Co je výpočet schodiště a jak na něj?

Chystáte se stavět vícepodlažní dům, nebo schody na zahradu? V tom případě budete muset postavit schody. I když to zní jako jednoduchý úkol, ve skutečnosti vás bude stát hodně počítání a námahy. Proto se podíváme na vše, co byste měli o výpočtu schodiště vědět.

Schody jsou běžnou součástí našich životů, takže by nás vůbec nenapadlo přemýšlet o tom, že se jedná o extrémně složitou věc na výpočet a výrobu. Po správném schodišti by se vám mělo pohodlně chodit, takže by nemělo být příliš strmé a mělo by mít dostatečně velké a široké schody. Velmi důležitá je ale i samotná konstrukce, která musí být spočítaná tak, aby při sebemenším pohybu nespadla na zem.

Nebudeme lhát. Pokud se stavěním čehokoliv nemáte vůbec žádnou zkušenost, na stavění schodiště byste si měli najmout odborníka, který má praxi a spoustu různých programů, které během chvíle udělají návrh kompletního výpočtu. Jinak si koledujete o škodu na majetku, nebo dokonce o velmi nepříjemné zranění. (Které by mohlo mít v nejhorších případech za následek smrt.)

I tak se ale podíváme na to, co byste měli o výpočtu schodiště vědět. Kdo ví? Třeba si pak budete tohoto interiérového, ale i exteriérového prvku mnohem více vážit.

Jaké informace jsou pro výpočet schodiště potřeba?

K výpočtu schodiště potřebujete několik údajů, z nichž každý má svou důležitou roli. V úplně ideálním případě by mělo mít schodiště sklon do 35 °

Musíte myslet na:

  • Velikost prostoru, ve kterém budou vaše schody stát
  • Konstrukční výšku (výška, která spojuje podlahy pater pod sebou)

Výpočet výšky schodů

Když znáte výšku schodiště, měli byste se dostat k výšce každého jednoho schodu, které musejí být stejné vysoké. To se dělá tak, že vezmete předpokládaný počet všech schodů, kterými vydělíte konstrukční výšku, z čehož vám vyjde souhrnná výška každého jednoho schodu. 

Příklad: Konstrukční výška je 2500 mm a plánujeme schodiště o 20 stupních. Výpočet tedy bude 2500 : 20 = 125 mm (12,5 cm).

Výpočet šířky schodů

Kdo by chtěl chodit po příliš úzkých, nebo příliš širokých schodech? Zvlášť, pokud máte nějaké pohybové znevýhodnění, domácího mazlíčka nebo malé děti?

V takovém případě musíte tedy myslet i na správný výpočet šířky každého jednoho schodu. Vzorec pro výpočet je: 2 x Výška + Šířka = 630 mm (to je přesně stanovená míra, kterou lze snížit až na hodnotu 600).

Příklad: 2 x 125 + Š = 630; Š = 630 – 2 x 125 = 380 mm

Další výpočty, na které je třeba myslet

Mezi další výpočty, které je na schodech potřeba udělat jsou:

  • Sklon úhlů
  • Velikost podesty
  • Délka dalších ramen
  • Podchodná a průchodná výška

Každé schodiště je ale individuální, takže v rámci personalizace se můžete setkat s výpočtem dalších jeho částí, které v tomto článku neuvádíme.

Kdo mi udělá odborný výpočet schodiště?

Jak už jsme se zmínili o pár odstavců výše, špatně vypočítané schodiště může mít pro svého majitele (i pro jeho okolí) fatální následky. Z toho důvodu byste se do něj rozhodně neměli pouštět svépomocí, ale měli byste si nechat zhotovit odborný návrh. Kromě toho, že u něj budete mít jistotu naprostého bezpečí budete vědět, že se vám schodiště do prostoru vejde. Zároveň předejdete konstrukčním chybám, které by bylo nutné nákladně předělat.

Proto se při stavění schodiště obraťte na:

  • Projektanty
  • Architekty
  • Certifikované stavební firmy

Také je dobré myslet na to, že speciálně vyrobené schodiště vás může vyjít na mnohem více peněz než základní model. Zaplatit budete muset i za práci a čas specialisty. V takovém případě se ale investice do jeho služeb jednoznačně vyplatí.

 

Napsat komentář