Výhody a nevýhody sprchy bez vaničky

Přemýšlíte o renovaci koupelny se sprchovým koutem? V tom případě jste se možná nechali zlákat představou, jak se sprchujete ve sprše bez vaničky. Je ale tahle varianta vhodná do každé české koupelny? Případně, nehrozí vám kvůli ní v koupelně potopa? 

I když v rámci bydlení většina z nás nevyznává žádné velké experimentování, některé trendy se přeci jenom uchytí a můžeme se s nimi vídat krapet častěji. V jednu dobu to byl trend nábytku na nožičkách (například u postelí a pohovek), jindy byla v každém druhém obýváku vzrostlá monstera. (Případně mechový obraz, chcete-li.)

Módní trendy se ale nevyhýbají ani koupelnám, které většinou vnímáme jako technické zázemí bytu, nebo domu. Když už se rozhodneme, že se pustíme do rekonstrukce té naší, patrně se budeme řídit některým z aktuálních trháků. (Patchworkové obklady, rohová vana…) Tím nejvýraznějším, který vede dnes je sprcha bez vaničky, do které jen vstoupíte a můžete se začít sprchovat.

Pro koho je ale tato sprcha vhodná? A nepojí se s jejím používáním nějaká vážná rizika?

Výhody a nevýhody sprchy bez vaničky

Začátek tohoto článku věnujeme výčtu nevýhod a výhod, které instalace sprchy bez vaničky má. Následně se pak zaměříme na moduly, které by vám měly případná negativa pomoci rychle odstranit.

Výhody sprchy bez vaničky jsou:

  • Že nemusíte zvedat nohy, prostě jen vejdete dovnitř
  • Nemusíte se bát, že si ukopnete prsty o hranu sprchy
  • Že se hodí i pro starší lidi
  • Že je po estetické stránce velmi pěkná
  • Snadná údržba

Mezi nevýhody naopak patří:

  • Kluzká podlaha
  • Potopa v koupelně
  • Nemožnost ji nainstalovat všude, kde bychom ji chtěli

Jak předejít potopě?

Abyste si mohli dovolit sprchu bez vaničky, musíte věnovat dostatek péče odtokovému odpadu. Jinak hrozí, že se vám voda bez jakékoliv bariéry vylije. Což hrozí nejen naprosto zbytečnými úrazy, ale také vyplavením sousedů

Ještě předtím než se pustíte do jakékoliv instalace, nebo do stavební práce, zvažte, zda je sprcha bez vaničky vhodná do vašeho bydlení. Při sestavování totiž dost záleží na tom, v jakém domě bydlíte a z jakého materiálu byl postaven. (Například v panelových domech se se sprchou bez vaničky setkáváme jen velice zřídka.) 

Dále si dejte záležet na tom, aby odpad pojal potřebné množství vody, aby zvládal frekvenci používání a aby měl kvalitní sifon. Také vyberte správnou velikost prahové lišty a správnou velikost kachliček. Myslete na to, že v tomto případě jsou rozhodně vhodnější ty o něco menší, se kterými bude jednodušší udělat spád k odtoku. (Pro informaci, spád by měl být v 2% sklonu.)

Na samotnou instalaci sprchového koutu si pak najměte zkušeného řemeslníka, který může doložit pozitivní reference z tohoto, ale i jiného typu zakázek. (Tuto práci je nutné udělat opravdu pořádně. Hlavně podklady.)

Pozor! Kluzká podlaha

Aby nehrozilo, že po sprchování uklouznete na vlhké podlaze, je dobré míst u sprchy alespoň krátký pás ochranného skla. Hned u sprchového koutu by měla být v ideálním případě i rohož, nebo protiskluzová podložka, která zamezí nepředvídatelnému pádu.

Vzhledem k tomu, že se tento typ koupelnových doplňků vyrábí v různých barvách a designech, máte jistotu, že nebudou nijak narušovat vzhled a charakter vaší nové koupelny.

Máte sprchový kout bez vaničky, nebo raději vyznáváte klasiku?

 

Napsat komentář