Jak odvzdušnit topení?

Čas od času je potřeba v domě, nebo v bytě provést malou údržbu. Kromě přivrtání poličky, nebo opravy dveří se můžeme setkat i s odvzdušněním topení. Protože ale někteří lidé nemají s touto věcí zkušenost, v dnešním článku si povíme, jak tento úkol hravě zvládnete.

V současné době, kdy mnoho lidí žije v bytech se moc často nestává, že by měli šanci něco opravit. To je stojí technickou a manuální zručnost, která byla vlastní našim tatínkům a dědečkům. Také se postupem času zvyšuje podíl jednočlenných domácností (případně těch, které tvoří osamělá matka s dítětem). Jakmile tedy přijde čas na podobné opravy, místo experimentů se obrátí na placenou pomoc odborníků. A to i v případě, že se potýkají s nutností odvzdušnit topení.

Právě kvůli těmto případům jsme se rozhodli napsat tohoto podrobného průvodce, který vás tímto úkolem provede krok za krokem.

Odvzdušňovací ventil

Než se pustíte do svého prvního odvzdušňování, projděte si celý dům, či byt a pokuste se na každém radiátoru najít odvzdušňovací ventil. Tímto ventilem není regulátor teploty, který bývá zastoupen v podobě plastového úchytu s čísly, či barevnými tečkami. Ventil je malé kovové zařízení (velmi často opatřené dirkou), ze kterého jde upustit vzduch. (Novější radiátory ho mají na boku, ale u těch starších možná budete muset chvíli hledat).

Právě tento ventil bude potřeba během odvzdušňování povolit. K tomu budete potřebovat speciální klíč. Ten buď máte k dispozici doma, nebo si ho budete muset koupit v některém ze železářství. V případě hodně velké nutnosti si ale ti zručnější dokáží poradit i se šroubovákem.

Kde začít?

Když už máte obstaraný klíč, nebo šroubovák a víte, kde se nachází ventil, můžete jít pomalu na to. Celý postup je velmi snadný, takže ho zvládne (při troše opatrnosti) opravdu každý.

Postup je následující:

  • Připravte si nářadí
  • Vezměte si hadr a kbelík
  • Dejte pod ventil hadr
  • V jedné ruce držte nad ventilem kbelík, misku nebo jinou nádobu na vodu
  • Povolte opatrně ventil 
  • Nechte z něj unikat vzduch
  • Jakmile začne z topení odtékat voda, můžete ventil opět zavřít

A máte hotovo.

Aby vám to šlo co nejsnáze, můžete před odvzdušněním zapnout topení. Během celého procesu dávejte ale pozor na to, abyste se neopařili. A to jak vodou, tak unikající horkou párou. Po odvzdušnění podle potřeby nezapomeňte doplnit do systému vodu

I přes veškerou snahu je možné, že celý proces budete muset opakovat znovu. V případě, že se výkon radiátoru ani po opakovaných zásazích neupraví, je potřeba zavolat si odbornější pomoc. (Hlavní problém by totiž mohl spočívat někde úplně jinde.)

Co dělat, když se nám to nedaří

Někdy se stane, že vám i přes veškerou snahu topení pořádně nehřeje. V tom případě byste měli zkontrolovat, zda máte v radiátoru dostatek vody, která by zahřívala celé topné těleso. Také ale může být problém s tlakem, nebo se samotnou topnou jednotkou.

V takovém případě je důležité, abyste opravu topení přenechali odborníkům, nebo alespoň zkušenějším členům rodiny. V opačném případě byste si mohli zahrávat se stabilitou celého systému, což by mohlo mít nepříjemné následky jak pro vás, tak pro vaše okolí.

Na pomoc si můžete eventuálně přizvat:

  • Zkušeného člena rodiny
  • Topenáře
  • Kotelníka
  • Opraváře kotlů

Vše ale závisí na tom, jaké jsou vaše finanční možnosti a v jakém místě se vyskytla závada. V některých případech je studené topení způsobené opotřebovanou řídící jednotkou, nebo deskou v kotli

Na kotelníka se můžete zkusit obrátit v případě, že bydlíte ve velkém bytovém, nebo panelovém domě se společnou kotelnou. 

Odvzdušňovali jste někdy topení? Napište nám své zkušenosti do komentářů.

 

Napsat komentář