Hortenzie: 9 nejčastějších chyb při pěstování hortenzií

Hortenzie jsou nádherné rostliny, které dovedou ozvláštnit každou předzahrádku i zahradu. Jenže, pokud podlehnete jejich šarmu, můžete zjistit, že vám jejich pěstování nejde. Jaké jsou nejčastější přešlapy při jejich pěstování? To vám prozradíme v našem dnešním článku.

Hortenzie je rod rostlin, který se řadí do čeledi hortenziovité. Jde o poměrně rozsáhlou rodinu, která čítá až 70 druhů. Tato rostlina se hojně vyskytuje v Asii. Ale občas ji nalezneme i v Americe. 

U nás se hortenzie pěstují nejčastěji jako keře. Dají se ale sehnat i stromy. Na světě existuje dokonce i hortenzie s podobou liány. Podle toho, jaký druh si vyberete, mohou být hortenzie opadavé, nebo stále zelené. Navíc, pravidelně vám udělají radost záplavou nádherně barevných a bohatých květů. Ale jen v případě, že víte, co s nimi.

Jakých chyb se vyvarovat, aby vaše pěstování hortenzií neskončilo fiaskem?

O pěstování hortenzií

Hortenzii uděláte největší radost, když ji zasadíte na místo, kde je trochu stín. Otevřené prostranství s nadbytkem slunce tedy není nic pro ni. Pokud tak učiníte, musíte tuto rostlinu hojně zalévat. Pak pro ni bude toto ne příliš vhodné umístění alespoň trochu snesitelné. Také by neměla mít příliš zásaditou půdu. Nejlépe jí dělá humus a vlhká zemina. Je ale zase nutné dávat pozor na to, aby nebyla v úplném mokru. Jelikož to ani zdánlivě není všechno, jistě už jste pochopili, že pěstování hortenzie u vás doma může být značnou výzvou.

Nejčastější chyby při pěstování hortenzií

Špatně vybrané místo zasazení

Hortenzie nemá ráda extrémy. Na jednu stranu nemá ráda přímé slunce. Na druhé straně jí ale nevyhovuje ani úplné temno. Proto byste měli umět najít nějaký kompromis. Pokud se cítíte poněkud bezradně, můžete zvolit místo, kde na ni bude dopadat ranní slunce. Odpoledne ale preferují stín. Pokud bude místo vždycky jenom ve stínu, hortenzie se vám za to odvděčí tím, že vám nebude kvést.

Špatná péče o půdu

Hortenzie potřebuje zalévat, ale neměla by být přelitá. Proto se zamyslete nad tím, zda v jejím okolí nevytvoříte systém odvodnění. Naprosto špatnou volbou jsou těžké a na jíl bohaté půdy, ve kterých vyloženě neprospívá. V takovém případě pro vás bude vhodnější hortenzie v květináči, nebo v jiné nádobě, ve které se bude půda odlišovat od té v okolí.

Vybíráte špatný čas pro střih

Nikdy byste neměli hortenzii stříhat na podzim. Právě v tomto období se rozhoduje o tom, jak bude kvést další rok. (Má připravené pupeny.) Ideální čas pro zkracování je buď na jaře, nebo brzo v létě. Také si dávejte pozor na to, abyste nezkrátili aktivní výhonky, ale jen mrtvé dřevo. 

Přehnojujete

Hnojení hortenzie je žádoucí. Ale opět platí, že čeho je moc, toho je příliš. Ideální je hnojení zhruba dvakrát za rok. Jednou na jaře a jednou v půlce léta. Nadbytek hnojiva může hortenzii deaktivovat.

Má špatného souseda

Hortenzie by nikdy neměla být zasazená pod stromem. A to i když by mohl představovat dobrý kompromis při práci se světlem. Strom bude rostlině ubírat vodu, živiny i prostor. Což se jí rozhodně nebude líbit a nebude kvést. 

Nepravidelný přísun vody

Další chybou, kterou můžete udělat, je nepravidelné zalévání. Zvlášť pokud je v rychle vysychající půdě. Jakmile si všimnete, že hortenzii usychají listy, je nejvyšší čas ji zalít. Ideální interval zalévání budete muset nejspíš nějakou dobu bedlivě pozorovat. Protože pak může být vody zase moc. Však to znáte.

Špatné pH půdy

Nejlepší pH půdy pro pěstování hortenzií se pohybuje mezi 5-6,5. Proto jim takovou půdu dopřejte. Úplně špatně je půda bohatá na vápník.

Promrzání

Hortenzie by v zimě neměla zmrznout. Jinak hrozí, že vám další sezónu vůbec nepokvete. Proto se postarejte o její kvalitní zazimování. 

Vzdáte to

Posledním úskalím je to, že se rozhodnete to s hortenzií vzdát. Je tak náročná! Co by ještě chtěla? Pokud ale tyto své negativní pocity potlačíte a pokusíte se jí naslouchat, uvidíte, že vaše úsilí se vám dozajista v bohaté míře vrátí.

 

Napsat komentář