Anturie pěstování: Je jedovatá?

Květ anturie zdobí mnoho českých domácností. Jelikož je z hlediska péče poměrně nenáročná, nebude dělat problémy ani začátečníkům. Ať už je vaše anturie bílá nebo červená, podíváme se na všechny důležité informace, díky kterým bude prospívat.

Toulitka, nebo také anturie, je tropická rostlina, která roste především ve Střední a Jižní Americe. Pro svůj luxusní vzhled si tato rostlina našla cestu do mnoha českých domácností. Květ anturie ale můžeme také často vidět jako dekoraci, například v rámci svatebního dekoru.

Mezi hlavní výhody pěstování anturií patří především jejich relativně malá náročnost na pěstování. V neposlední řadě se vyznačují i velkou odolností, takže by neměly být po prvním roce na vyhození.

Předtím než si ale tuto rostlinu koupíte, musíte si uvědomit, že pro některé domácnosti není anturie vhodná pro svou jedovatost. Vyhnout by se jí měly hlavně rodiny s malými dětmi a domácími zvířaty, která mohou mít tendenci prověřovat rostliny hraním si s nimi a okusováním.

Níže se podíváme na další informace, včetně tipů pro přesazování anturie a zalévání.

Kam s ní?

Jelikož jde o exotickou rostlinu, je celkem důležité, abyste anturii nenechali napospas temnotě. Z toho důvodu se hodí ji postavit třeba na konferenční stolek, na který dopadá dostatek světla. To by ale nemělo být přímé, protože prudké slunce nedělá anturii naopak dobře. V případě, že na ni praží, bude lepší, když ji posunete více směrem do pokoje.

Také myslete na to, že anturie by měla mít stabilní teplotu, jejíž hodnota by neměla klesnout pod 18 °C. Z toho důvodu se úplně nehodí na studené chodby. S tím se pojí i několik dalších rad. Svou anturii chraňte před průvanem a před působením studeného vzduchu. Také se ji snažte nezalévat úplně studenou vodou.

Jak zalévat anturii

V průběhu roku by se měly domácí rostliny pravidelně zalévat. Jak to ale dělat v případě anturie správně?

V době, kdy je hodně světa (typicky jaro až podzim), zalévejte ji tak, aby substrát, ve kterém je doma, nebyl úplně promočený, ale pouze vlhký. Pokud chcete jistotu, při zalévání kontrolujte zeminu dotekem prstu. V zimě pak množství zálivky upravte (směrem dolů).

Také rozhodně ničemu neuškodí, když budete anturii průběžně rosit rozprašovačem. Nezapomínejte totiž na to, že v exotických oblastech bývá vyšší vlhkost vzduchu.

Přesazování anturie a množení

Aby se anturii dobře dařilo, substrát by měl být spíš kyselý a lehký. V úvahu může přicházet i přidání perlitu. K přesazování si vybírejte čas mezi březnem a srpnem. Květináč by pak měl být dostatečně prostorný. Díky tomu by měla bez problému vydržet ve stejném květináči i po dobu dvou let.

Co se týče rozmnožování, bude stačit, když rozdělíte trs a budete postupovat tak, jak to děláte při množení normálně. Zásadní je, aby rostlina v době plánovaného množení nekvetla. V ideálním případě by mělo jít i o starší kus.

Další tipy pro bezproblémové pěstování

Pokud má anturie hnědé skvrny na listech, znamená to, že na místě, kde roste, na ni praží sluníčko. Jde tedy o jasný signál, že ji máte přesunout někam jinam.

V případě, že se po nějaké době rosení udělá na listech šedavý povlak, bývá to znak toho, že máte tvrdou vodu. 

Někdy mohou anturii napadnout škůdci. Setkat se můžeme například s mšicemi, sviluškami a červci. Tento jev naopak poukazuje na to, že vlhkost vzduchu je příliš nízká a rostlina vyžaduje rosení. Pokud už rosíte, průběžně každý týden kontrolujte, jestli se na anturii neobjevili nějací nezvaní hosté.

Kromě jiného, občas se mohou na listech anturie objevit hnědé skvrny se žlutým okrajem, což bývá příznak plísně. V takovém případě by vám měl pomoci fungicid.

Na tohle se ještě vyplatí myslet

Někteří lidé mohou mít s pěstováním anturie problém kvůli alergii. Pokud tedy dospějete k závěru, že vám spouští její příznaky, měli byste se jí ve vlastním zájmu zbavit. Pro některé jedince také není vhodná z důvodu toho, že vůni této rostliny vyhodnocují jako nepříjemnou.

Také doma pěstujete anturie? Pokud ano, máte nějaké vlastní tipy, jak o ně pečovat?

 

Napsat komentář