Zimostráz: Co to je, jak ho pěstovat a starat se o něj?

Propadli jste zahradničení a hledáte stále nové způsoby, jak vylepšit svůj pozemek? Ať už je malý, nebo velký, možná by na něm našel domov buxus, který je jiným názvem pro zimostráz. Jak se pěstuje? A kolik zhruba stojí?

Ať už je zahrada malá, nebo velká, prakticky vždy by měla být upravená. Teprve pak se nám na ní bude pohodlně sedět. Třeba v průběhu grilování s přáteli. Upravená zahrada má velký význam i v případě, že máte bazén a pravidelně se do něj odbíháte osvěžit (řekněme si totiž zcela upřímně, že pohled na neupravené okolí bazénu vás příliš neuvolní).

Ne každý je ale rozený botanik a zahradník. Pokud cítíte, že ani vy nemáte pro pěstování květin úplně vlohy, zkuste si vypěstovat zimostráz. 

Proč? A co vše o něm víme? Na to se podíváme níže.

Zimostráz vždyzelený, čili obecný

Zimostráz je druh dvouděložných rostlin, který patří do čeledi zimostrázovité. Ty se nacházejí jak v Evropě, tak v Asii či v Africe. Jak už název napovídá, jedná se o keře a stromy, které vynikají svou permanentní zelení. I když některé druhy zimostrázu vypadají dobře i v květináči, poměrně běžně se z nich dělá i živý plot. Takže budete mít na své zahradě klid od zvědavých pohledů zvenčí.

Zimostráz vždyzelený může dorůst výšky až 10 metrů. Během roku kvete. Za období květu platí úsek mezi březnem a dubnem. 

Zimostráz drobnolistý, nebo také malolistý

Zimostráz má zhruba 100 známých druhů. Jednou z nich je zimostráz drobnolistý. Ten je velmi oblíbený v Japonsku a na Taiwanu. Oproti zimostrázu obecnému dorůstá maximálně výšky do 1 metru. (Známé jsou i případy, kdy dorostl cca 3 metrů, ale je to spíše výjimka.) 

Díky své kompaktní velikosti se používá jako okrasný keř, či strom. V Japonsku ho někteří lidé dokonce pěstují jako bonsaje

Zimostráz jako živý plot

To je sice všechno hezké, ale jak udělat ze zimostrázu hezký živý plot? Úplně jednoduše.

Když máte jasně vymezené hranice pro plot, začněte s výsadbou, která by měla být vedena do trojsponu. Díky tomu se vám podaří docílit celistvé a bohaté stěny živého plotu. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, nebo nevíte, zda postupujete správně, jde o to, že by mělo jít o dvě řady rostlin, které se průběžně střídají. 

Aby se zimostráz dobře uchytil, udělejte mu dostatečně velkou rýhu. Ta by měla být zhruba 40 cm hluboká a 60 cm široká. Neuděláte vůbec nic špatného, když povrch zdrsníte zahradnickým náčiním. Což by mělo vést k rychlejšímu zapuštění kořenů. 

Úplně na dno nezapomeňte položit vrstvu štěrku, která se postará o drenáž. Tento krok bychom vám doporučili nevynechávat. Nakonec do připraveného základu dejte odpovídající druh substrátu. Pokud nevíte, který bude pro vaši zahradu nejvhodnější, můžete se poradit s nejbližším zahradním centrem, kde se vám bude věnovat proškolený a zkušený personál. Aby se vám rostliny lépe sázely, řadu si vymezte kolíky a provázkem. To vám pomůže držet se vymezených hranic. Rozestupy by měly být alespoň 60 cm. Maximálně však 90 cm. Poté zimostráz zasypejte zeminou. Můžete přidat i hnojivo. Každou rostlinu zalijte a máte hotovo.

Keře pravidelně zalévejte a zastřihujte do požadovaného tvaru. 

Jak pěstovat

Aby se vašemu plotu dobře dařilo, můžete ho i pravidelně hnojit. Ideálně spolu se zálivkou. V tomto ohledu vyjdou jako vítězové ti z vás, kteří žijí (alespoň trochu) ekologicky a mají vlastní kompost. Ten je pro hnojení zimostrázu naprosto ideální volbou.

Množení zimostrázu

Je docela možné, že se vám zimostráz na zahradě zalíbí tak moc, že ho budete chtít dát i před dům. Případně v něm najde zalíbení někdo z rodiny a přátel. Jak ho ale namnožit?

Nejprve si najděte vhodné řízky. Vybírejte je zhruba na sklonku léta. Ideální kandidáti jsou nekvetoucí výhonky, které začínají viditelně dřevnatět. Aby se rostlina nepoškodila, od té mateřské výhonky odřízněte v místě nad listovým řapíkem. 

Tyto řapíky se následně zapíchnou do květináče, ve kterém by měl být připravený substrát, který je vhodný pro řízkování. Výhonky zalijte a zakryjte je fólií. Pokud nemáte, postačí i sáček. Nezapomínejte na to, že řízky by neměly být na přímém slunci. To by jim mohlo značně uškodit.

Poté to bude chtít z vaší strany hodně trpělivosti. Výsledky neuvidíte hned. Ale nejdřív za 6-10 týdnů. V některých případech to může být dokonce ještě déle.

Cena zimostrázu

Cena zimostrázu se pohybuje v závislosti na tom, zda chcete umělý (pravděpodobně asi nechcete, ale kdyby náhodou, ta možnost zde existuje), nebo podle jeho velikosti. Menší kontejnery se zimostrázem vás vyjdou okolo 200-800 korun (záleží, zda je produkt zrovna ve slevě).

Pokud se vám to zdá být hodně a nemůžete si takovou investici dovolit, kupte si osivo. To se dá sehnat v zahradnictví už za 50 korun. V balení je mnohdy osivo na 10 kusů rostliny. Je ale pravda, že nebudete mít ulehčený začátek, což může málo zkušené pěstitele poněkud odradit – začátky totiž bývají nejtěžší.

Pokud byste měli zájem o zimostráz ve formě bonsaje, připravte si cca 900 korun za květináč. Není to málo. Ale bonsaje nebývají levné. Takže je lepší se na tuto skutečnost předem připravit.

Máte na zahradě živý plot? Pokud ano, z jakého keře jste ho nechali vyrůst?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimostráz – Zimostráz (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimostráz_vždyzelený – Zimostráz vždyzelený (česky)

https://en.wikipedia.org/wiki/Buxus_microphylla – Zimostráz malolistý (anglicky)

Napsat komentář