Levandule je jednou z nejoblíbenějších rostlin na světě. Nejčastěji ji máme spojenou s Francií, ale lze ji pěstovat i v jiných zeměpisných podmínkách. Než se ale rozhodnete levanduli pěstovat i vy, zjistěte si, zda takto náročný úkol vůbec zvládnete. Pěstování levandule v květináči má totiž řadu důležitých specifik. Pojďte se na ně spolu s námi podívat.
Levandule je velmi zvláštní rostlina. Hlavně tím, že v lidech vyvolává tolik protichůdných emocí. Jedni ji milují a nejraději by jí provoněli celý byt. Druzí ji zase nemohou vystát.
Mnoho lidí se k levanduli uchýlí kvůli jejím účinkům. Její vůně odplavuje stres, pomáhá s uvolněním a zlepšuje kvalitu spánku. Vyrábí se z ní olej, difuzéry, ale i voňavé polštářky do postele. Nakonec je tu skupina lidí, pro které je levandule příjemnou potěchou pro oko.
Ať už se řadíte do kterékoliv kategorie, možná jste se rozhodli, že si levanduli vyzkoušíte vypěstovat v domácích podmínkách. Pojďte se podívat, na co byste se měli připravit.
Pěstování levandule ze semínka
Každý poctivý pěstitel si chce svou rostlinu vypěstovat už od malého semínka. Celý proces růstu, kdy na počátku není nic a později se k nebi začnou vypínat první zelené výhonky ho naplňuje hrdostí na svůj zahradnický um.
Základem úspěšného pěstování levandule ze semen je výběr kvalitního druhu rostliny. Poté je potřeba nechat semínka naklíčit. A to může trvat klidně i několik měsíců. Procesu klíčení výrazně napomůžete tím, že ho necháte běžet uvnitř vašeho domu či bytu. Ideální teplota pro zahájení růstu je okolo 20 °C.
Co se týče květináče, ten by měl být spíš mělký s přiměřenou vrstvou provzdušněné hlíny. Také se vyplatí pravidelně hlídat vlhkost. Semena by ale neměla být přelitá. Vhodné vlhkosti lze docílit tak, že budete místo konve používat rozprašovač. Růstu prospěje i slunce. Zároveň ale mějte na paměti, že by na mladou levanduli nemělo pražit slunce za každou cenu.
Jakmile rostlina poporoste, počítejte s tím, že než poprvé vykvete, bude to trvat asi ještě rok.
Pěstování levandule v květináči
Když bude levandule dostatečně vzrostlá, přijde čas na její přesazení do většího květináče, který je přátelský k pěstování levandule na balkoně.
Aby rostlina prospívala, určitě je dobré jí věnovat dostatečný životní prostor. Abyste ji nemuseli přesazovat tak často, ideální bude ji zasadit do květináče s průměrem okolo 40 cm. Substrát by měl být tentokrát spíše sušší. Rostlinu není potřeba příliš často zalévat. K tomu přistupujte až v situaci, kdy se vám zdá hlína skoro úplně vysušená.
V tento moment neuděláte zle, když levanduli umístíte na prosluněný balkon, nebo přímo za okno.
Pěstování levandule venku
Jestli chcete levanduli zasadit do vaší zahrady, pak vám doporučíme, abyste zasazovali už zakoupené rostliny. Zahradní pěstování levandule od píky je opravdu dlouhý proces, který se vám zúročí až po několika letech.
Ideální čas na zasazení přichází v období podzimu a jara. Jestli jste se rozhodli pro zasazování na podzim a očekáváte, že zima bude tuhá, pak můžete levanduli “zateplit” třeba slámou. (Její stav je ale potřeba průběžně kontrolovat.)
Další pěstitelské fígle
Možná se vám zdají předchozí body příliš složité a odrazují vás od zkoušení vlastních pěstitelských pokusů. Proto vám přinášíme několik dalších tipů, které vám mohou během vašeho úsilí pomoci.
Těmi jsou:
- Levanduli lze v prvním roce zastřihnout (ideálně na počátku babího léta)
- Rostoucí levanduli zkuste pravidelně přesazovat, jelikož jde o rostlinu s hlubšími kořeny
- Rostlině se nebude líbit v jílovitém podloží
- Levanduli v květináči dejte přes zimu hezky do tepla vašeho bytu či domu
- Dbejte na to, aby kolem rostliny nevyrůstal plevel
- Za každou cenu se vyvarujte toho, aby rostlina pobývala ve vlhku
- Přílišné zalévání může způsobit hnilobu kořenů rostliny a levandule zemře
- Pro venkovní zasazování levandule před zimou používejte jen větší a životaschopné rostliny
Sklízení levandule
Jestli pěstujete levanduli i kvůli něčemu jinému než jen kvůli ozvláštnění vašeho bytu, zahrady či balkonu, pak vás bude nejspíš zajímat, kdy je vhodné období pro její sklízení.
Stejně jako ve Francii, i jinde platí, že by se levandule měla trhat v brzkých ranních hodinách. Je to z toho důvodu, že v tento čas má rostlina nejsilnější aroma. Natrhané stonky by měly být co možná nejdelší. Nezapomeňte, že je budete svazovat k sobě a věšet k usušení. Pokud budou ustřižené stonky příliš krátké, jejich svazování pro vás bude malá zkouška trpělivosti.
Nasušenou levanduli můžete přidávat do večerní koupele. Také si z ní můžete vyrobit vlastní bylinkový polštářek na spaní. Vhodná je i k pověšení do okna, nebo do skříně, kde vás bude chránit před nežádoucím hmyzem.
Nesmíme ale zapomenout ani na to, že v posledních několika letech se levandule hojně využívá i na poli gastronomie. Levanduli lze přidat do limonády, čokolády či zmrzliny. Uvidíte, že vám bude chutnat.
Zkoušeli jste někdy pěstovat levanduli? Podělte se s námi v komentářích.