Jak se starat o vánoční hvězdu

Pro mnohé lidi je vánoční hvězda symbolem vánočních svátků. Věděli jste ale, že když se této rostlině poskytne správná péče, může vám dělat parádu i po dobu několika let? Co dělat a čemu se raději vyvarovat vám prozradíme v našem dnešním článku.

Vánoční hvězda, nebo také pryšec nádherný, je rostlina, jejíž popularita k nám přišla ze zahraničí. Když se podíváte na vánoční filmy, především ty americké, všimnete si, že jen v málo případech o svátcích vánoční hvězda někde chybí.

Jenže, tím, že vánoční hvězda není od nás, jen málo lidí tuší, jak se mají o tuto zvláštní rostlinu starat, aby jim vydržela dělat parádu co nejdéle. Naopak se celkem často stává, že majitelé ji po vánocích vyhodí, protože jim opadá.

Co s tím?

Jak se o ni starat

Jak se starat o vánoční hvězdu

Péče o vánoční hvězdu je celkem jednoduchá. Tedy, za předpokladu, že víte, co potřebuje k životu. V opačném případě o ni můžete hodně rychle přijít. I když je vánoční hvězda spojována s Vánoci, pravdou je, že pryšec nádherný k nám přišel z exotického Mexika. Asi není třeba dodávat, že v této oblasti je celoročně teplejší počasí. Proto by neměla teplota v místnosti klesnout pod 20 °C.

Ideálním stanovištěm je pro vánoční hvězdu místo, na kterém se jí dostane přirozeného slunečního svitu. Nemělo by na ni ale vyloženě pražit. Mnohem lepší je rozptýlené přirozené světlo.

Co se týče zalévání, bude jí vyhovovat odstátá voda. (Vždycky stačí vodu napustit do konvičky poté, co máte zalito, aby byla připravena pro zalévání za několik dní.) Vánoční hvězdu nepřelévejte. Průběžně ale kontrolujte, jestli je její substrát vlhký. Pokud jí budete chtít přilepšit, je pro ni vhodné hnojivo pro kvetoucí pokojovky.

Jak ji zalévat

Jak už bylo řečeno, vánoční hvězda by neměla být v úplném mokru. Neměla by být ale ani na suchu. Zkuste se tedy trefit do středu těchto dvou variant, kdy je zemina tak akorát vlhká. Pokud máte tvrdou vodu, kromě toho, že byste ji měli nechat odstát, byste měli zapracovat na jejím změkčení.

Jak se starat o vánoční hvězdu

3 věci, které při pěstování vánoční hvězdy nedělat

Jak vidíte, navodit vhodné podmínky pro pěstování vánoční hvězdy není vůbec složité. Na druhou stranu, péče o ni v sobě ukrývá několik chytáků, kterých si musíte víc všímat. (Za předpokladu, že si nechcete každý rok kupovat novou rostlinu.)

Vánoční hvězdě dělá zle:

  • Přenos rostliny z obchodu domů (zvlášť v chladném počasí, je potřeba ji zakrýt minimálně papírem)
  • Náhlá změna teploty (tedy, i u vás doma za oknem, s větráním v zimě dávejte pozor)
  • Vyhození poté, co jí opadají listy (místo toho vánoční hvězdu zastřihněte, výška by měla být okolo 10 cm, poté ji dejte na slunné, ale chladnější místo a trochu méně ji zalévejte)

Je jedovatá?

O vánoční hvězdě se traduje, že je jedovatá. V porovnání s jinými rostlinami ze stejné rodiny je však jedovatá spíš méně.

Spíš počítejte s tím, že pokud přijdete do kontaktu s vytékajícím mlékem (například po zastřižení), může u vás vyvolat podráždění a alergickou reakci. Z toho důvodu se hodí pracovat v zahradnických rukavicích.

Nejlepší místo pro nákup vánoční hvězdy

Jak se starat o vánoční hvězdu

Možná si budete říkat, že tahle informace není až tak podstatná. Je přece úplně jedno, jestli si koupíte vánoční hvězdu v krytém hobby marketu, nebo na venkovní tržnici. Nebo ne?

Za normálních okolností (při nákupu jiných rostlin) by to asi jedno celkem bylo. U vánoční hvězdy ale nikoliv. Stačí si vzpomenout, že vánoční hvězda je velmi choulostivá na chlad, změny teplot a na vítr. 

Z toho důvodu jsou vánoční hvězdy nakoupené u venkovních stánků naprosto nevhodné. Pokud tedy nechcete, aby vám vánoční hvězda za pár dní opadala, snažte se, aby byla vystavena chladnému a nepříznivému počasí v co nejmenší možné míře.

Pěstujete vánoční hvězdy? Pokud ano, po jak dlouhé době se vám povedlo vychytat všechny pěstitelské hříchy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pryšec_nádherný – Pryšec nádherný (česky)

Napsat komentář