Turkestánský Brest – správná výsadba a řízkování

Máte domek se zahradou a byli byste jen velmi neradi, aby sousedé věděli, co na zahradě děláte? V tom případě jste nejspíš přemýšleli o pořízení živého plotu, který by zabránil zvědavým pohledům zvenčí, ale zároveň by nijak nenarušil estetiku vaší zahrady. Místo tolik rozšířených Tújí můžete vyzkoušet živý plot z Turkestánského Brestu. 

Asi to znáte. Máte malé děti, nebo trávíte hodně času na zahradě. A vůbec nesejde na tom, zda je to kvůli pravidelnému grilování, četbě, nebo koupání se v bazénu. Zahrada je vaše malá oáza klidu a vy si nepřejete, aby vám kdokoliv narušoval soukromí. Zvlášť, pokud se chcete opalovat, nebo děti pobíhají na zahradě v plavkách.  

Problém ale může být i opačný. Vaši sousedé se mohou s velkou zálibou promenovat nazí po svém pozemku a k vaší smůle se na celý výjev musíte dívat ze své terasy či trávníku. 

Prvním řešením, které se v této situaci nabízí je postavit si vysoký a neprůhledný dřevěný plot. Případně ten stávající zakrýt neprůhlednou plachtou. Jenže, toto řešení dost výrazně narušuje váš prožitek z pobytu venku. Raději byste se dívali na volný prostor, nebo alespoň na udržovanou zeleň. 

Právě v této chvíli přichází za řadu myšlenka na to si vybudovat svůj vlastní živý plot. Mnoho lidí ale odrazuje strach z jeho údržby a absence představ o tom, jak dlouho takový plot roste. Velmi důležitou otázkou je i jeho finanční náročnost. 

Pojďte spolu s námi zjistit, zda by vám vyhovoval živý plot z Turkestánského Brestu. 

Co je Turkestánský Brest? 

Turkestánský Brest je jiné označení pro Jilm Sibiřský. Jde o cizokrajný druh keře, který teprve nedávno začal šlapat na paty již zmíněným Tújím. Krom toho, že je pohled na něj velmi estetický, má celou řadu dalších předností, díky kterým jeho popularita neustále narůstá. 

Mezi ne patří: 

 • Rychlý růst 
 • Nízká náročnost na údržbu 
 • Snadnost pěstování 
 • Relativní finanční nenáročnost 
 • Vysoká odolnost 

Jak na něj? 

Asi nejlepším řešením pro vás bude, když si Turkestánský Brest vypěstujete přímo ze sazenice. Sice bude růst plotu o trochu delší, ale mírně ušetříte na nákladech, které by byly spojené s výsadbou vzrostlejších rostlin. Vzhledem k úspěšnosti růstu Turkestánského Brestu nemusíte mít obavy, že by se některé ze semen dobře neuchytilo. 

Nejlépe uděláte, když semínka nasázíte do připravené půdy v těsné blízkosti ostatních. Nezapomeňte ale na to, že by mezi každým výhonkem měl být také nějaký prostor. Ideální rozestup by měl činit asi 20 cm (v přepočtu na 100 cm prostoru). Rostlin ale můžete na 1 metr zasadit i více. Vše záleží jen na tom, jak moc hustá by měla celá stěna být. 

Jediná opravdu důležitá informace pro vás je ta, že je Turkestánský Brest potřeba dostatečně a pravidelně zalévat, jinak se mu u vás dařit nebude. 

Turkestánský Brest a množení 

Výhodou Turkestánského Brestu je fakt, že jde hezky řízkovat. Řízky se zasazují buď na jaře, nebo na podzim. Je ale důležité jim věnovat trochu péče předtím, než je zasadíte do země. To znamená, že by řízky měly zapustit kořeny a těsně po vysazení by neměly přijít do kontaktu s tuhými mrazy a zimou.  

Turkestánský Brest a stříhání 

Dalším důležitým bodem při údržbě Turkestánského Brestu je i jeho stříhání. To by mělo probíhat pravidelně a cíleně. Jelikož se jedná o hodně dobře rostoucí rostlinu, nebojte se ji zastřihávat i několikrát za rok (nejvíc pak během prvního roku výsadby). Výhonky to povzbudí a začnou se lépe rozrůstat i do stran plotu. 

Jakmile je plot dostatečně hustý a vysoký, stále počítejte s tím, že bude potřeba ho pravidelně upravovat. (Daň za rychle rostoucí rostliny.) Na druhou stranu, práce s ním je docela snadná. Lehko se tvaruje a dokáže se přizpůsobit i představám náročnějších pěstitelů. 

Velkým PRO této rostliny je pak i to, že trvá docela dlouho, než na podzim opadá. Také není toxický, takže je bezpečný i pro rodiny s dětmi a neublížíte jím ani vašim domácím mazlíčkům. 

Turkestánský Brest a cena 

Cena sazenic Turkestánského Brestu se liší v závislosti na tom, kde jej kupujete a jak je rostlina v době nákupu velká. Cena sazenic se pohybuje okolo 10-20,- za jednu (do 1 roku). Cena za starší se může vyšplhat až ke 35,- za 1 kus. 

Vše ale velmi závisí na tom, od kterého prodejce rostliny a semena odebíráte. Pokud nakupujete větší množství sazenic, cena za kus může být ovlivněna i uplatněním množstevní slevy 

Pokud hledáte ideální živý plot pro vaši zahradu, který rychle roste a nemusíte se o něj skoro vůbec starat, pak je Turkestánský Brest jasnou sázkou na jistotu. Zároveň je velmi odolný a takřka neexistuje riziko, že by se mu u vás nemuselo dařit. Fakt, že není jedovatý z něj pak dělá ideální volbu pro domácnost s malými dětmi a domácími zvířaty. 

Znáte Turkestánský Brest? Napište nám do komentářů. 

 

1 komentář u „Turkestánský Brest – správná výsadba a řízkování“

 1. Dobry den,
  před osmi lety jsem si objednala a vysadila Turkestánský brest. Vyrostl do výše dvou metrů. Možná nebyl dobře stříhán v jednom roce a tak jsem se rozhodla ho zkrátit aby zhoustl. Zkrátila jsem na 40 cm a teď mám obavy jestli je to v pořádku.
  Prosím o radu, jestli není už pozdě.
  Děkuji Krecbachová

Napsat komentář