Batáty a jejich pěstování: Jak je sázet doma a proč je přidat do jídelníčku

Batáty v květináči pěstuje asi málokdo. Nestálo by ale za to zkusit, zda se batátům v truhlíku nebude přeci jenom dařit? Přece jen, jde o velmi populární ingredienci, která dovede ozvláštnit mnoho jinak nudných jídel. Jde ale tuhle disciplínu zvládnout i bez předchozích znalostí?

Karanténa nám všem ukázala, že je dobré umět se čím zabavit. Zatímco někdo pekl chleba, nebo zavařoval okurky, další se dal na malování, nebo na pěstování rostlin. Právě zahradničení má několik výhod. Kromě toho, že vidíte, že vám něco roste pod rukama, se můžete těšit z plodů své práce. Což je jeden z důvodů, proč se rozhoupat k pěstování batátů na balkoně.

Pokud jsme vás tímto nápadem inspirovali, níže vám nabídneme několik způsobů, jak na to. Plus pár benefitů, kvůli kterým se vyplatí zařadit batáty do vašeho jídelníčku.

Co jsou to batáty?

Batát, nebo-li Povijnice batátová, je tropická rostlina, která má výrazné kořenové hlízy. Které v našich končinách známe jako batáty. (Případně i jako sladké brambory.) Původ batátů je s největší pravděpodobností v oblasti poloostrova Yucatán. V současné době existuje asi 400 druhů batátů. Vybírat si lze z jejich různých velikostí, barev i chutí.

Jak batáty vypěstovat?

Batáty v truhlíku

Jelikož je rostlina opravdu velká, hodí se pro ni mít připravený dostatečně velký truhlík. (Některé batáty mají dokonce 5 kilo.) Pokud chcete, batáty si nejprve nechte předklíčit ve vodě. Ale pro jejich úspěšné pěstování to není podmínkou. Pokud hodláte batátů zasazovat víc, v ideálním případě mezi nimi mějte rozestup cca 50 x 40 cm. Batát musí být vždycky zasazený hluboko. V tomto ohledu se jeho pěstování nijak výrazně neliší od klasických brambor. Batáty sklízíme během podzimu.

Batáty v květináči

Batáty se dají pěstovat i v květináči. Jen je trochu problém v tom, že se vám do něj s největší pravděpodobností nevejde více než jeden. Proto buď mějte po ruce několik květináčů najednou, nebo se do této varianty vůbec nepouštějte. Zvlášť, pokud nemáte zahradu, do které byste mohli batáty následně zasadit. Také mějte připravenou podpěru.

S čím a jak udělat batáty?

Dieta s batáty bude vyhovovat všem, kterým už se omrzely obyčejné brambory. Někteří lidé z nich dělají kaši, která se podává k pečenému masu. Jde tedy o alternativu ke klasické bramborové kaši. Velmi oblíbené jsou i batátové hranolky, které se pečou na pečícím papíře v troubě. Chutnat vám ale budou i batátové placky s koriandrem (alternativa k bramborovým plackám a bramborákům), či batátové kari.

Batáty a dieta

Batáty obsahují poměrně hodně vlákniny. (Cca 6,6 g vlákniny na 200 g batátů.) Dále obsahují vitamín A, vitamín C, mangan, měď, kyselinu pantotenovou či vitamín B6. V některých odrůdách je navíc vysoký obsah antioxidantů. Takže mohou mít příznivý vliv na prevenci některých civilizačních chorob, které jsou způsobené nadměrným působením volných radikálů. Batáty mají ale relativně hodně kalorií. Mají jich až 180 na 200 g.

Batáty a jejich zdravotní benefity

Jak přesně by se však měla pravidelná konzumace batátů odrazit na vašem celkovém zdraví?

Podle všeho byste měli zaznamenat:

  • Lepší trávení
  • Lepší zrak
  • Lepší činnost mozku
  • Silnější imunitní systém

Z tohoto článku jasně plyne, že ačkoliv je pěstování batátů v domácích podmínkách možné, je lepší, pokud jim dáte prostor na své zahradě. Jedině tam budou mít batáty dostatek místa pro svůj růst. 

Uvidíte, že jakmile se vám podaří nějaký batát vypěstovat, budete na svůj um náležitě pyšní. 

Pěstovali jste někdy batáty, nebo si je raději koupíte v obchodě?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Povijnice_batátová – Povijnice batátová (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/sweet-potato-benefits – 6 zdravotních benefitů batátů (anglicky)

Napsat komentář