Sháníte nový vysavač? Jaký si vybrat?

Vysavač patří k základnímu vybavení domácnosti, bez kterého si už úklid neumíme představit. Aby vám dobře sloužil, při jeho výběru byste měli porovnat několik parametrů, ve kterých se jednotlivé modely od sebe odlišují. Které to jsou? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Který typ vysavače vybrat?

Vysavače se vyrábějí v několika typech, které se od sebe navzájem odlišují způsobem provedení, možností výměny sáčku a jinými vlastnostmi. Než se vydáte na nákup, byste se tedy měli rozhodnout, který z nich vám bude nejvíce vyhovovat.

  • Klasický vysavač. Tento typ používá k zachytávání prachu a jiných nečistot vyměnitelné papírové nebo textilní sáčky a speciální filtr vysavače. Sáček po naplnění jednoduše vyměníte za nový. Klasické vysavače jsou vhodné k používání i pro alergiky. Jsou účinné na vysávání podlahy a koberců od suchých nečistot.
  • Bezsáčkový vysavač. Nečistoty zůstávají přímo v bezsáčkovém vysavači v nádobě, kterou po naplnění jednoduše vyprázdněte. Drobné částečky, které se v nádobě nezachytí, zůstávají ve filtru vysavače. Alergici by si měli tento typ kupovat jen v tom případě, že se dá vyprázdnit bezkontaktně.
  • Vodní vysavač. Prach a jiné nečistoty se zachycují ve vodním filtru. Tento typ můžete používat i na vysávání tekutin. Zpravidla mají stabilní sací výkon.
  • Ruční vysavač. Tento typ vyniká svými malými rozměry. V domácnosti se osvědčí jako rychlý pomocník při drobných nehodách, kdy se vám nevyplatí rozkládat velký vysavač. Ruční vysavač si můžete koupit s napájením do sítě nebo s nabíjitelným akumulátorem.
  • Tyčový vysavač. Je vhodný pro úklid menší domácnosti. Výhodou je také jeho skladnost a pohodlné vysávání bez ohýbání. I při tomto typu si můžete vybrat ze dvou možností napájení – ze sítě nebo pomocí akumulátoru. Tyčový vysavač si můžete zakoupit také jako model 2v1 nebo 3v1 s funkcí klasického podlahového vysavače nebo mopu.

Náš tip: Vysavače a jiné spotřebiče do domácnosti a nábytek nakoupíte v obchodě Okay.cz. Vybavit dům, byt či zahradu vším, co potřebujete, je nákladné. Při nákupu proto nezapomeňte využít Okay slevový kupón, se kterým ušetříte.

 

  • Robotický vysavač. Pokud hledáte řešení, které vám ušetří práci, nejlepší volbou je robotický vysavač. Robotický vysavač naprogramujete na vybranou hodinu a podlahu vysaje za vás. Tento typ využijete jen v domácnostech bez prahů. Při jeho nákupu myslete také na to, že není vhodný na koberce s vysokým vlasem.
  • Multifunkční vysavač. Nabízí několik funkcí na péči o více typů podlahy, suché a mokré vysávání, čištění skvrn, hloubkové čištění nábytku a podobně.
  • Parní čistič. K čištění podlahy používá uvolněnou páru, která pomáhá lepšímu odstranění nečistot. Vyčistí podlahu, skvrny na nábytku i obkladačkách. Výhodou je, že horká pára ničí bakterie a plísně, což ocení hlavně alergici.

 

Náš tip: Hledáte kvalitu, která nezklame? Využijte Philips slevový kód a pořiďte si vysavač osvědčené značky.

 

Na co se ještě zaměřit při koupi vysavače?

Při koupi vysavače se zajímejte i o jeho sací výkon a typ filtrace. Ten je dán konstrukcí vysavače a jeho částí. Nejvýkonnější vysavače, které jsou zároveň úsporné při spotřebě elektrické energie, jsou označovány 4A nebo AAAA.

Na filtraci může vysavač používat mikrofiltr z textilií nebo molitanu, certifikované HEPA a EPA filtry, omyvatelné filtry a vodní filtr. Nejvyšší účinek, to znamená nejmenší únik nečistot do vzduchu, mají HEPA filtr 13 a více, EPA filtr 10 a více a vodní filtr.

Napsat komentář