6 tipů, jak vybrat povlečení do ložnice

Spánek je důležitou součástí lidského života. Proto velmi záleží na tom, aby byl maximálně kvalitní. Velkou roli nehraje jen správný výběr postele a polštářů. Důležité slovo má i vhodně zvolené povlečení. Pojďme se podívat na ty nejlepší tipy, díky kterým pro vás bude nákup ložního prádla učiněná hračka. 

Když přijde řeč na kvalitu spánku, většině lidí v hlavě naskočí postel s kvalitním roštem a matrací. Ti, kteří trpí problémy se zády a krční páteří budou jistě zmiňovat i správnou volbu polštáře, díky kterému se už nebudou budit s bolestí. 

Kdo je alergik, ten zase ví, že je důležité si kupovat polštáře, peřiny a deky, které neobsahují potenciální alergen. Například peří. Jen málo lidí však napadne, že velkou roli v kvalitě spánku má i samotné povlečení.  

Pojďme se proto podívat na 6 užitečných tipů, jak během nákupu povlečení do ložnice nešlápnout vedle.  

Ještě před nákupem 

Protože je v současné době nákup kvalitního povlečení docela nákladnou záležitostí, není úplně od věci si před cestou do obchodu udělat jasno v tom, co by mělo vaše povlečení splňovat. 

Nejčastěji jde o parametry jako: 

  • Barva a vzor 
  • Materiál (chci jen jeden konkrétní?) 
  • Rozpočet 
  • Velikost povlečení (máme jednu velkou peřinu, dvě malé…) 
  • Počet kusů v balení 

Pravdou je, že většina lidí při koupi povlečení zohledňuje pouze jeho design. Proto se stává, že po nákupu jednoho balíčku zjistí, že obsahuje povlečení pouze pro jedno lůžko. Také se může stát, že si vyberete povlečení, které nesedí na velikost vašeho polštáře či peřiny. Z toho důvodu byste měli být během nákupu maximálně pozorní. 

TOP 6 tipů pro nákup povlečení 

Nyní se dostáváme k hlavnímu bodu tohoto článku. Co vám může nákup povlečení do ložnice ulehčit? 

Materiál 

Asi nejdůležitější informací, která by vás měla při nákupu povlečení zajímat je to, jaký materiál byl při jeho výrobě použit. Nejen, že to vypovídá o kvalitě ložního prádla, ale i o tom, pro jaké měsíce je takové povlečení vhodné. 

Nejběžněji se setkáváme s povlečením z: 

  • Bavlny 
  • Lnu 
  • Hedvábí 

V některých případech se před vámi může objevit i povlečení z krepu či flanelu. Pravdou je, že nejkvalitnější druhy povlečení jsou ty bavlněné (především, pokud je bavlna původem z Egypta). Pro letní měsíce se hodí i povlečení z krepu. Flanel je naopak ideální volba na zimu. Co se týče povlečení ze saténu, to nemusí být vzhledem k jeho specifickým vlastnostem úplně pro všechny. (Může vás studit, klouzat, lepit se na vás…) 

Marketing 

V posledních letech se začala rozmáhat informace o tom, kolik má povlečení vláken. S tím, že čím je hodnota vyšší, tím je povlečení lepší. (A také dražší.) Ve skutečnosti na počtu vláken povlečení až tak úplně nesejde. 

Textura 

Jak už bylo uvedeno výše, povlečení byste si měli vybírat i podle toho, jak se pod ním cítíte. Pokud nesnášíte pocit klouzání, rozhodně nesahejte po povlečení ze saténu. Jestli se naopak rádi zachumláte do měkoučké peřiny, vyhovovat by vám mohla bavlna či flanel. Velmi dobrý a komfortní spánek vám zaručí i povlečení ze lněných materiálů. 

Sezónnost 

Opět, jak jsme již nakousli o něco výše, velkou roli při nákupu povlečení hraje i jeho sezónnost. Určitě je hezké, že preferujete spaní v saténu, který vás v létě příjemně chladí. Jakmile ale teplota klesne pod nulu, bude vám v něm zima. Podobně nesmyslné je i spaní ve flanelovém povlečení v období tropického léta. 

Proto myslete trochu dopředu a skříň s ložním prádlem rozdělte na teplejší a studenější sezónu. Obě by měly obsahovat alespoň 2-3 soupravy povlečení, které můžete průběžně měnit. 

Vzor 

Nudí vás spát každý den ve stejném povlečení? Případně se vašemu partnerovi nelíbí vzor, který jste do ložnice vybrala? Pak neexistuje nic jednoduššího, než že koupíte povlečení do ložnice s oboustranným vzorem. Také můžete zvolit variantu, kdy koupíte dvě sady povlečení, z nichž každá bude obsahovat ložní prádlo jen pro jedno lůžko. 

Sledujte cedulky 

Během nákupu povlečení vybírejte takové druhy a materiály, u kterých máte jistotu, že víte, jak s nimi máte zacházet. Proto bedlivě sledujte prací symboly. Jestli nakupujete v kamenné prodejně, můžete se na povlečení zeptat přímo prodavače. Nezřídka tento sortiment také kupují, takže vám mohou zprostředkovat svou vlastní zkušenost. 

Podle jakých kritérií nakupujete povlečení do ložnice vy? 

Napsat komentář