Zahradní domky na mnoho způsobů

Máte velkou zahradu a přemýšlíte o tom, že byste ji chtěli využít i k dalším účelům, než je jen popíjení kávy na vaší terase? V tom případě byste si mohli opatřit zahradní domek. Jeho výhodou je, že ho můžete vyrobit z mnoha materiálů a využít ho pro nepřeberné množství účelů. 

Zahradní domky u nás nemají příliš velkou tradici. Jediné, co známe z dob našich babiček a dědečků jsou kůlny, které sloužily pro uchovávání obilí, brambor, králíků a mnohdy i zemědělského a pracovního náčiní. 

V posledních několika letech však trend obdělávání vlastního pole či zahrady do velké míry upadá. A protože čistě travnatá zahrada vypadá velmi fádně, přichází otázka, zda její prostor nevyužít nějakým dalším přínosným způsobem. Někteří lidé se proto rozhodnou, že si pořídí svůj vlastní zahradní domek. 

Jaké typy zahradních domků jsou dnes v módě a pro jaké účely je můžete využít? 

Proč si pořídit zahradní domek? 

Způsobů, jakým můžete zahradní domek použít je asi tisíc. V závislosti na vaší fantazii, prostoru a rozpočtu se může jednat o malý zahradní domek postavený svépomocí, nebo o zahradní domek s profesionálním stavebním řešením.  

Zahradní domek můžete využít jako: 

 • Místo pro ukládání nářadí  
 • Skrýš a hernu pro děti 
 • Trucovnu (pro ženy i pro muže) 
 • Venkovní kuchyň 
 • Saunu 
 • Dům pro hosty 
 • Venkovní ateliér 

Asi nejběžněji se zahradní domky používají pro ukládání věcí, jakými jsou kosa, sekačka, pila nebo křovinořez. V takových případech je ale potřeba, abyste do něj zabezpečili vstup. Nejen proti zlodějům, ale i pro případy, kdy by se do něj chtěly dostat děti, kterým by mohlo vaše nářadí ublížit. 

Někteří lidé se k zahradním domkům uchylují v případě, že chtějí udělat radost svým malým dětem. Kromě domků na stromě jde i o malé hrací domky s panenkami a nádobím. Kdo je hodně zručný, může postavit i něco jako dětský hrad na hraní 

Podle našeho názoru je při pořizování zahradního domku vhodné myslet i na ostatní dospělé. Pokud vy, či vaše partnerka milujete svůj vlastní klid, zahradní domek může posloužit jako vaše soukromé útočiště ve chvíli, kdy si potřebujete o samotě oddychnout. V takovém zahradním domku může instalovaný například kávovar, knihovna a pohodlná sedací souprava 

Velmi oblíbené jsou ale i zahradní domky, které mají zabudovanou venkovní kuchyň, saunu nebo dům pro hosty. Ten se hodí, pokud pravidelně pořádáte společenské akce a setkání a téměř pokaždé vám chybí volný prostor pro ubytování návštěv. 

Jak získat zahradní domek? 

Stejně, jako existuje mnoho různých funkcí zahradních domků, existuje i několik způsobů, jak si zahradní domek opatřit. 

Mezi tyto varianty patří: 

 • Stavba zahradního domku svépomocí 
 • Rekonstrukce staré kůlny, nebo jiné zahradní budovy 
 • Objednávka montovaného domku 
 • Plastový zahradní domek (pro děti) 
 • Kontejnerový zahradní domek 
 • Koupě zahradního domku v hobby marketu 

Výhody a nevýhody těchto řešení 

Kdo je od přírody kutil, tomu doporučíme, aby vyzkoušel stavbu zahradního domku svépomocí. Jen vy totiž přesně víte, jaký typ a velikost domku bude vyhovovat vašim představám. Cena takového domku může být v některých případech i podstatně levnější. (Samozřejmě, pokud plánujete v domku plně vybavenou kuchyň, tak to bude spíš naopak.) 

Jestli si až tak moc nevěříte, ale máte vizi, které se nechcete vzdát, jednodušší pro vás bude, když se pustíte do renovace už stojící budovy. Určitě si ale nezapomeňte k ruce přizvat statika a další řemeslníky, kteří vám s touto realizací pomohou. (Například elektrikář je naprostou nutností.) Jednodušší práce ale zvládnete udělat i svépomocí. 

V případě, že máte dostatek peněz, můžete se porozhlédnout po dodavatelích, kteří nabízejí zahradní montované domky na klíč. Sice si za tuto možnost trochu připlatíte, ale budete mít jistotu, že je vše po stavební stránce v pořádku. 

Jestli rádi recyklujete, nemusí být úplně od věci si postavit kontejnerový zahradní domek, do kterého budete moci umístit i velké skleněné plochy pro okna. Myslete ale na to, že zahradní domek z kontejneru nebude vždy úplně estetický. (V kontejnerech se dá, mimo jiné, i trvale bydlet, takže je lze použít i jako dům pro hosty.)  

Pro někoho je ale přijatelná varianta to, že si svůj zahradní domek půjde vybrat do nejbližšího hobby marketu. Co se týče plastových zahradních domků, myslete na to, že ty se hodí jen a pouze jako hrací prvek pro děti. 

Další tipy, co se zahradním domkem 

Jestli přemýšlíte o tom, jak byste mohli svůj zahradní domek dodatečně zkrášlit, vyzkoušejte ho doplnit o nějaký další využitelný prostor. 

Tím může být: 

 • Terasa 
 • Skleník 
 • Herna 
 • Udírna 
 • Gril 
 • Houpací síť 
 • Květinový záhon 
 • Venkovní posezení 

V případě, že se rozhodnete do sousedství domku instalovat zařízení, k jejichž provozu je zapotřebí oheň, myslete na bezpečnost a do zahradního domku instalujte alespoň malý hasicí přístroj. Také zajistěte, aby vlivem ohně nedošlo v domku k požáru. 

Určitě je vhodné, aby k domku vedla dobře osvětlená cestička. K tomu můžete použít buď zahradní lucerny, nebo světla, která fungují na solární pohon. Uvidíte, že se tímto krokem maximalizuje vaše bezpečnost. 

Máte vlastní zahradní domek? Budeme rádi, když nám napíšete, jakým způsobem jste ho pojali a zda jste spolu s ním upravili i okolní pozemek. 

Napsat komentář