Co všechno lze postavit na pozemku, pokud je to zahrada?

Pokud máte dům se zahradou, je celkem pochopitelné, že s ní máte určité plány do budoucna. Zvlášť pokud se necítíte být velkým pěstitelem ovoce, nebo zeleniny. Co když vám ale chybí nápady, co vše by šlo s vaší zahradou udělat? A existuje něco, co na vaší zahradě postavit nejde, i kdybyste chtěli?

Zahrada je prostor, který často náleží k rodinnému domu. Většina lidí ho má jako prostor určený k relaxaci, ke sportování nebo k pěstování ovoce a zeleniny. Občas je na zahradě i prostor pro chování zvířat, nebo psí bouda. Tím to ale většinou končí.

Poslední dva roky nám ale ukázaly, že kultivace zahrady má rozhodně smysl. Zvlášť v době uzavírek a lockdownů, kdy nuceně sedíme bez zábavy doma. Řada lidí se proto odhodlala k realizaci dlouho plánovaných projektů, jejichž cílem je zpříjemnění života rodiny i ve chvílích, kdy se svět potácí na okraji katastrofy.

Chtěli byste také něco vytvořit, ale nevíte, co by to mělo být? Zkuste některý z nápadů, který vám nabízíme níže.

Posezení

co postavit na zahradě

Klasickým tipem na kultivaci zahrady je pohodové posezení, na které se lze uchýlit s notebookem, nebo s knihou a které vám poslouží jako dobrý prostor pro setkávání s rodinou a přáteli. Kdo není od přírody náročný, tomu bude vyhovovat speciální (a hlavně odolný) zahradní nábytek, který se dá postavit přímo na trávník. 

Ten, kdo dává přednost uhlazenějšímu řešení si bude s největší pravděpodobností obstarávat dřevěnou terasu, nebo do vykopané zeminy instaluje dlažbu. Sice vás to bude stát víc peněz a bude to vyžadovat i nějakou tu práci. Na druhou stranu, po dešti nebudete muset řešit, že máte boty a nábytek od bláta.

Skleník

co postavit na zahradě

Kdo rád pěstuje rostliny a vadí mu, že v zimě pro to nemá vhodné podmínky, může se rozhodnout postavit si skleník, který do prostoru zahrady jednoznačně patří. Stačí si jen vybrat jeho velikost a vymyslet, jaké rostliny v něm budete přechovávat. Pokud bude váš skleník větší, taktéž se hodí pro setkávání s přáteli.

Zahradní domek

co postavit na zahradě

Další variantou, která vám pomůže zaplnit volný prostor na zahradě, je zahradní domek na nářadí a na další sezónní nezbytnosti, které jinak nemáte kam uložit. V zahradním domku může být sekačka, křovinořez, pila a nářadí pro dílnu, kolečko s hráběmi, motyčkou a rýčem… Také jde o dobré místo pro uschování hnojiv, substrátů atd. Myslete ale na to, že zahradní domek by měl jít bezpečně zavřít. Jinak hrozí, že vám ho někdo vykrade, nebo do něj najdou cestu děti, které by si mohly nechtěně ublížit.

Bazén

Jste-li aktivní a chcete mít možnost koupání bez toho, abyste museli někam v létě jezdit, pořiďte si zahradní bazén. Dnes se dělají zahradní bazény různé velikosti i tvaru, takže si vyberete takový, který odpovídá vašim představám a finančním možnostem. Myslete ale na to, že bazén se musí pravidelně čistit a je potřeba dbát na jeho důkladnou údržbu.

Dětský koutek

co postavit na zahradě

Kdo chce udělat radost svým menším dětem, ten se může pustit do projektu, kterým je dětský koutek s houpačkou, pískovištěm a domkem na stromě. V závislosti na vaší zručnosti si vše buď zajistíte sami, nebo si najmete firmu, která vám vše udělá na míru. Výhodou této varianty je nesporně skutečnost, že prolézačky a domečky od dobrých řemeslníků budou doopravdy bezpečné.

Zázemí pro zvířata

co postavit na zahradě

I když ne každý je nadšený z vesnického způsobu života, některé zvyklosti mají svoje výhody. Hovoříme například o chování slepic, které vám zajistí železnou zásobu čerstvých vajíček. Pokud vám tedy nejde jenom o estetiku zahrady, ale i o její funkčnost, mějte na ní dostatečně prostorný výběh pro slepice s kurníkem. V neposlední řadě je nezapomeňte pravidelně a dobře krmit, protože jen to je přímá cesta ke kvalitním vajíčkům, kterých není v obchodech dostatek. (Garantujeme vám, že tak žlutý vaječný žloutek jste ještě neviděli.)

Co naopak nejde?

Hodně problematickým projektem je stavba dalšího rodinného domu na zahradě. Ačkoliv to není úplně nemožné, je to nejistý proces, který si z vaší strany vyžádá hodně energie a času. V případě potřeby se můžete obrátit na svůj lokální úřad, kde získáte dostatek relevantních informací. Problém vám mohou dělat i stavby, k jejichž vybudování potřebujete stavební povolení. Povolení potřebujete i při budování vlastní studny.

Jak jste využili prostor na zahradě vy?

Napsat komentář