Difenbachie – pozor na možnou otravu!

Pokud jste se našli v pěstování rostlin, je docela dobře možné, že jste si obstarali pár pokojovek, které příliš neznáte. Zatímco vánoční kaktus je relativně neškodný, u difenbachie by vám mohla být vaše lehkovážnost osudnou. Sužují difenbachii nemoci? A jak se chovat při otravě?

Ne všichni si to uvědomují. Ale pěstování pokojových rostlin občas vyžaduje dobré znalosti a hlavně vysokou míru osobní zodpovědnosti. Především proto, že nemusí být jenom pěkné na pohled, ale také pořádně nebezpečné. A pro příklad nemusíme chodit nijak daleko. Velmi nebezpečná umí být například pokojová rostlina se jménem difenbachie. 

Vše, co o ní potřebujete vědět vám proto nabídneme níže.

Tropická, ale i jedovatá difenbachie

Difenbachie je rostlina z čeledi árónovité s výrazně skvrnitými listy. Květ difenbachie je uspořádán do tvaru palice. Oproti jiným domácím rostlinám na difenbachii dozrávají bobule. Tato exotická rostlina původem z oblasti Mexika, jižní Brazílie a severní Argentiny má asi 30 známých druhů. Jelikož difenbachie obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, může vám při náhodné konzumaci způsobit otravu.

Druhy difenbachie

Difenbachie camilla

Tento druh difenbachie má velmi výrazné široké listy. Jejich střed bývá světlý, až nažloutlý. Směrem k okrajům mají světle zelenou až tmavě zelenou barvu. Tomuto typu difenbachie se nejvíc daří v sušší půdě. Také bude ráda za stinné místo v pokoji. Mezi zaléváním by měla vyschnout.

Difenbachie skvrnitá

Difenbachie skvrnitá má vzpřímené listy zelené barvy, na kterých jsou jasně patrné krémové až žluté skvrny. V květináči se bude podobat spíš keříčku než pokojové květině. Pro její pěstování si udělejte dost místa. Může vás totiž dost významně překvapit tím, jak naroste do výšky.

Difenbachie pestrá

Difenbachie pestrá je pokojovka, která má dost výrazný stonek/kmínek. Stejně jako předchozí druh difenbachie může dorůst do poměrně velké výšky. Její listy jsou velmi elegantní, s výrazným barevným podbarvením uprostřed a s tmavě zelenými okraji. Když se jí dobře daří, mile vás potěší svými bílými květy.

Jak pěstovat difenbachii

Difenbachii byste měli pěstovat v dobře propustné zemině. Květináč s ní v bytě, nebo v domě, postavte tam, kde na ni bude svítit slunce. V ideálním případě by ale neměla být na parapetu, kde na ni bude přímo pražit. Spíš vyberte místo s rozptýleným světlem. Pokud byste pro difenbachii chtěli udělat ještě něco extra, hodně jí prospěje vlhčí podnebí. (Přeci jen, je to rostlina, která je zvyklá na tropy.) 

Zalévání by mělo být spíš přiměřené. V chladných měsících by dokonce neměla být zalévaná tak často jako během jara a léta. V zimě se také snažte, aby nebyla vystavená teplotám pod 10° C. Pokud nejsou podmínky dodržené, reaguje difenbachie žloutnutím/hnědnutím listů. Někdy dokonce i samy opadají. 

Jak se difenbachie množí?

Difenbachie se množí tak, že si uděláte vrcholové řízky (zakořenění probíhá v substrátu a trvá cca 4-6 týdnů). Pokud s tím ale nemáte zkušenost, vystačíte si i s kmenovými řízky, které by měly mít alespoň 5 cm. Nikdy si nezapomeňte po manipulaci s rostlinou umýt ruce!

Co dělat při otravě?

Difenbachií se mohou otrávit jak lidé, tak domácí zvířata. Proto je vhodné ji pěstovat tam, kde nepřijde do kontaktu s malými dětmi. 

Otrava difenbachií se nejčastěji projevuje:

  • Bolavým otokem úst
  • Zánětem
  • Otokem trávícího ústrojí
  • Silným sliněním
  • Poruchami příjmu potravy
  • Zvracením
  • Dočasnou ztrátou hlasu

Jednou z pozitivních skutečností při otravě je to, že příznaky se dostavují poměrně dost rychle. Často jsou tak nepříjemné, že nedojde k další konzumaci rostliny, nebo jejích částí. I přes strašidelné projevy má otrava difenbachií celkem dobrou prognózu. I přesto je ale dobré kontaktovat poskytovatele zdravotních služeb, kteří vám poradí, co dál. Jako první pomoc se ale obvykle doporučuje vypít roztok s jedlou sodou. 

Máte doma difenbachii?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Difenbachie – Difenbachie (česky)

https://balconygardenweb.com/different-types-of-dieffenbachia-plants-dumb-cane-varieties/ – 20 druhů difenbachie (anglicky)

https://www.dovemed.com/healthy-living/first-aid/first-aid-dieffenbachia-poisoning/ – První pomoc při otravě difenbachií (anglicky)

https://www.poison.org/articles/dieffenbachia-and-philodendron-202 – Difenbachie a filodendron: Dvě jedovaté pokojové rostliny (anglicky)

 

Napsat komentář