Organizace domácnosti: Vyhněte se nejčastějším chybám

V posledních několika letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími radami, jak efektivně a smysluplně zorganizovat domácnost. Jenže, ne vše, co vidíme na sociálních sítích, je ve skutečném životě opravdu dobrým nápadem. Čeho se tedy během organizace vyvarovat?

Při organizaci domácnosti se snadno dopouštíme chyb, které nám brání v udržování pořádku v obytných prostorách. Dalším důvodem, proč se někteří z nás potýkají s organizačními problémy, je to, že jednoduše nevíme, jaké tipy a metody pro organizaci domácnosti je nejlepší vyzkoušet. Pokud vám udržování pořádku v domácnosti připadá jako neustálý boj, zjistěte, jak mohou praktické změny v uspořádání domácnosti přinést zásadní změny k lepšímu.

Přečtěte si: Důvody, proč zvážit víceúčelový nábytek

Nemáte plán

Jednou z největších chyb při organizaci domácnosti je zahájení úklidu bez jasných cílů a pevného plánu. Než se do toho pustíte, věnujte nějaký čas definování svých cílů v oblasti úklidu a organizování a určete si priority oblastí v domácnosti, které vyžadují největší pozornost. Vytvořte si realistický časový harmonogram a v případě potřeby rozdělte úkoly na menší, lépe zvládnutelné kroky.

Organizujete věci před tříděním

Mnoho lidí se rovnou vrhne do organizování, aniž by si nejdříve udělali čas na úklid, což je kontraproduktivní. Nemá smysl organizovat a skladovat věci, které nikdy nepoužijeme. Zkuste tedy průběžně vyřazovat to, co se vám už nehodí, nefunguje to nebo se vám to nelíbí.

Vše musí mít své místo

Aby se vám dařilo doma nebo v práci lépe orientovat, každá věc by měla mít své vlastní místo, o kterém budete vědět, že tam patří a vždy ji tam najdete. V ideálním případě dávejte věci tam, kde víte, že je budete používat. (Kuchyňské potřeby a potraviny patří do kuchyně nebo do spíže, kancelářské potřeby do kanceláře, nářadí do bedýnky s dalším nářadím a podobně.)

vše musí mít své místo

Neřešíte úložný prostor

Jednou z variant mohou být speciální akrylové organizéry do šuplíků, ve kterých můžete mít například kancelářské potřeby nebo kosmetiku. Na větší věci se hodí například plastové úložné boxy.

Samozřejmě, můžete investovat i do papírových, ty se ale mohou celkem snadno rozbít. Není-li plast vaším oblíbeným materiálem, existují i textilní organizéry, které mohou taktéž představovat možnou alternativu. Pokud je to možné, také se podívejte na nejrůznější věšáky a policové systémy, které můžete mít například ve sklepě, na balkoně, na chodbě a podobně.

Přečtěte si: Jak si vybrat barvy stěn?

Pozor na sentiment nebo na pocit viny

Narazili jste při třídění na ošklivou sošku, která se vám nikdy nelíbila, ale nechali jste si ji proto, že vám ji jednou dala babička, kterou by mrzelo, že jste věc posunuli dál? Případně máte něco, co je již v nepoužitelném stavu, ale máte na to sentimentální vzpomínky? Pokud se to stane u jedné nebo dvou věcí, je to v pořádku. Problém je, že takových předmětů má většina z nás hromadu. Zkuste se tedy oprostit od viny a sentimentu a nahlédněte na věci, které vlastníte, ale nic vám nepřináší, novým pohledem.

Jak organizujete svou domácnost vy?

Napsat komentář