bezDodavatele – recenze: Skutečně ušetříte?

Elektřina je v posledních měsících dost drahá, což žene mnoho Čechů do míst, kam by si ještě před pár lety mysleli, že tam nikdy nevkročí. Hovoříme například o investicích do tepelných čerpadel či o instalaci fotovoltaiky, která se v poslední době stala velkým trendem. O čem se ale zatím tolik nemluví je služba bezDodavatele. Jaké jsou s ní zkušenosti?

Úspora na nákladech za elektřinu je v poslední době velkým tématem, o které se zajímá snad každý. (Tím spíš, pokud mu nedávno přišla složenka, která ho vyzývá k úhradě vysokého nedoplatku.) Jedním z článků tohoto problému také může být elektrokotel, který může (třeba ještě v kombinaci s dalšími spotřebiči) spotřebu (spíše drahé) elektřiny zvyšovat.

Přečtěte si: Vyplatí se fotovoltaika svépomocí?

Jednou z možností, jak se trochu posunout, může být kromě vhodně naplánovaných investic do vytápění a zateplení (což může vyžadovat i výměnu oken) i změna dodavatele elektřiny. Vyplatí se ale zkoušet alternativní možnosti, ke kterým patří i bezDodavatele? Zvlášť, když máme v paměti ještě nedávnou minulost, kdy neuvážený obchodní model může následovat krach?

Co je bezDodavatele?

Služba bezDodavatele umožňuje lidem odběr zelené elektřiny a plynu za velkoobchodních podmínek pro všechny. Za tímto projektem stojí Robert Chmelař, který chtěl změnit zkostnatělý systém dodávek energie. Jedním z jeho cílů bylo obejít tradiční dodavatele energie a nabídnout koncovým zákazníkům službu, která bude přehledná a zároveň ekologická.

Zajímavostí je, že Robert Chmelař je propojen s Bohemia Energy, kde zastával roli marketingového ředitele. (bezDodavatele je od začátku na BE zcela nezávislé, BE ale tento projekt podporovala.)

Jak to přesně funguje?

Cena elektřiny se stanovuje hodinově a denně u plynu. Tato částka vychází z toho, za jakou cenu se elektřina a plyn obchodovaly na velkoobchodním trhu v době dodávky a přepočítává se na koruny aktuálně platným kurzem ČNB. Technicky to tedy znamená, že cena energie, kterou budete odebírat, či cena plynu, se bude měnit ze dne na den či z hodiny na hodinu. Výhodné by na tom mělo být především to, že cena energie by měla být v některých hodinách a dnech levnější, což by mělo být pro koncového odběratele výhodnější. V často kladených otázkách se nás pak snaží bezDodavatele přesvědčit o tom, že tržní cena je pro odběratele výhodnější, než pevná roční cena.

Změnu pak můžete provést on-line. Vyplníte několik důležitých údajů a nahrajete fotku svého posledního vyúčtování. bezDodavatele následně vyplní technické údaje a smlouva se podepíše. Podepsat lze i plnou moc, aby bezDodavatele mohli vyřešit přesun od starého dodavatele k novému.

Nakoupená energie pochází z českých decentralizovaných obnovitelných zdrojů (fotovoltaika, vodní elektrárny, větrné elektrárny, bioplynové stanice…).

Jaké jsou zkušenosti?

Když už víme, kdo je majitel a jak to zhruba funguje, podíváme se, jaké mají s bezDodavatele lidé zkušenosti a co říkají diskuze. Z takových informací se dá totiž nejlépe zjistit, zda má přechod k této společnosti význam.

Když se mrkneme na Google recenze, vidíme, že lidé zmiňují, že:

  • Nemohou tuto společnost doporučit, vadilo jim podle jejich názoru arogantní chování po telefonu a celkově na ně chování pracovníků neudělalo dobrý dojem
  • Jim byly poskytnuty mylné informace při mimořádném vyúčtování
  • Vnímají cenu plynu a elektřiny po přechodu jako příjemnější
  • Se jim líbí zákaznické rozhraní
  • Podle jejich zkušeností není na tohoto dodavatele spoleh

Když se podíváme na hodnocení bezDodavatele na portálu Firmy.cz, zákazníci říkají, že:

  • Jde o korektního dodavatele, který dodržuje podmínky
  • Jsou zatím spokojení
  • Se jim líbí zelená energie

Vzhledem k tomu, že zkušenosti zákazníků s bezDodavatele se značně liší, je důležité, abyste si případný přechod k této společnosti opravdu dobře rozmysleli. Pro někoho může být přitěžující například skutečnost, že majitel je spojen se zkrachovalou BE, což způsobilo řadě lidí problémy. Pro někoho je naopak kladem zelená energie a změna cen podle poptávky.

Další alternativou, jak můžete snížit náklady za energii, patří instalace FVE. Tu vám může spolehlivě zajistit například Woltair či Schlieger. Společnosti tohoto typu navíc umožňují úspěšné vyřízení dotace v projektu Nová zelená úsporám, takže se vám část počáteční investice vrátí.

Máte zkušenost s bezDodavatele? Pokud ne, zdá se vám tento typ odběru energií přitažlivý, nebo byste se mu snažili vyhnout?

1 komentář u „bezDodavatele – recenze: Skutečně ušetříte?“

  1. Na bezDodavatele jsem dostal doporučení od známého, je to už rok zpátky, kdy jsem si zjišťoval varianty i ohledně výkupu přebytků energie. Měl jsem původně časově omezenou smlouvu, takže před jejím koncem jsem se rozhodl pro změnu sem. Je to změna a to i že mě fakturují po měsíci, kdy mám hnedka jasno, jak mě to vychází a díky možnosti být na spotu můžu vidět třeba, co kdy dělat a plánovat si dopředu aktivity. Za mě zatím uznávám, že služba je to solidní a chci v tom pokračovat dál.

Napsat komentář