Jaký udělat krb do bytu? Elektrické, lihové, či na dřevo?

Instalaci krbu si většinou spojujeme s bydlením v domě. Dům má vlastní komín, takže v něm nečiní jeho přítomnost prakticky žádný problém. Co když ale po krbu zatouží rodina, která žije v bytovém domě? Jde o sen, který se dá splnit, nebo si na krb musí majitelé takové nemovitosti nechat zajít chuť?

Posezení u krbu je pro mnohé lidi synonymem domácí pohody a romantiky. Kromě jiného, krb také dokáže významně přispět k zahřátí místnosti. Problém je ale v tom, že se nedá nainstalovat kdekoliv, kde vás to zrovna napadne.

Má to své dobré důvody. Krb potřebuje být napojený na komín, skrze který bude unikat kouř se spalinami. Pokud toto není splněno, může krb napáchat velké škody na zdraví a majetku.

Co když ale toužíte po krbu v bytovém domě?

Klasický krb na dřevo

Krb do bytu

Asi vám nemusíme říkat, že krb na dřevo není pro instalaci v bytovém domě ani trochu vhodný. Nejen, že musíte řešit komín, ale také budete s velkou pravděpodobností bojovat se zakouřenými pokoji. Z toho důvodu pro vás tato varianta nepřichází v úvahu.

Elektrický krb

Pokud vám nejde o to, aby vás krb hřál, můžete to vyřešit pořízením elektrického krbu. Na první pohled se podobá opravdovému hořícímu ohni, ale fígl spočívá v tom, že efekt, který ze sebe elektrický krb vydává, zajišťují žárovky.

Elektrické krby sice nejsou krby v pravém smyslu slova, na druhou stranu vám nabízejí moderní design, různou velikost, snadnou údržbu a uživatelskou přívětivost, kterou ocení hlavně rodiny s malými dětmi.

Plynový krb

Na trhu jsou k dostání i speciální plynové krby, které se dají taktéž nainstalovat do bytových domů. Před nákupem ale musíte vyřešit, kudy se budou z krbu odvádět pryč spaliny. Vytvořit vhodné podmínky pro plynový krb nemusí být možné ve všech typech bytových domů, ale není to úplně nereálné.

plynový krb do bytu

Bio krb

Na trhu existují i krby, které jedou na biolíh. Výhodou těchto krbů je především to, že umožňují reálné hoření bez nutnosti napojení na komín.

To je možné kvůli tomu, že krby tohoto typu spalují denaturovaný bioalkohol, který při hoření produkuje vodní páru a oxid uhličitý. Tento typ lihu navíc nemá žádný zápach. Na druhou stranu, aby byla zajištěna uživatelská bezpečnost, tento typ krbu nesmí být v nevětrané místnosti.

Co dalšího byste měli před instalací krbu vědět?

Pokud nejste příliš zruční, určitě je vhodné si nechat poradit od odborníků, kteří se taktéž postarají o samotnou instalaci krbu. Nejen, že zabráníte negativním jevům, jako je zakouření, nebo zápach, ale i škodám na majetku. (Které by se mohly v případě požáru celého domu vyšplhat až do astronomických výšin.)

Než se navíc ke krbu pohodlně uvelebíte, musíte myslet na:

  • Umístění krbu v prostoru
  • Začlenění krbu do stavby
  • Přidruženou bezpečnost (seznámení se s návodem, náležitostmi provozu vybraného krbu…)

Požární bezpečnost

požární bezpečnost a krb do bytu

Ať už si vyberete jakékoliv řešení, myslete také na požární bezpečnost, která zajistí, že bude vše v pořádku.

Ta zahrnuje:

  • Správné používání, které je v souladu s návodem
  • Používání krbu jen v přítomnosti dospělého člověka
  • Eliminaci vlhka a kontaktu s vodou (platí hlavně pro elektrické krby)
  • Eliminaci spalování něčeho, co do krbu nepatří
  • Domácí hasicí přístroj 

Pokud se budete držet těchto rad, věříme, že vám vás domácí krb v bytě udělá radost a zároveň vám bude dlouho věrně sloužit.

Máte krb v bytě, nebo vám to přijde jako zbytečnost?

Napsat komentář