Elektrokotel: Skutečně ušetříte na topení elektřinou?

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte elektrický kotel, ale jste poněkud na vážkách, zda se vám to vyplatí? Je pravda, že i když jde v poslední době o oblíbený způsob vytápění, nemusí být vhodný pro všechny. Vyplatí se koupit elektrokotel pro rodinný dům? A kdo by se mu měl raději vyhnout?

Tepelné čerpadlo, solární elektrárna či elektrický a plynový kotel. To jsou názvy různých produktů, které mohou při správném provedení efektivně vytopit váš dům či byt, ve srovnání s některými jinými typy topení však mohou v budoucnu přispět k nemalým úsporám, které můžete investovat do sebe či na stáří.

Než ale poběžíte do nejbližšího velkoobchodu s technikou, je vhodné se seznámit s tím, pro koho je to které řešení nejvíc výhodné. Také není dobré střílet od boku, protože se může lehce stát, že si nakonec pořídíte něco, co se pro vás ani trochu nehodí.

Co vše byste tedy měli o elektrokotli vědět?

Co je elektrokotel?

Elektrokotel je technicky vzato elektrický spotřebič, jehož hlavním úkolem je vytápění domácnosti prostřednictvím elektrické energie. Ve většině případů bývají elektrokotle zavěšené. I když jsou hodně oblíbené, před jejich nákupem musíte zkontrolovat, že vám provoz kotle nebude způsobovat potíže.

V případě potřeby existují i speciální elektrokotle, které kromě vytápění zvládnou i ohřev teplé vody. (Často se mu říká přímotopný elektrokotel, pak ale také existuje akumulační elektrický kotel, který má zásobník na vodu. Druhý zmíněný druh kotle je ekonomičtější na provoz.)

Na tohle si dejte pozor

Vzhledem k tomu, že jde o elektrické zařízení, které spotřebuje poměrně dost energie, měli byste mít doma dostatečně silné jističe. V opačném případě se může stát, že vám budou neustále padat pojistky.

Elektrokotel také nemusí být vhodný pro starší a špatně zateplené nemovitosti, ze kterých má teplo tendenci rychle utíkat. V takovém případě pro vás bude lepší variantou plynový kotel. V opačném případě na provozu elektrokotle hodně proděláte. (Tím spíš, pokud si pořádně prohlédnete dnešní ceny elektřiny.)

Výhody elektrokotle

Mezi velké výhody elektrokotlů patří jejich dobrá cenová dostupnost. Ve srovnání s tepelným čerpadlem, které vás vyjde i na stovky tisíc korun, pořídíte elektrokotel za zlomek ceny. Dá se navíc používat i v domácnostech.

U pasivních domů a dobře zateplených nemovitostí pak nabízí ekonomické vytápění prostoru, takže ušetříte na energiích. V neposlední řadě musíme ještě jednou zmínit možnost ohřevu teplé vody a tichý provoz. Komu záleží na ekologii, ten se jistě spokojí i s tím, že elektrokotel se považuje za zdroj vytápění s čistým provozem.

Kam s ním?

Kdo ještě stále váhá, zda pro něj bude elektrický kotel opravdu tou správnou volbou, ten by měl zvážit i velikost vytápěného prostoru a pravděpodobnou četnost jeho použití. Někteří lidé ho také kombinují s dalšími druhy vytápění.

Elektrokotel má své místo například v menších bytech, které se rychle ohřejí, takže cena za jejich vytápění nepřekročí únosnou mez. V úvahu tento typ vytápění může přicházet i tam, kde pobýváte jen občas. (Typicky jde třeba o chalupu.) Ještě jednou musíme zmínit i dobře zateplené domy, ze kterých neutíká teplo.

Kdo bydlí v rodinném domě a má tu možnost, ten může elektrokotel kombinovat s dražším tepelným čerpadlem nebo s krbem.

Finální verdikt

Ve srovnání s některými jinými druhy vytápění je elektrokotel sice cenově dostupný, cena za jeho provoz ale nemusí být v řadě situací příznivá. Největší užitek z něj budete mít v dobře zateplených a pasivních budovách, v objektech, ve kterých trvale nebydlíte či v menších bytech. Cena za provoz elektrokotle pak závisí na tom, na kolik jste zvyklí topit a u jakého jste distributora.

V případě, že máte větší dům, plánujete kotel používat pro standardní topení či nemáte dobré zateplení, nenechte se zlákat jeho nižší pořizovací cenou (která se obvykle pohybuje mezi 15 000,- a 30 000,-) a raději si vyberte jiný způsob vytápění, jehož pořízení možná bude trochu nákladnější, nemusíte se ale obávat toho, že vás časem složí účet za elektřinu či plyn.

Máte doma elektrokotel, nebo jste dali přednost jinému způsobu vytápění?

Napsat komentář