Jak vybrat podlahu do domu či bytu?

Podlaha je nepřehlédnutelným prvkem vašeho bydlení. Nejedná se pouze o designové doplnění místnosti, podlaha musí odolávat každodennímu používání, tíze nábytku, nečistotám, tekutinám a podobně. Položení nové podlahy je investicí na mnoho let, proto se vyplatí opravdu dbát na kvalitu materiálů a zvolit i vhodnou barvu.

Podlaha nepatří mezi levné záležitosti, a proto je mnohdy lepší si raději půjčit než zvolit nekvalitní materiál. Pomoci vám může půjčka na OP.

Základem je dobrý podklad

Bez dobrého podkladu vám neposlouží ani ta nejkvalitnější podlaha. Je velmi důležité, aby krytina byla položena na suchém, rovném a kvalitním podkladu.  Není nic horšího, než když na podlahu zespod působí vlhko a nerovnosti.

Berte v potaz, jakou místnost zařizujete

Každá místnost má své vlastnosti a jiné nároky na její využívání. Nebude vhodné míst stejnou podlahu v ložnici i v kuchyni.  Stejně tak pozor na překombinování, které hrozí při použití jiné podlahy v každém pokoji. Například chodbu, ložnici a dětské pokoje nechte jednotné a rozlište obývací pokoj a kuchyň. Nezapomeňte na přechodové lišty, díky kterým se i s barevným přechodem zachová optické zvětšení.

Podlaha v kuchyni by měla být odolná, hrozí zde častější styk s vodou a ostrými předměty. V ložnici a dětském pokoji je třeba dbát na komfort, jelikož děti tráví dost času na zemi, je vhodné, aby byla podlaha příjemná na dotek. Obývací pokoj opět vyžaduje vyšší odolnost, jelikož musí snášet posouvání nábytku.

Zvolte vhodnou barvu

Při výběru barvy buďte zvláště opatrní. Vyberte takový odstín, který vás neomrzí ani po několika letech. Ideální jsou neutrální barvy, ke kterým snadno sladíte zbytek interiéru. Pokud uvažujete o světlých stěnách a světlém nábytku, nebojte se tmavšího odstínu podlahy. Je-li vaší představou tmavší pokoj, světlejší podlaha ho opticky zvětší, projasní a dodá mu elegantní kontrast.

Oblíbené typy podlah

Pro svou dlouhou životnost jsou oblíbené dřevěné podlahy z masivního dřeva. Nabrousit a nalakovat je můžete až 4krát. Tento typ podlahy vám vydrží až osmdesát let. Nenechte se vylekat složitější pokládkou, stačí si pozvat odborníka, který ji udělá za vás. Masivní dřevo vytváří velmi luxusní dojem celého domu a výborně izoluje hluk. Odradit vás může vyšší cena a skutečnost, že na slunci časem podlaha vybledne.

Za zmínění stojí i dřevěná plovoucí podlaha. Jedná se o často používaný materiál, který je opravdu snadný na údržbu a na trhu najdete široký výběr vzorů. Největší nevýhodou těchto podlah je možné zvlnění pod tíhou těžkého nábytku a vysoká citlivost na vlhkost. Pro koupelnu či kuchyň můžete zvolit keramickou dlažbu, která je velmi odolná a snadná na údržbu. Velkým plusem je, že jí nevadí voda, což v koupelně jistě oceníte. Je velmi důležité vzít na vědomí, že se jedná o relativně studený povrch, proto není vhodné ji dávat do jiných částí domů.

Druhů podlah je v dnešní době v nabídce opravdu mnoho, zapátrejte nebo se poraďte se znalcem, a nejděte pro své bydlení tu pravou.

Napsat komentář