještě zima není tak velká). Pokud sháníte drobnější množství palivového dříví, je vhodné vyzkoušet palivové dříví v pytli.

Další možností vytápění jsou brikety a pelety, které jsou v poslední době velmi oblíbené. V každém případě je důležité dávat dobrý pozor na to, aby vám dřevo před použitím nezvlhlo. Proto ho skladujte na místě, kde bude hezky v suchu.

Vyplatí se topit biomasou?

Biomasa je, ve srovnání s mnoha jinými druhy vytápění, které v mnoha domácnostech převažují, považována za cenově výhodnou. Samozřejmě, velmi záleží na tom, jak velký prostor potřebujete vytopit a na jak vysokou teplotu jste ve vaší domácnosti zvyklí, pokud si však nastavíte tyto parametry správně (a například nebudete přetápět), můžete se vejít i do rozpočtu 20 000,-/rok. A případně i méně. V tomto ohledu je topení biomasou ve srovnání s topením plynem a elektřinou jednoznačně výhodnější.

Na druhou stranu, když se podíváme na další alternativní druhy vytápění, biomasa je nákladnější než uhlí. Vzhledem k postupnému omezování méně ekologických variant topení se však topení biomasou stále vyplatí. Některé domácnosti pro ni navíc mají dobré podmínky. (Viz například bydlení v domě, který už má funkční krb nebo kamna.)

Biomasa platí za jeden z obnovitelných zdrojů energie.

Cenu za topení biomasou můžete snížit i v době, kdy se zásobujete s předstihem, protože náklady se mohou pohybovat v závislosti na aktuální sezóně. Kdo tedy bude myslet na budoucí zimu už na jaře nebo v létě, ten může očekávat citelnější úspory než ten, kdo nákupy paliva nechává až na poslední chvíli. Z bezpečnostních důvodů byste se však měli vyvarovat nákupu necertifikovaných pelet, které sice bývají na pořízení levnější, ale mohou mít nižší kvalitu, která může významně ovlivnit i jejich výhřevnost. Technicky vzato tedy budete úplně zbytečně vyhazovat peníze z okna a nákup ve finále nebude tak výhodný.

Je to ekologické?

Ano, vytápění biomasou se považuje za ekologické. Platí totiž za jeden z obnovitelných zdrojů energie. (Do budoucna se dokonce uvažuje o tom, že tento způsob vytápění by mohl nahradit ty méně ekologické, ke kterým patří již zmíněné uhlí.) Výhodou biomasy je navíc to, že se během vytápění mohou spotřebovat i jinak již nezužitkovatelné části dřeva (například štěpka a odpad z dřevařských provozů). V průmyslových provozech se také postupně dostávají ke slovu i další druhy biomasy, jako například sláma.

Ještě o úroveň výš je pak topení bioplynem, který může vznikat kvašením odpadu živočišného původu (pod tím si můžete představit například hnůj). Až tedy budete příště někde míjet bioplynovou stanici, pak budete vědět, proč je její existence k užitku.

A jak to vypadá v praxi?

Nyní se společně podíváme na to, jaké mají lidé v diskuzích s biomasou zkušenosti, které by vám mohly pomoci s rozhodnutím, zda jí dáte šanci.

Z informací, které jsme byli schopni dohledat, se dá vyčíst, že:

  • Topení peletami je pohodlné
  • Topení rychle najede na plný výkon
  • Štěpku, pokud s ní můžete topit, lze dělat i svépomocí
  • Je občas potřeba počítat i s náročnější fyzickou prací (například při štípání dříví)
  • Je potřeba mít biomasu kde uskladnit

Někoho také může na začátku odrazovat nutnost pořízení speciálního kotle, pokud však budete investovat do úpravy vytápění a u toho zajistíte dobrou tepelnou izolaci, není důvod propadat obavám.

Závěr

Topení biomasou má rozhodně smysl a zdá se, že v něm spočívá i část naší budoucnosti. (Už nyní sledujeme čím dál větší odklon od fosilních paliv.) Pokud tedy uvažujete o modernizaci vytápění, případně již máte podmínky pro topení dřevem, rozhodně byste měli tuto metodu vyzkoušet.

Napsat komentář