Velký průvodce ekonomickými stavbami

Prakticky všichni přistupujeme k bydlení jako k investici. Nejvíce nás zajímá, kolik má dům metrů čtverečních a v jaké lokalitě se nachází. Už méně ale hledíme na to, jak je stavba ekonomická. Přitom, pokud je postavená správným způsobem, může ušetřit spoustu zbytných výdajů. V dnešním článku si proto o ekonomických stavbách povíme něco trochu víc.

Každý by si jednou v životě rád pořídil svoje vlastní bydlení. Někdo dává přednost bydlení v městském bytě, zatímco druhý kradmo pokukuje po prostorných domech na předměstí. Ať už se řadíte do kterékoliv z těchto skupin, patrně budete koukat na to, jaká je cena objektu a s jakou občanskou vybaveností můžete na daném místě počítat.

Speciální pozornost byste ale měli věnovat i materiálu, ze kterého je konkrétní dům postaven a na to, jaká je jeho náročnost. Stavby, které mají lepší štítek mohou být pro kupce možná dražší, ale často je to proto, že jde o ekonomické bydlení, které mu ušetří náklady a zároveň bude šetrnější k životnímu prostředí.

Jak to ale poznáte? A jde udělat ekonomickou stavbu i z vašeho starého domu?

Co je ekonomické bydlení?

Někdo si pod pojmem ekonomické bydlení nejspíš představí dům, nebo byt, který mu za málo peněz poskytne lidově řečeno hodně muziky. (Velký prostor, dobrou dopravní obslužnost, školy, lékárnu….) To je ale tak trochu chyba lávky, která vychází z jeho osobní nevědomosti.

Na ekonomické stavby byly použité materiály a technologie, které jsou šetrné nejen k vaší peněžence, ale i k životnímu prostředí. Skvělou ukázkou mohou být staré byty a domy s dřevěnými okny, které škvírami odvádějí teplo. Kromě toho, že v takových nemovitostech budete snáze pociťovat nižší teplotní komfort v nich budete muset pořád hodně topit. Což vás ve finále vyjde na pěkný ranec peněz. Dokud se s tím nerozhodnete něco udělat.

Vychytávky, které může ekonomická a zároveň ekologická stavba mít

Byla by chyba si myslet, že příměr k netěsnícím oknům je to jediné, co dělá mezi těmito typy nemovitostí rozdíl.

Ekonomické (a zároveň zelené) stavby mohou šetřit vaše náklady i tím, že:

  • Mají pokročilejší tepelnou izolaci
  • Mají větší okna (takže nemusíte tolik svítit)
  • Mají okna orientovaná na slunečnou stranu
  • Mohou mít solární panely, nebo jiné prvky, které zpracovávají energii ze slunečního svitu
  • Mají ekologicky šetrné vytápění
  • V jejich vybavení je co nejmenší podíl plastů
  • Mají nádobu, nebo nádrž na zadržování dešťové vody (fajn je ale i vlastní jezírko)

Tím, že jsou v domě velká a na slunečnou stranu orientovaná okna máte jistotu, že nebudete muset přes den zbytečně svítit. (V temnějších částech bytu, nebo domu bývá obvykle ložnice, kde je nejlepší mít co největší tmu.) 

Sluneční energie, kterou vyrobíte díky fotovoltaickým článkům můžete použít pro pokrytí náhle zvýšené energetické poptávky. Zachycenou vodu v nádrži zase můžete používat jako užitkovou. (Pro splachování toalety, nebo pro zalévání zahrady.) Některé ekonomické domy mají dokonce svoji vlastní čističku vody, která umožňuje vrátit jednou použitou vodu zpátky do oběhu. 

Pokud v létě nechcete utrácet za izolaci a v zimě za topení, můžete se uchýlit k bydlení se zelenou střechou. (Případně ke stavbě, která je obklopena zeleným kopcem.) Kromě toho, že tak v zimě udržíte teplo v létě lépe osvěžíte vzduch.

Tipy, jak mít ekonomickou stavbu ze staršího domu

Samozřejmě, nejlepší je, když je ekonomická stavba co nejmladší. (Většinou to znamená vyšší investici do technologií.) Na druhou stranu, úpravy můžete udělat i ve svém starém domě. Sice to neznamená, že ze svého spolehlivého rodinného vozu uděláte závoďák, ale rozhodně jde z vaší strany o krok správným směrem.

Svému domovu, ale i peněžence pomůžete, když:

  • Investujete do nového zateplení
  • Zkontrolujete si těsnění u dveří a oken
  • Dáte si na zahradu nádrže, které budou zachytávat dešťovou vodu (někdo používá starou vanu, jiný třeba dostatečně velký sud)
  • Uděláte velkou revizi topné jednotky (pokud máte kotel na tuhá paliva, vyměňte ho za tepelné čerpadlo)
  • Nainstalujete na střechu fotovoltaický článek (nebude vidět, ani vám zabírat místo)
  • Kolem domu vysadíte zeleň (čím větší zelená plocha, tím příjemnější bude v létě kolem domu teplota)
  • Zkontrolujete schéma rozložení místností (není nutné, aby vám do ložnice svítilo slunce celý den, raději dejte do této místnosti dětský pokoj, pracovnu nebo obývák)
  • Vyměníte žárovky za takové, které jsou více úsporné

Až na pár výjimek dokážete většinu z těchto bodů zařídit svépomocí. Stačí jen zabrousit do nabídky vašeho nejbližšího hobby marketu.

Co dalšího vám ušetří peníze?

Ve svém snažení můžete postoupit ještě o kousek dál. Pokud už jste nasedli na vlnu ekonomicky šetrných staveb, můžete své peníze ušetřit i jinde. A to bez toho, aniž byste přišli o svůj osobní komfort.

Vyzkoušejte:

  • Solární osvětlení zahrady a jiných venkovních částí domu
  • Pěstování vlastního ovoce a zeleniny
  • Chov slepic (domácí vejce se s těmi kupovanými dají jen těžko srovnávat)
  • Hnojení kompostem, nebo jinými přírodními hnojivy (nedáte za ně peníze a vše vám hezky poroste)
  • Pěstování vlastních bylinek
  • Třídění odpadu (když vrátíte sklenice, nebo odnesete papír do sběru, můžete i pár korun vydělat)
  • Opravu rozbitých věcí, místo jejich okamžitého vyhazování (někdy to nemá cenu, ale když to jde, měli byste to alespoň zkusit)
  • Si místo sekačky pořídit krávu, ovce nebo kozy (kromě toho, že je můžete pozorovat se zaručeně postarají o veškerou přerostlou trávu)

V podstatě jde o to, abyste ve svém životě minimalizovali své náklady. Sice to znamená, že budete mít s některými věcmi více práce, ale na druhou stranu se vám to vrátí v tom, že vám zůstane více peněz v peněžence. Pravděpodobně díky tomu budete i spokojenější a zdravější.

Samozřejmě, ne každý má možnost se všemi těmito body ve svém životě řídit, ale jak se říká, i malý krok je pohyb dopředu. 

Máte ekonomickou stavbu? Případně, přestavěli jste starý dům tak, aby bylo bydlení v něm ekonomičtější?

 

Napsat komentář