10 nápadů, jak vymalovat dětský pokoj pro kluka i holku

Dětský pokoj má v životě rodiny hodně důležitou roli. Děti v něm odpočívají, učí se v něm a také si v něm hrají. Je proto klíčové, aby byl správně vymalován a vybaven, jinak hrozí, že se děti budou špatně soustředit, nebo se budete jako rodiče potýkat s jejich dlouhodobou nespokojeností. 

Dětský pokoj je něco jako království. Najdeme v něm spoustu hraček, které děti nejen zabaví, ale také rozvíjejí jejich fantazii, zručnost a sociální schopnosti. Je proto žádoucí, aby v něm panovalo příjemné prostředí, které děti podněcuje ke stále novým hrám.

Ne každý rodič si ale ví s tímto úkolem rady. Mnohdy volíme barvy, které se nám obecně líbí, ale po čase zjišťujeme, že pro umístění v prostoru nejsou ideální. (Například modrá barva může působit uklidňujícím dojmem, ale ve špatném odstínu může místnost působit studeně a depresivně.) 

Vyvarujte se chyb a zkuste některý z našich níže uvedených tipů, které se hodí jak do klučičího, tak do holčičího pokoje.

Imitujte krajinu

Pokud máte rádi přírodu a zelenou barvu, ale zároveň nechcete, aby byl dětský pokoj příliš infantilní, vyřešte to tak, že dětem uděláte na zeď improvizovanou krajinu. Postačí vám k tomu dostatek malířské pásky a příjemný odstín zelené barvy. (Ideální je tlumená zelená do šeda.) Z pásky udělejte různě velké a různě vysoké (vzájemně provázané) špičky a plochu od podlahy k pásce vymalujte zelenou. Pokud chcete, druhou část stěny vymalujte béžovou. Po zaschnutí získáte minimalistický les, nebo hory. 

jak vymalovat dětský pokoj

Barevný nábytek a doplňky

Pokud jste v nájemním bytě, ve kterém jsou všechny stěny bílé a nemáte možnost změnit jejich odstín, běžte na to obráceně. Dětem kupte do dětského pokoje ladící nábytek (pokud není, namalujte ho sami) a odpovídající doplňky. Dobrým nápadem je například jahodově červená dřevěná postel s kostkovanými červeno-bílými závěsy. Chybět nesmí ani červená lampička, nebo červená židle k sezení. Jak tedy vidíte, experimentovat se dá i obráceně.

Pastelové barvy

Ať už máte dětský pokoj pro kluka, nebo řešíte barvy v dětském pokoji pro holku, pokud chcete vybarvit celý pokoj jedním odstínem, vyberte si ten, který by šlo označit za pastelový. Jemně žlutá, jemně modrá, jemně zelená, růžová nebo fialová bude na děti působit uklidňujícím dojmem. 

jak vymalovat dětský pokoj

Vsaďte na neutralitu

Skoro každý má jasno v tom, že růžový pokoj je pro holčičky a modrý pro kluky. Pokud to tak dítě vyloženě chce, proč ne. Neměli bychom mu ale podsouvat něco, o co až tak nestojí. Není proto vůbec nic divného na tom, když potomkům zařídíte pokoj v neutrálních barvách. Prvkem ženskosti může být například jedna stěna opatřená neutrální ozdobnou tapetou, nebo baldachýn. 

jak vymalovat dětský pokoj

Geometrie

Děti mají rádi hravé prostředí, takže můžete na zeď namalovat kontrastní puntíky, pruhy nebo další geometrické tvary. Na řadu z nich budete opět potřebovat pouze malířskou lepenku, dostatek barev a několik různě velkých a precizních štětců. Pokud jsou potomci už větší, nabídněte jim, že se mohou do malování zapojit spolu s vámi.

Odolný nátěr

Hodně malé děti si rády kreslí na zeď. Případně se může stát nehoda a na zdi skončí otisk boty, ruka od bahna nebo kus jídla. Pokud ale zeď opatříte odolnějším nátěrem, který lze ošetřit vlhkým hadříkem, máte vyhráno.

Samolepka na zeď

V poslední době jsou hodně populární i samolepky na zeď, které se prodávají v různých velikostech a vzorech. Pokud tedy chcete ozvláštnit nudnou bílou zeď, ale nemáte na nějaké malování čas, nebo prostor, lepení samolepky podle výběru dítěte se jeví jako správná volba.

jak vymalovat dětský pokoj

Duha

Děti, které mají rády barvičky, budou nadšené z toho, když jim nad čelem postele uděláte barevnou duhu. Nemusí být moc velká, ale měla by být po geometrické stránce zcela přesná a rovná. Pokud si na to netroufáte, pozvěte si někoho, kdo má pevnou ruku. 

Grafity

Starší děti mají o svém pokoji trochu specifičtější představy. Proto jim nejspíš udělá největší radost, když jim dovolíte si nechat udělat na zdi opravdové (ale vkusné) grafity. Dohodněte se ale na tom, že vzor musíte schválit.

Barva na pozadí

Někdy k rozzáření dětského pokoje stačí, když vybarvíte prostor za poličkami, nebo zadní stěnu knihovny. Do tohoto prostoru se hodí světlejší a veselé barvy, které udělají z jinak bílé místnosti veselejší pokoj. 

 

Napsat komentář