Jak pěstovat dracenu

Co Čech, to botanik. Alespoň to by se dalo říct při pohledu do našich zahrad, obývacích pokojů a átrií. Zatímco někoho baví pěstovat kvetoucí květiny, mezi které můžeme řadit třeba orchidej, levanduli, nebo fialku, jiní dávají přednost vzrostlejším okrasným rostlinám. A od nich je to jen kousek k pěstování draceny. Víte, jak na ni, aby vám hezky rostla?

Během zařizování domova není důležité jen vybavení běžné denní potřeby a nábytek, ale i interiérová výzdoba. Kromě obrazů, sošek, koberečků, polštářů a rodinných fotografií se hodí dát do pokojů i několik živě rostoucích rostlin. A to i v případě, že jste zelené vášni nepropadli naplno. (Rostliny nejen dobře vypadají, ale také vylepšují ovzduší.) 

V takovém případě není od věci, když vsadíte na zeleň, která od vás nevyžaduje příliš mnoho pozornosti a péče. (A u které existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že u vás bez problému přežije.) Jak jistě tušíte, nejlepší volbou pro vás bude již zmíněná dracena.

Co všechno dracena potřebuje k tomu, aby byla krásná a nechybělo jí nic podstatné?

Pěstování

I když se to na první pohled nezdá, dracena (nebo také dracéna, či dračinec) je druh teplomilné rostliny z rodu chřestovité. Z toho důvodu se jedná o velmi oblíbenou pokojovou rostlinu, která zvládne i trochu vyšší teploty. Ty se mohou pohybovat v rozmezí 15-25 °C. Běžně se ale doporučuje volit nějaký kompromis těchto dvou (pro rostlinu) extrémních hodnot. Dobře jí tedy bude při teplotě okolo 20 °C

Jelikož se jedná o tropickou rostlinu, najděte jí dostatečně světlé místo poblíž okna, nebo prosklených dveří na zahradu či verandu. Slunce by na ni ale rozhodně nemělo nikdy pražit přímo. Nebude ji těšit ani přelévání a příliš mokrá půda.

Před zahájením pěstování si můžete vybrat:

  • Dračinec vroubený
  • Dračinec pruhovaný
  • Dračinec vonný

Vždy se ale ujistěte, že v bytě, nebo v domě nemají k draceně přístup malé děti a zvířata. Je totiž považována za jedovatou. 

Vhodné hnojení a substrát

Dracena pro svou spokojenost nepotřebuje žádný speciální substrát. Proto si dokážete vystačit s kvalitní rašelinnou hlínou z hobby marketu. Tu byste měli čas od času trochu přihnojit humusem, který si můžete vyrobit i doma. (Technicky vzato jde o zbytky rostlin, jídla a dalších organických látek z vaší zahrady a kuchyně.) Pokud takové možnosti nemáte, stačí, když ji jednou za dva týdny přikrmíte hnojivem pro pokojové rostliny.

Přesazování

I když dracena dorůstá (za příznivých podmínek) úctyhodné výšky, nejde o žádný skokový proces. Proto není potřeba dracenu přesazovat každý rok. (Stačí k němu uvážlivě přistupovat podle velikosti rostliny vzhledem k objemu květináče.) Když už ale na přesazování přeci jenom dojde, pokaždé si ho naplánujte na začátek jara. 

Pokud ještě nenadešel čas pro změnu květináče, ale stejně máte pocit, že by si zasloužila trochu extra péče, vyměňte jí svrchní vrstvu hlíny a vyměňte ji za novou. I takový malý impulz stačí k tomu, aby mohla dále zdravě růst. 

Rozmnožování

Rozmnožování draceny probíhá stejně jako u jiných rostlin řízky. K jejich odebírání je nejlepší jaro, kdy má dracena začátek vegetačního období. Pro řízky si obstarejte několik samostatných nádob, ve kterých bude hlína s pískem. Protože budete řízky zapichovat do hlíny svisle, je potřeba, aby byly delší. V ideálním případě by se měla jejich velikost pohybovat kolem 10-15 cm. Poté dejte rostlinky na teplé a jasné místo a nechejte je pracovat. 

Její účinky

Nejspíš vás to překvapí, ale draceny mají velmi zajímavé účinky. Dračinec má celkem bohatou historii v oblasti asijského lidového lékařství. V něm se dracena používá na zastavení krvácení. Některé další druhy dracen se zase používají při výrobě léčiv, které působí na sexuálně přenosné choroby. Při přesném dávkování může dracena fungovat i jako účinný lék na bolest. Dračinec rumělkový navíc slouží jako lék proti plynatosti a nadýmání. Z pryskyřice se zase dělá pasta na zuby.  

V našich končinách ale dokážeme těžit i ze schopnosti dracen pohlcovat nebezpečné látky z okolního prostředí

Pěstování draceny v domácích podmínkách se vám proto jednoznačně vyplatí.

 

Napsat komentář