Elektrický gril: Jaké jsou druhy, jak dlouho grilovat, výběr nejlepších

Ne každý má doma zahradu, na které by mohl grilovat. Manipulace s otevřeným ohněm na balkoně by se zase nemusela vyplatit. Pokud nechcete způsobit požár, ale zároveň se nechcete připravit o jednu z radostí léta, elektrický gril by pro vás mohl být ideální volbou.

Grilování je speciální úprava masa, zeleniny a dalších potravin, během které se používá oheň. Není to ale podmínka. Moderní technika jde kupředu. Takže není neobvyklé, že pod topným tělesem běží plyn, nebo elektřina.

Jelikož chce řada z nás to nejlepší, určitě si pročítáte recenze a zvažujete, který druh grilu bude pro vás a vaše nejbližší nejvhodnější. Jelikož je elektrický gril velmi variabilní a má snadné ovládání, podíváme se, proč by právě on mohl být vaší ideální volbou.

Tak se pojďme podívat, jak se elektrický gril obsluhuje a jaké má výhody oproti tomu, který jede na plyn.

Druhy elektrických grilů

Pokud máte málo místa a chcete si gril vozit s sebou i na cesty (případně s ním hodláte manipulovat po bytě, či po domě), vyberte si stolní elektrický gril. Jeho výhodou je snadná přenosnost a jeho kompaktní velikost. 

Samozřejmě ale existují i větší elektrické grily. Na klasické grilování s kamarády na zahradě se hodí elektrický zahradní gril, který se podobá tomu, na který jste zvyklí. Speciální kategorii pak představují kontaktní grily, které se nejvíc používají ve stáncích pouličního občerstvení, nebo v restauracích a kavárnách.

Jak dlouho grilovat?

Zatímco na normálním grilu jde docela dobře poznat, kde a jak moc je maso propečené, u elektrického grilu to začátečníkům být jasné úplně moc nemusí. Což rozhodně není plus. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že ze syrového masa se lze celkem snadno nakazit. Třeba salmonelózou. Jak tedy s elektrickým grilem správně pracovat?

Gril by měl být na rovné ploše. Jinak hrozí, že nepůjde správně zavřít. A bude z něj vytékat olej, šťáva, krev nebo jiná tekutina, která se pojí s připravovanou potravinou. Před každým grilováním by se měly pláty otřít navlhčenou houbičkou. Můžete případně použít i trochu oleje. Záleží na tom, co přesně píše v návodu výrobce. Co se týče masa, v průměru vyžaduje asi 20 minut. U zeleniny je to cca 5 minut. Samozřejmě můžete dění v grilu průběžně kontrolovat.

Jak vyčistit elektrický gril

Na elektrický gril si pořiďte speciální špachtli, která je k tomu určená. Ta vám pomůže snáze odstranit připečené zbytky, které se na gril zachytily během přípravy jídel. Je ale potřeba s ní zacházet velmi opatrně. Jinak by se mohl gril snadno poškrábat. Případně by mohlo dojít k jeho jinému mechanickému poškození. Nezapomínejte vyčistit ani nádobu, do které se zachytává tuk. Pokud chcete, vnější stranu grilu můžete přejet i vodou s trochou octa. To by mu mělo dodat lesk.

Jaký elektrický gril vybrat – přehled těch nejlepších

Pokud chcete cenově dostupný elektrický gril, který vás vyjde podobně, jako jeden lepší parfém, vyberte si Tefal Meat Grill Ultra Compact 600. Kromě toho, velmi snadno se s ním pracuje a má nastavitelný termostat. V poměru ceny a výkonu je to naprosto ideální volba pro začátečníky, kteří nechtějí něco, co se po pár použitích rozpadne. 

Na druhé straně spektra je designový Weber Q 1400, který vás okouzlí svým vzhledem. Připravte si na něj ale zhruba 8000 korun. (Ve srovnání s předchozím Tefalem, který vyjde na zhruba 1600 korun.) Za tu cenu ale dostanete mnohem větší plochu pro přípravu jídla. 

Plynový, nebo elektrický gril?

Elektrický gril se hodí hlavně do města. A je jedno, zda máte byt s balkonem, nebo dům se zahradou. Faktem je, že elektrický gril nečoudí. Takže nebudete přípravou jídla obtěžovat sousedy, ani lidi ve svém okolí.

Plynový gril se hodí spíš na velkou zahradu do rodinného domu. Třeba na samotě, nebo na vesnici. Jeho obsluha bývá velmi jednoduchá. I jídlo bývá připravené relativně hned. Můžete navíc regulovat výkon. Což u klasického grilu na uhlí nelze. Bývá ale o dost dražší než elektrický gril. Musíte mít také vytipované místo, kam budete jezdit pro plynové bomby.

Máte doma gril? Pokud ano, máte elektrický, plynový nebo klasický gril na uhlí?

 

Napsat komentář