Lagom: Životní styl, který ovlivní i vaše bydlení

Pokud se zajímáte o bytový design a o osobní rozvoj, pravděpodobně jste před časem zaznamenali styl, kterému se říká Hygge. Pochází z Dánska a znamená, že člověk dovede najít krásu a uspokojení i v naprosto obyčejných věcech. Ze Skandinávie ale pochází i slovo Lagom, jehož původ se vztahuje k mrazivému Švédsku. Víte, co život ve stylu Lagom znamená? A jak přesně může ovlivnit vaše bydlení?

Mnoho lidí vnímá Skandinávii jako zdroj své inspirace. Lidé v těchto končinách musí překonávat extrémní životní podmínky, ale i přesto se nám zdají slušní a dobře vychovaní. (Navíc, často slýcháme i o propracovaných sociálních systémech a o vysokém životním standardu, kteří tito lidé mají.)

I když vám to v tuto chvíli možná připadá naprosto nemyslitelné, životní harmonie a spokojenosti můžete dosáhnout i vy. Stačí, když do svého života vpustíte švédské Lagom, které vás naučí najít svůj střed.

Co je Lagom?

Lagom je ve švédštině slovo, které znamená tak akorát. Pokud o něčem řekneme, že je to lagom, znamená to, že se to nepohybuje v ani jednom extrému. (Není to moc slané, ale ani moc sladké, není to studené, ale ani horké a podobně.) V češtině by šlo slovo lagom připodobnit ke zlaté střední cestě.

Lagom se ve velké míře týká našeho životního stylu. Švédi se například důsledně snaží o vyvážení kariéry, rodinného a osobního života. Lagom se dá vztáhnout i na jídlo, protože byste neměli být hladoví, ale ani přeplnění. Ve skutečnosti ho ale můžete zakomponovat i do svého bydlení.

Lagom a příroda

Lagom jako životní styl i v interiéru domova

S lagom můžete začít třeba u vás v kuchyni. Švédi milují moderní technologie a nebojí se je používat ve velkém. Na druhou stranu, vždy si uvědomují, jaké má lidská činnost negativní dopady na okolní prostředí, takže se snaží tento dopad vyvážit například tím, že pravidelně třídí odpad a mají na zahradě kompost, kterým následně hnojí svoje záhonky.

Pokud je vám kompostování k ničemu, můžete začít tím, že si pořídíte několik košů na odpad, který budete třídit podle typu, a který pak budete odnášet do speciálních kontejnerů. Dále se můžete zamyslet nad tím, zda je bezpodmínečně nutné kupovat řezané květiny. Dlouhodobě udržitelným řešením je v tomto ohledu nákup rostlin v květináči. (Například o Vánocích nemusíte kupovat řezaný živý stromek, ale můžete si koupit menší stromek v květináči, který pak můžete po dosažení potřebné velikosti zasadit na zahradu, nebo na jiné místo v přírodě.)

Lagom design

Stejně jako dánské Hygge, Lagom pracuje s pohodlím a vyvážeností. Není potřeba, abyste měli doma milion krabic s něčím, co vlastně ani nepotřebujete. Zkuste tedy věnovat svůj čas třídění toho, co máte. Pokud vám to k ničemu není, zkuste to poslat dál.

Lagom do života dostanete i prostřednictvím:

  • Umírněných (spíše neutrálních) barev
  • Jednoduchosti (jednoduchý, ale kvalitní nábytek, jednoduché dekorace…)
  • Upřednostnění kvality před kvantitou
  • Výrazného nábytku, který se stane centrem pozornosti (může jít třeba o světle modré designové křeslo v obývacím pokoji)

Lagom je i o příjemné atmosféře. Nemusíte mít na zdi spoustu fotek a obrázků, když na ni nalepíte zajímavou tapetu v minimalistickém stylu. (Hodně populární jsou i tapety s motivem lesa.) Když k tomu přidáte rustikální nábytek (který seženete třeba v bazarech, které ho před prodejem renovují), a kvalitní snídaňový porcelán, získáte prostor, ve kterém se budete cítit dobře a budete se v něm rádi setkávat s lidmi, které máte rádi.

V čem dalším spočívá Lagom?

Lagom nás nutí přemýšlet například o vztahu k nakupování. Pokud musíte koupit všechno, co se vám dostane pod ruku, jen proto, že by se vám to mohlo někdy hodit, proto, že je to výhodná koupě, nebo kvůli tomu, abyste v sobě alespoň na malou chvíli zažehli pocit štěstí, pak to zcela určitě není v souladu s principy lagom života.

Lagom nás dále podporuje v tom, abychom trávili hodně času v přírodě a nechali ji na sebe působit. Kromě vnitřního klidu tímto způsobem získáme lepší představu o tom, kde je naše doma. (A že ničení planety stůj co stůj nemusí být vždycky dobrý nápad.)

Máte raději dánské Hygge, nebo švédské Lagom?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lagom – Lagom (česky)

https://www.housebeautiful.com/uk/decorate/looks/g217/lagom-home-decor-ideas/ – Lagom u vás doma (anglicky)

Napsat komentář