Špaletová okna: V čem se liší od ostatních?

Pokud máte chalupu, nebo designový venkovský dům, je pravděpodobné, že si nebudete chtít pořizovat klasická plastová okna, která mohou u tradičních staveb působit jako pěst na oko. A tak možná začněte zvažovat, zda se vyplatí podívat na špaletová okna. Jaká je jejich cena? Je výhodné se spoléhat na bazar? A mají špaletová okna dvojsklo? Na jejich specifika se podíváme níže.

Okna jsou důležitou součástí každé stavby. Moderní okna z plastu mají mnoho výhod. Například dobré těsnění a odolnost vůči různým povětrnostním vlivům. Na druhou stranu, někdy je lepší zvolit si špaletová okna, nebo jiná okna ze dřeva. Lepší je to třeba u staveb, které mají tradičnější ráz a moderní plastová okna by narušovala celistvost jejich designu.

Pokud ale nemáte s jinými než s plastovými okny zkušenost, nemůžete vědět, jestli kličky na špaletová okna fungují stejně, jako kličky u plastových oken. Také pravděpodobně nemáte příliš dobrou představu o tom, na kolik vás vyjdou.

Pokud vás to zajímá, tak určitě pokračujte ve čtení.

Co jsou špaletová okna?

Když se podíváme na slovo špaleta do encyklopedie, zjistíme, že existuje špaleta a špaletové okno. V obou případech jde ale o něco trochu jiného. Zatímco špaleta jako taková označuje výklenek (například u gotických oken), špaletové okno je obvykle dřevěné okno s vnějšími a vnitřními křídly.

V současné době mají špaletová okna společnou dřevěnou zárubeň. Tomuto řešení se také říká kastlové okno. Starší ročníky si tato okna nejspíš pamatují. Hlavně kvůli tomu, že mezi okenicemi cirkuloval vzduch a docházelo k velké ztrátě tepla.

Dnes jsou špaletová okna díky pokročilejším technologiím stejně kvalitní, jako plastová okna. Jak už bylo řečeno, často se používají tam, kde je potřeba zachovat charakter stavby. (Chalupy, dřevěnice…)

Klady a zápory špaletových oken

Než se rozhodnete na tento vlak naskočit, určitě se vyplatí znát hlavní klady a zápory špaletových oken.

Mezi jejich plusy patří:

  • Možnost umístit mezi okna květináč (jak to známe třeba z pohádek)
  • Možnost instalovat mezi okna skrytou bezpečnostní mříž

Mezi jejich hlavní mínusy zase patří:

  • Nutnost lepšího jištění oken při otevření (jinak vám okno vysklí každý větší vítr)

Ve své podstatě mají tedy moderní špaletová okna více výhod než nevýhod. Z toho důvodu se o nich hodí reálně přemýšlet.

Kolik stojí a kde je sehnat?

Kdo chce ušetřit, ten pravděpodobně navštíví při nejbližší příležitosti nějaký bazar. To ale nemusí být úplně to nejlepší řešení. V první řadě, myslete na to, že špaletová okna bývají vyrobena ze dřeva. Dřevo má tendenci stárnout. A to dokonce i v případě, že se o něj opravdu perfektně staráte. Ne všechna špaletová okna na bazarech mají dobrou kvalitu, takže půjde jen o vyhozené peníze. (Vůbec nemluvíme o tom, že taková okna mohou být i nějak poškozená.)

Nevýhodou nákupu těchto oken v bazaru je také velikost oken, která nemusí být u všech objektů shodná. V neposlední řadě, stará špaletová okna nebudou mít s největší pravděpodobností technologii, která bude zamezovat úniku tepla z vnitřních prostor. Takže se to negativně odrazí na zvýšených nákladech za topení.

Nejlepším řešením jsou špaletová okna na míru, které vám udělá truhlář. Cena se liší podle výrobce, ale průměrně vás jedno špaletové okno vyjde okolo 13 000 korun i s DPH. (Pro představu, plastové okno stojí okolo 8 500 korun.)

I když je to nákladnější varianta, okna budou nová, budou velká tak, jak potřebujete a budete mít jistotu, že vám z domu nebude unikat teplo.

Co se týče kliček, v bazarech bychom se dívali jen v případě, že by došlo k poškození té původní. 

Líbí se vám špaletová okna, nebo dáváte přednost plastovým oknům?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Špaleta – Špaleta (česky)

Napsat komentář