Domácí sauna: Jakou do domu a jakou do bytu?

Saunování je pro lidské zdraví velice přínosné. Své o tom vědí obyvatelé Norska, Finska a Švédska, kde je běžnou součástí jejich každodenního života. (Některé domy mají privátní saunu na svém pozemku.) Je ale možné mít saunu doma i v našich zeměpisných šířkách?

Nic není tak příjemné, jako když z venkovního mrazu zamíříte do pořádně vyhřáté sauny, ve které se zapotíte a vyplavíte z těla nežádoucí látky. Když navíc ze sauny zamíříte k vědru s ledem, nebo do bazénku se studenou vodou, můžete těžit z pozitiv otužování. (Za předpokladu, že takto činíte pravidelně.)

Problém je ale v tom, že pro mnoho lidí u nás je saunování nedostupné. Například nemají na chození do sauny čas a peníze. Případně žijí v oblastech, ve kterých nemají k dispozici žádné wellness centrum, které by mělo saunu ve své nabídce.

Je dobrým řešením budování domácí sauny?

Sauna v bytě

jakou saunu do bytu

Ne každý má to štěstí, že žije v rozlehlém rodinném domě, nebo ve velkém městském bytě. Pro mnoho lidí tedy může sauna v bytě vypadat na první pohled nedosažitelně, až absurdně. Pokud ale víte, jak na to, nic není nemožné. (Samozřejmě, pokud bydlíte v garsonce, která má 20 metrů čtverečních, sauna asi nebude nic pro vás. Pokud je ale váš byt trochu větší, neměl by to být zásadní problém.)

Pro domácí saunu v bytě je nejlepší řešení to, které máte udělané na míru, protože dovede respektovat veškerá specifika vašeho životního prostoru. Nejlepším umístěním pro saunu je z naprosto pochopitelných důvodů koupelna. Nejmenší sauny mají velikost asi jako sprchový kout, takže na ně ani nemusíte mít příliš mnoho místa. 

Teoreticky můžete saunu umístit i do nepoužívané komory. Jen pak musíte přijít na to, kam dáte věci, které jste v ní měli uložené.

Sauna do domu

jakou saunu do domu

Mnohem jednodušší pro vás bude, když se rozhodnete mít saunu ve svém rodinném domě. V takovém případě lze přistoupit k tomu, aby měla sauna větší rozměry. (Takže do ní nemusíte chodit sami, ale třeba ve společnosti svých rodinných příslušníků a přátel.)

Pokud máte zahradu, můžete si nechat udělat i venkovní saunu. Počítejte ale s tím, že toto řešení bývá o něco nákladnější, než sauna, která je v interiéru.

Co je pro saunu nutně potřeba?

Sauna se kromě prostoru neobejde i bez dalších několika věcí, bez kterých by nemohla správně fungovat.

Mezi ně patří:

  • Přisávání, odvětrávání a přívod elektrické energie (u finské sauny)
  • Přívod elektřiny (infrasauna)
  • Pevná podlaha

Je docela možné, že kvůli extrémnímu střídání teplot budete muset investovat do dražších dlaždic, které s ním nebudou mít problém. Tato investice vám za to ale jednoznačně stojí.

Benefity saunování

výhody sauny

Ať už toužíte po parní, finské, aroma, infra nebo třeba bio sauně, prakticky ve všech případech bude mít saunování pozitivní vliv na váš organismus.

Mezi jeho benefity patří:

  • Redukce stresu
  • Posílení zdraví vašeho srdce
  • Redukce některých bolestí (například kloubů)
  • Zmírnění astmatu

Z naprosto pochopitelných důvodů by ale do sauny neměli chodit lidé s vysokým krevním tlakem. Také musíte dávat pozor na dehydrataci. V žádném případě ve své sauně nepijte alkohol. V sauně buďte jen krátce (v řádu 5-20 minut) a dávejte pozor na saunování dětí.

Máte doma saunu, nebo si ji raději zaplatíte při docházení do wellness?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/313109 – Vše o saunování (anglicky)

Napsat komentář